Nagrywarki CD-RW

Po dwóch miesiącach od ostatniego testu nagrywarek sytuacja nie uległa zmianie i Plextor wciąż jest liderem rankingu.

Po dwóch miesiącach od ostatniego testu nagrywarek sytuacja nie uległa zmianie i Plextor wciąż jest liderem rankingu.

Rynek napędów CD-RW po okresie gwałtownego rozwoju przeżywa stagnację, z której zapewne już się nie wydobędzie. Technologia zapisu płyt CD-R osiągnęła kres możliwości, a zmiany mogą teraz dotyczyć właściwie tylko szybkości wypalania krążków CD-RW, która będzie doganiać maksimum na CD-R. Zresztą zainteresowanie użytkowników komputerów coraz bardziej przesuwa się w kierunku nagrywarek DVD-R/RW, dlatego też należy się spodziewać, że producenci przestawią się na rozwój tej właśnie technologii, wycofując z czasem z oferty tradycyjne napędy CD-RW. Ich produkcja jest coraz mniej opłacalna, a popyt będzie malał. Z tych właśnie powodów z rynku CD-RW wycofała się już Yamaha, a jej napęd CRW-F1, który zajął drugie miejsce na naszej liście Top 10, praktycznie zniknął z półek sklepowych. Jeśli jednak będziesz miał szczęście, być może znajdziesz gdzieś jedną z ostatnich sztuk tego urządzenia wyposażonego w oryginalną technologię DiscT@2, służącą do tworzenia grafik i napisów na zapisywalnej powierzchni nośnika.

Wyniki testów

Wyniki testów

Plextor z modelem PX-W4824TA wciąż przewodzi stawce, choć nie jest najszybszą nagrywarką (gdy będziesz czytał ten artykuł, do sprzedaży trafi najnowszy napęd tej firmy o szybkości 52/32/52). Wydajność niższą od innych nagrywarek nadrabia wysokimi ocenami możliwości i jakości. Natomiast jeśli zależy ci na szybkim napędzie, zwróć uwagę na LG GCE-8520B - to nie tylko lider wydajności, ale też jedno z najtańszych urządzeń w naszym rankingu.

W zestawieniu zabrakło dwóch nowości - napędów firm Samsung i Teac 52/24/52 - których wyniki testów są bardzo obiecujące, ale wciąż niepełne, ponieważ obie nagrywarki nie mogły osiągnąć maksymalnej szybkości zapisu CD-R na dostępnych nośnikach (w momencie powstawania tego rankingu na rynku nadal nie było płyt certyfikowanych na 52x). Jedyny debiutant, Sony CRX220A, uplasował się dopiero na przedostatnim miejscu.


Zobacz również