Mocarze tuningu

Jeśli system operacyjny ma działać perfekcyjnie, do konfiguracji nie wystarczą standardowe narzędzia Windows. Wykorzystaj tweaker, program do zaawansowanej konfiguracji peceta.

Jeśli system operacyjny ma działać perfekcyjnie, do konfiguracji nie wystarczą standardowe narzędzia Windows. Wykorzystaj tweaker, program do zaawansowanej konfiguracji peceta.

Rejestr Windows, pliki konfiguracyjne i foldery systemowe zawierają setki ustawień niedostępnych z Panelu sterowania i za pomocą innych narzędzi konfiguracyjnych. Możesz zmienić te ustawienia, jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą. Jednak większości użytkowników nie chce się przedzierać przez zakamarki systemu operacyjnego. Dla nich przygotowano tzw. tweakery, programy gromadzące w jednym miejscu dostęp do ukrytych ustawień systemu i umożliwiające zaawansowaną konfigurację Windows nawet początkującym użytkownikom. Przedstawiamy osiem najlepszych i omawiamy ich najciekawsze cechy.

Za pomocą tweakera możesz osiągnąć różne cele: zwiększyć wydajność komputera, zmienić wygląd interfejsu graficznego Windows, zoptymalizować połączenie z Internetem czy ukryć wybrane elementy systemu przed innymi użytkownikami. Gdy brakuje ci cierpliwości do ręcznej modyfikacji ustawień, w niektórych programach znajdziesz funkcje automatycznej optymalizacji ustawień odpowiednich do twojej wersji Windows i komponentów sprzętowych w twoim komputerze. Na tym nie kończą się możliwości tweakerów. PC Accelerator 2004 na przykład potrafi załatać kilkadziesiąt luk w zabezpieczeniach Windows, X-Setup Pro 6.6 pozwala na włączenie w Windows XP obsługi dysków większych niż 128 GB (bez użycia tweakera wymaga to instalacji SP1). Zwróć uwagę, że tweakery mogą się znacznie różnić oferowanymi możliwości, choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, np. zawierają te same kategorie ustawień (System, Software, Hardware, Security, Network). Praktycznie każdy ma swoje unikatowe funkcje. Poza tym niektóre programy oferują dodatkowo narzędzia do usuwania zbędnych plików, odzyskiwania pamięci RAM czy blokowania wyskakujących okien reklamowych w przeglądarce WWW.

Jak to działa?

Producent PC Acceleratora 2004 przekonuje, że program potrafi zwiększyć wydajność komputera nawet o 60 procent. Informację tę należy między bajki włożyć. W praktyce rzadko udaje się osiągnąć kilkanaście procent.

Producent PC Acceleratora 2004 przekonuje, że program potrafi zwiększyć wydajność komputera nawet o 60 procent. Informację tę należy między bajki włożyć. W praktyce rzadko udaje się osiągnąć kilkanaście procent.

Tweakery najczęściej zmieniają wpisy w Rejestrze lub modyfikują pliki konfiguracyjne systemu. Oczywiście, Rejestr można modyfikować samemu bez wydawania pieniędzy na dodatkowy program, jednak wymaga to sporej wiedzy, a poza tym jest czasochłonne. Tweaker oferuje szybki dostęp do setek ustawień, w dodatku starannie opisanych i zebranych w grupy tematyczne.

Należy jednak zauważyć, że producenci tego typu programów, w większości płatnych, wyposażają je w funkcje standardowo dostępne w Windows, np. edytor programów uruchamianych podczas wczytywania systemu czy edytor systemowych plików konfiguracyjnych. Bezpłatnymi odpowiednikami tych funkcji w Windows są: Narzędzie konfiguracji systemu (żeby je uruchomić, wpisz w wierszu poleceń msconfig) oraz Edytor konfiguracji systemu (uruchamiany poleceniem sysedit).

TweakNow Accelerator XP 2.4.0 czy MagicTweak 2.7.0 oferują, oprócz dostępu do wielu ukrytych ustawień, narzędzia umożliwiającego porządkowanie i optymalizację systemu, m.in. zwalnianie pamięci RAM, usuwanie zbędnych plików z dysku, blokowanie bannerów reklamowych na stronach WWW lub opróżnianie pamięci podręcznej przeglądarki. To znów powielanie funkcji standardowo dostępnych w Windows - w ustawieniach Internet Explorera znajdziesz opcje wykasowania zgromadzonych przez przeglądarkę plików, nie musisz w tym celu sięgać po zewnętrzny program. Poza tym twórcy tweakerów lubią znacznie koloryzować przy opisywaniu możliwości swoich programach w zwiększaniu wydajności komputera, co widać na przykładzie programu PC Accelerator 2004.

Wystarczy kliknąć

Obsługa wszystkich tweakerów wygląda podobnie i jest dość prosta. Opcje podzielone są na kategorie tematyczne. Nawiguje się wśród nich podobnie, jak po strukturze katalogów na twardym dysku. Nazwy opcji z reguły informują o przeznaczeniu, ale często dołączony jest bardziej szczegółowy opis. Większość opcji można włączać lub wyłączać, korzystając z pól wyboru przy ich nazwach. Część odnosi się do parametrów liczbowych, których wartość możesz zmienić. Po wprowadzeniu zmian należy je zatwierdzić, czasem trzeba ponownie uruchomić komputer, żeby zaczęły obowiązywać. Gdy nie chcesz tracić czasu na grzebanie w setkach ustawień, możesz skorzystać np. z PC Acceleratora 2004 lub Tweak-XP Pro 3.0.5, przeznaczonych do automatycznej optymalizacji parametrów pracy komputera. Jeśli nie będziesz zadowolony z efektów wprowadzonych zmian lub system zacznie pracować niestabilnie, możesz przywrócić domyślne ustawienia.

W służbie edukacji

Korzystając z tweakerów, dowiesz się wiele o działaniu systemu operacyjnego. Przy poszczególnych parametrach znajdują się informacje o ich wpływie na pracę systemu operacyjnego. Autorzy Tweak Managera 2.12 przy niektórych parametrach umieścili także informacje o kluczu Rejestru odpowiadającym za dane ustawienie. Niektóre tweakery zbierają w jednym miejscu dostęp do folderów systemowych. W ten sposób możesz zobaczyć, gdzie system przechowuje wiele różnych informacji: pamięć podręczną przeglądarki, menu Start, pulpit, pasek Szybkie uruchamianie itd.

FreshUI 7.18

FreshUI 7.18

FreshUI 7.18

Tweaker w czystej postaci. Umożliwia zaawansowaną konfigurację i optymalizację działania Windows, a jednocześnie producent nie rozbudował go o narzędzia standardowo dostępne w systemie, co często robią twórcy innych tego typu programów. Za pomocą FreshUI możesz zmieniać parametry systemu plików, sposób uruchamiania i zamykania systemu, wiele ukrytych ustawień związanych z pracą komponentów sprzętowych (m.in. procesora, karty graficznej, napędu CD). Przy każdej opcji znajduje się informacja, w jakiej wersji Windows można jej użyć. W zależności od opcji, możesz ją włączyć albo wyłączyć lub zmieniać przypisaną jej wartość. FreshUI umożliwia również manipulowanie interfejsem graficznym systemu i popularnych aplikacji. Z kolei korzystając z funkcji ochrony prywatności, wyłączysz różne mechanizmy śledzenia twoich poczynań w Windows (folder Historia, pliki przeglądarki itp.).

Informacje http://www.freshdevices.com

Licencja freeware

System Windows 95/98/Me/2000/XP

MagicTweak 2.70

MagicTweak 2.70

MagicTweak 2.70

Wyspecjalizowany program do optymalizowania i personalizacji ustawień systemu Windows. Pozwala w prosty i wygodny sposób dotrzeć do setek ukrytych ustawień systemowych, eliminując potrzebę ręcznej edycji Rejestru. Ustawienia zostały podzielone na kilka grup tematycznych, m.in.: bezpieczeństwo, Auto-Logon, modyfikacja ustawień łącza internetowego. Jednak program umożliwia przede wszystkim zmianę wyglądu i działania wielu elementów Windows, np. ukrywanie wybranych opcji menu Start czy zmianę ikon systemowych. Opisowe nazwy każdej opcji informują o jej przeznaczeniu, w czym pomaga dodatkowo polska wersja językowa. MagicTweak zawiera także zestaw narzędzi ułatwiających odinstalowanie programów, zarządzanie uruchomionymi procesami oraz usuwanie z dysku zbędnych plików. Brakuje natomiast opcji zmiany parametrów pracy komponentów sprzętowych komputera.

Informacje http://www.magictweak.com

Licencja shareware (30 USD)

System Windows 98/Me/2000/XP

PC Accelerator 2004 2.7

PC Accelerator 2004 2.7

PC Accelerator 2004 2.7

Ten tweaker ma przede wszystkim pomóc zwiększyć wydajność komputera, ale znajdziesz w nim również wiele ustawień związanych np. z modyfikacjami interfejsu popularnych aplikacji (Media Player, Microsoft Office). Producent zapewnia, że można przyspieszyć pracę komputera nawet o 60 procent, ale z naszych doświadczeń wynika, że z reguły najwyżej o kilka procent.

Każde okno zawiera kilkadziesiąt ustawień z dość lakonicznymi opisami, ale PC Accelerator 2004 oferuje również tryb automatycznej optymalizacji ustawień komputera. W tym trybie ustawienia dobierane są pod kątem używanego procesora, karty graficznej i dźwiękowej. Ciekawym elementem programu jest SmartFix Security Center, umożliwiający załatanie 30 znanych luk w zabezpieczeniach Windows. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję, a program zajmie się resztą.

Informacje http://www.smartalec2000.com

Licencja shareware (20 USD)

System Windows 98/Me/2000/XP


Zobacz również