Mistrzowie opłacalności - Karty graficzne

Tanie karty graficzne nie muszą być bardzo wolne. Prezentujemy modele o stosunkowo dobrej wydajności i niskiej cenie.

Tanie karty graficzne nie muszą być bardzo wolne. Prezentujemy modele o stosunkowo dobrej wydajności i niskiej cenie.

Sapphire Radeon X300 SE 128 MB HM

Informacje AB, tel. (71) 3240500, http://www.ab.pl

Cena 220 zł

HyperMemo pozwala na wykorzystanie pamięci operacyjnej.

W rzeczywistości na karcie znajduje się 32 MB pamięci DDR, natomiast 128 MB w nazwie to suma pamięci, jaką może zagospodarować procesor graficzny, uwzględniając zasoby pamięci operacyjnej komputera. Tak więc maksymalnie karta może korzystać z 96 MB pamięci RAM. Piszemy "maksymalnie", bo nie jest to ilość stała, jak w wypadku kart z interfejsem AGP. HyperMemory, podobnie jak TurboCache potrafi dynamicznie przydzielać sobie niezbędną pamięć, a w danym momencie niewykorzystywaną zwalnia na potrzeby systemu operacyjnego.

Bezgłośna praca

Karta jest wyposażona w system chłodzenia pasywnego, czyli niewielki radiator pokrywający procesor. Dodatkowe chłodzenie pamięci nie jest potrzebne. Taktowanie rdzenia procesora graficznego wynosi 325, a pamięci 300 MHz. W standardowym Radeonie X300 SE taktowanie rdzenia procesora jest identyczne, jak w wersji HyperMemory, jednak jego moduły pamięci taktowane są z częstotliwością o 100 MHz niższą (200 MHz). Pod względem wydajności karta ta plasuje się pomiędzy modelami GeForce 6200 TC 16 MB a 32 MB. Jej zaletą jest niska cena i stosunkowo dobra wydajność w grach niewymagających wysokiej rozdzielczości ekranu.

HIS Excalibur 9550 64bit

Informacje Pronox Technology, tel. (32) 2075600, http://www.pronox.com.pl

Cena 215 zł

Teoretycznie słaba karta, w praktyce sprawuje się całkiem dobrze.

Obcięcie interfejsu pamięci z 256 do 128 bitów to najprostsza metoda producenta procesorów graficznych na poszerzenie oferty o układy, które będą stanowiły tzw. model środka. Najlepsze opierają się na 256-bitowej architekturze pamięci, a najtańsze otrzymują niekiedy bardzo ograniczony interfejs 64-bitowy. Tak stało się z Radeonem 9550 firmy HIS. Za niewiele ponad 200 zł otrzymujemy produkt z dobrymi przetwornikami RAMDAC, a także wydajnością 3D, która pozwala pograć w niższej rozdzielczości nawet w nowsze gry.

Także do małych PC

HIS opracował model, który bez problemu umieścisz w małym pececie, coraz częściej zajmujących eksponowane miejsce obok telewizora. Karta nadaje się do mini-PC, bo jest niewysoka. Tak zwany niski profil i pasywne chłodzenie to niewątpliwe atuty omawianego modelu. Jest sprytnie zaprojektowana: na śledziu znajduje się pełny zestaw gniazd - analogowe VGA, cyfrowe DVI oraz wyjście telewizyjne. Pomimo małych gabarytów znalazło się miejsce na wystarczające do codziennej pracy 128 MB szybkich modułów pamięci DDR. Szkoda, że w zestawie zabrakło atrakcyjnych programów. Dodano jedynie płytę z demo gier i dwie stosunkowo mało atrakcyjne aplikacje do przeglądania zdjęć.

GeForce 6200 Leadtek PX6200TC-128

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400, http://www.komputronik.pl

Cena 255 zł

Tylko 16 MB pamięci, a wydajność zadowalająca.

Model o wydajności podobnej do oferowanej przez Sapphire Radeon X300 HM. Karta Leadteka wyposażona jest w 16 MB pamięci RAM, lecz dzięki technologii TurboCache może zarezerwować na swoje potrzeby (dynamicznie) do 96 MB pamięci operacyjnej peceta. Chłodzenie procesora jest pasywne, wystarczy niewielki radiator, który podczas pracy wcale mocno się nie nagrzewa. Jest to zasługa bardzo niewielkich rozmiarów samego procesora (o ponad 40 procent mniejszego niż w GF 6600) oraz nowoczesnego procesu technologicznego 0,11 mikrona.

Nie dla każdego

Kupując kartę Leadteka, trzeba sobie zdawać sprawę z jej ograniczeń. Do "Doom 3", z wygładzaniem i filtrowaniem w wysokiej rozdzielczości, się nie nadaje, jednak wybierając pełne detale w "Half Life 2" i rozdzielczość 1024x768 pikseli, uzyskasz całkowi-cie płynny obraz. Podobnie jest z większością tytułów. Karty nie powinni kupować posiadacze 17-calowych paneli LCD, które najlepszy jakościowo obraz wyświetlają w swej rzeczywistej rozdzielczości - 1280x 1024 piksele. Chyba że ktoś zaakceptuje skalowanie grafiki z niższej rozdzielczości do wyższej, wtedy także nie będzie zawiedziony. Karta ma po jednym wyjściu cyfrowo-analogowym DVI-I i VGA oraz telewizyjnym.


Zobacz również