NEC 42 XR4

Wyświetlacz bardzo wysokiej klasy, lecz jego opcjonalne wyposażenie jest słabej jakości.

Wyświetlacz bardzo wysokiej klasy, lecz jego opcjonalne wyposażenie jest słabej jakości.

Plazmowy model odbiornika firmy NEC wyposażony jest w panel wysokiej rozdzielczości (1024 x 768 pikseli) wyprodukowany przez Pioneera. Ma wielkość 42" - najpopularniejszą obecnie w kategorii wyświetlaczy plazmowych. Urządzenie wyposażono w bardzo bogaty zestaw wejść audio-wideo, jednak zabrakło w specyfikacji standardowej tunera TV. Trzeba go dokupić za 999 zł ( ma postać niewielkiej, blaszanej i nieciekawie wyglądającej skrzynki). Ekran prezentuje się elegancko, a jego stylistyka nawiązuje wyglądem do profesjonalnych produktów (konkurenci bardziej upodobnili swoje modele plazm do standardowych telewizorów LCD czy CRT). Jeśli urządzenie NEC-a chcemy powiesić na ścianie, trzeba dokupić do niego specjalny wieszak, a jeśli ma stać - zapłacić dodatkowo za ciężką i zarazem stabilną podstawę. Do kompletu można też dokupić głośniki montowane po obu stronach wyświetlacza. Jakość ich brzmienia jest dobra i w zupełności wystarczająca do nagłośnienia pomieszczenia średniej wielkości.

Najsłabszym elementem zestawu jest tuner TV, o podstawowej funkcjonalności, oferujący toporną grafiką ekranową. Za dużą wadę trzeba uznać to, że komunikuje się on z wyświetlaczem za pośrednictwem połączenia analogowego - komponentowego lub S-Video. Transmisja analogowa nie dość, że niekorzystnie wpływa na jakość obrazu (a tuner nie zachwyca jakością odbioru sygnału telewizyjnego), to jeszcze zmusza użytkownika do łączenia obu urządzeń kilkoma kablami (sygnał audio i wideo). Dlatego naszym zdaniem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup samego wyświetlacza i dokupienie do niego dobrej nagrywarki DVD z wbudowanym tunerem TV i interfejsem cyfrowym HDMI, który nie tylko zapewni lepszą jakość obrazu, ale także pozwoli na przesyłanie sygnału audio i wideo jednym przewodem.

Opcje konfiguracji wyświetlacza są stosunkowo rozbudowane. Dopasować można współczynnik gamma, precyzyjnie dostroić kolory oraz ustawić temperaturę barw. Przy wyświetlaniu obrazu z tunera telewizyjnego oczywiście nie unikniemy pewnej degradacji jego jakości. Obraz telewizyjny rozdzielczości PAL, aby mógł być wyświetlony na całej powierzchni dużego ekranu, musi zostać poddany przeskalowaniu, co niestety w wyraźny sposób osłabia jego jakość. Na szczęście w przypadku odbiorników plazmowych jest to o wiele mniej widoczne niż w ekranach LCD. Plazma NEC-a dobrze radzi sobie z wyświetlaniem obrazu telewizyjnego i ma dobre układy przekształcające obraz z formatu 4:3. Dobra, choć nie doskonała jest czerń. Bardzo dobrze wypada reprodukcja barw. Przejścia tonalne są płynne, co w odbiornikach plazmowych nie często się zdarza. Pełnię możliwości urządzenie pokazuje przy wyświetlaniu filmów odtwarzanych z DVD. Współpracując z dobrym odtwarzaczem DVD wyposażonym w wyjście cyfrowe wideo i skaler rozdzielczości otrzymujemy doskonale ostry obraz o wysokim kontraście.

Główni rywale

Pioneer PDP-436RXE 13 999 zł

Rewelacyjny odbiornik plazmowy. Wspaniała czerń i naturalne kolory. Doskonałe wykonanie.

LG 42PX5R-ZB 9600 zł

Bardzo solidnie wykonany odbiornik plazmowy. Znakomita równowaga barw. Szczegółowy, stabilny obraz zarówno z tunera TV, jak i przy odtwarzaniu filmów z płyt DVD.

Informacje

Typ telewizor plazmowy 42"

Cena wyświetlacz 13 999 zł; tuner TV PX-TUAN-01 999 zł; podstawa 1099 zł; głośniki 999 zł; zestaw 17 096 zł

Dystrybutor E.I.C., http://www.eic.com.pl

Wymiary 102,2 x 61 x 9,8 cm

Waga 27,6 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, teletekst, kilka trybów proporcji obrazu, timer, wyrównywanie poziomu głośności (AVL), PIP, korektor dźwięku

Złącza w ekranie 2 HDMI (z HDCP), kompozyt, 2 x komponent, 3 x audio RCA, remote in/out, RS-232C, głośnikowe

Złącza w tunerze

Wejścia antenowe, czujnik podczerwieni, kompozyt, audio RCA

Wyjścia komponentowe, 2 x kompozyt, S-Video, 2 x audio RCA


Zobacz również