Na stare PC

Prezentujemy gry o wymaganiach mniejszych niż CPU 266 MHz i 64 MB RAM.

Prezentujemy gry o wymaganiach mniejszych niż CPU 266 MHz i 64 MB RAM.

Kingpin

Szumowiny i dilerzy muszą poznać ciężar twej karzącej ręki. Ten pan zapomniał, kto rządzi na deptaku.

Szumowiny i dilerzy muszą poznać ciężar twej karzącej ręki. Ten pan zapomniał, kto rządzi na deptaku.

Oto gra przeznaczona dla dorosłych. Twój bohater to koleś z ulicy, którego życiem rządzi prawo silniejszego. Zaczynasz grę pobity przez ludzi z gangu. Łapiesz gazrurkę i zaczynasz torować sobie drogę do... kariery. Ale uważaj - w tym świecie nie ma zmiłowania.

Chodzisz z wyciągniętą bronią i automatycznie jesteś uznawany za zagrożenie. Jeśli masz spluwę, a przeciwnik rurkę albo łom, pewnie ucieknie, ale gdy odwrócisz się plecami bądź okażesz słabość, dorwie cię i skatuje. Aby zdobyć pistolet, sam musisz dopaść kogoś i utłuc rurką. Jeśli chcesz kupić sprzęt w lombardzie, musisz najpierw zdobyć kasę albo coś, co mógłbyś opchnąć, na przykład skroić zegarek ze zwłok. A kiedy już stalą i ołowiem zapewnisz sobie szacunek i uwagę otoczenia, zaczniesz zakładać swój gang.

Niedawno kumpel opowiadał mi o filmie Miasto Boga i slumsach Rio de Janeiro. W jego pamięci utkwiło stwierdzenie pokazywanego w filmie czternastolatka: "Nie jestem dorosły? Palę, wciągam i zabijam - jestem dorosły". Kingpin pokazuje takie klimaty. Przedstawia ulicę w najgorszym, ale jakże prawdziwym wydaniu, przy akompaniamencie muzyki zespołu Cypress Hill. Może to i lepiej, że gra nie została spolszczona, bo nietrudno sobie wyobrazić, jaką nagonkę by urządzono w mediach.

Tomb Raider - The Last Revelation

Tomb Raider - trening. Młodziutka Lara uczy się klawiszologii.

Tomb Raider - trening. Młodziutka Lara uczy się klawiszologii.

Gra liczy sobie już prawie cztery lata. W tej opowieści o przygodach Lary Croft atrakcyjna pani archeolog musi stawić czoło podstępnemu egipskiemu bogu, Setowi, którego uwolniła. Dalej jest dużo biegania, skakania i strzelania (biegnij, Lara, biegnij!). A ponieważ jest to jedna z gier TPP, które powstają z myślą o konsolach, więc zanim zabierzesz się do gry, musisz opanować klawiszologię.

Po The Last Revelation widać upływ lat. Grafika jest ładna, jednak często zdarza się, że postać i elementy otoczenia nachodzą na siebie i Lara może skończyć przysiad z kolanem w ścianie. Zdarza się, że musisz wykazać się wręcz absurdalną precyzją, czasami niewspółmierną do sposobu poruszania się bohaterki. Na przykład aby pociągnąć za dźwignię, powinieneś się ustawić dokładnie na wprost niej, inaczej wajcha nie zareaguje.

Osobiście wolę podziwiać... ekhem... polygony Lary Croft na dużym ekranie, jednak dla miłośników gier akcji cykl Tomb Raider bez wątpienia jest klasykiem. Warto więc przez sentyment sięgnąć po wcześniejsze przygody popularnej bohaterki gier action/adventure.


Zobacz również