Narzędzia do neostrady

Jeśli masz co miesiąc problem z limitem danych lub twoje łącze internetowe jest bardzo powolne, możesz zainstalować program do optymalizacji dostępu do Internetu lub obliczający limity i w porę ostrzegający przed końcem ''przydziału'' megabajtów.

Jeśli masz co miesiąc problem z limitem danych lub twoje łącze internetowe jest bardzo powolne, możesz zainstalować program do optymalizacji dostępu do Internetu lub obliczający limity i w porę ostrzegający przed końcem ''przydziału'' megabajtów.

Jeżeli korzystasz z szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale prędkość przesyłanych danych cię nie zadowala, możesz spróbować kilku sztuczek, które wycisną maksimum z twojego łącza. Prezentujemy zestaw programów do optymalizacji i konfiguracji połączeń internetowych. Niezależnie od tego, czy korzystasz z neostrady tp, chello, DSL czy innej usługi na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Optymalizacja

Przedstawiamy programy do optymalizacji łącza internetowego. Jeżeli strony WWW otwierają się wolno, co jakiś czas restartuje się połączenie, to znak, że twój usługodawca niezbyt dobrze wywiązuje się z umowy. Zamiast telefonować do działu reklamacji, warto zainstalować narzędzie, które nie tylko maksymalnie wykorzysta dostęp do Sieci, ale również zabezpieczy przed niespodziewanymi restartami.

Popraw dostęp do Internetu za pomocą wygodnego interfejsu.

Popraw dostęp do Internetu za pomocą wygodnego interfejsu.

NetLimiter to program kontrolujący i monitorujący ruch internetowy w komputerze. Pozwala ustawić dla każdej aplikacji oddzielnie limit prędkości wysyłania i odbierania pakietów z Internetu, a następnie monitorować ruch, który ona generuje. Największą zaletą programu jest możliwość oglądania szczegółowych statystyk łącza internetowego. Ta opcja zainteresuje na pewno każdego, kto ma dostęp do Internetu z miesięcznym limitem. Można przeprowadzić małe śledztwo, która aplikacja odbiera najwięcej danych. NetLimiter oferuje ponadto proste narzędzia monitorujące sieć lokalną. BeFaster to z kolei zestaw narzędzi do zwiększania rzeczywistej prędkości połączenia internetowego. Zastanawiasz się, dlaczego maksymalny transfer oscyluje około 300 Kb/s, skoro płacisz za dostęp o prędkości 512 Kb/s? Powodem może być przeciążenie sieci lub zła konfiguracja komputera. Wbudowany w program moduł Super-Ping dodatkowo nie pozwala na zrywanie połączenia, dzięki czemu wysyłanie i odbieranie danych jest bardzo efektywne. Ping Now zmusza modem do pracy, wyprowadzając go ze stanu uśpienia, dlatego nie zdarza się, że przeglądarka internetowa wyświetla komunikat "ładowanie strony", prędkość połączenia wynosi 0 Kb/s, a lampki na modemie się nie świecą. Miłośnicy gier przez Internet docenią ten program, gdyż specjalnie dla nich optymalizuje transfer. Dzięki automatycznemu rozpoznawaniu najpopularniejszych metod dostępu do Internetu - m.in. Dial-up, ISDN, LAN, ADSL, sieć Wi-Fi oraz łącza satelitarne - nie ma kłopotów z instalacją i konfiguracją.

NetSpeeder to kolejny program usprawniający dostęp do Internetu. Dzięki niemu możesz uzyskać pełną prędkość łącza, za które co miesiąc trzeba płacić rachunek. Korzystając z kreatorów, skonfigurujesz optymalne ustawienia, które odtąd będą domyślne dla systemu. Taka operacja może spowodować nawet trzykrotne zwiększenie rzeczywistej przepustowości łącza. Wszystkie ulubione lub często odwiedzane strony internetowe otwierają się znacznie szybciej, a dodatkowo można testować adres lub grupę wybranych adresów IP pod kątem szybkości reakcji.

TCP Optimizer jest bezpłatnym programem do tuningu i optymalizacji dostępu do Internetu. Ma bardzo prosty i intuicyjny interfejs.

Wystarczy go pobrać z Sieci i uruchomić (instalacja nie jest wymagana). Okno główne pokazuje podstawowe informacje o karcie sieciowej i ustanowionym połączeniu. Do wyboru są trzy tryby pracy: w konfiguracji domyślnej, z optymalnie ustawionymi wartościami lub samodzielne określenie wszystkich parametrów. Dzięki prostym testom ping dla wybranych stron program może podać najlepsze ustawienia.

Ciekawym elementem jest edytor rejestru, który pokazuje w jednym oknie wszystkie moduły odpowiedzialne za sieć - ta opcja może się przydać zaawansowanym użytkownikom, chcącym poprawić ustawienia systemu.

Niewielki program dla użytkowników neostrady do obliczania limitów transferu.

Niewielki program dla użytkowników neostrady do obliczania limitów transferu.

TZ Connection Booster Wizard optymalizuje połączenia modemowe, ADSL lub przez sieć kablową, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać pasmo oferowane przez dostawcę usługi. Automatycznie wykrywa zainstalowany system operacyjny a następnie optymalizuje pod jego kątem ustawienia rejestru, największej jednostki transmisji (MTU) oraz największego rozmiaru segmentu (MSS). Dzięki temu nie musisz sprawdzać poszczególnych wartości w rejestrze lub w konsoli. Dodatkową funkcją aplikacji jest zabezpieczenie i optymalizacja domyślnej przeglądarki w Windows - Internet Explorera.

Podobnie jest z Internet Tweak znakomitym programem do optymalizacji połączenia z Internetem. Modyfikując jawne i ukryte opcje systemowe (ponad 180), potrafi m.in. znacząco zwiększyć wydajność modemu (niektórych ustawień IP MTU i NDI cache). Dodatkowe funkcje programu to m.in. rozbudowana personalizacja ustawień internetowych (zmienia animowane logo Explorera i paska tytułu) oraz informowanie o pomocnych sztuczkach systemowych.

OptiNet to jedno z najprostszych narzędzi. Modyfikuje ustawienia systemowe w zależności od rodzaju połączenia, co pozwala uzyskać czasem nawet dwukrotne zwiększenie wydajności. Opcja przywrócenia poprzednich ustawień pozwala szybko odzyskać sprawność systemu w razie problemów.

Liczniki danych

Jeżeli masz szerokopasmowe łącze z limitem transferu i na koniec miesiąca zaczynasz się obawiać, że z szybkiego dostępu do Internetu pozostanie jedynie wspomnienie, to koniecznie zainstaluj jeden z poniższych programów. Przedstawiamy kilka aplikacji, które działają w tle i monitorują ilość wysłanych oraz odebranych danych. Jeżeli w połowie okresu rozliczeniowego okaże się, że wykorzystałeś już dwie trzecie limitu, zaalarmują cię, abyś mógł ograniczyć np. pobieranie niezbyt pilnie potrzebnych plików (filmów, programów, dystrybucji Linuksa itd.) i spokojnie dotrwał "do pierwszego". Poniższe programy są analizatorami sieciowymi - pokazują wykorzystanie połączenia sieciowego oraz internetowego. Oferują wiele funkcji: prowadzenie statystyk (maksymalne i średnie obciążenie), podgląd transferu, identyfikację programów używających twojego kabla (w tym trojanów, aplikacji szpiegowskich i reklamowych) i blokowanie ich połączeń, włączanie alertów w określonych wypadkach (za niski transfer, zbyt dużo pobranych danych itp.) oraz wiele innych.

NET Traffic Meter jest bardzo prosty w obsłudze, umożliwia monitorowanie ruchu między komputerem a siecią lokalną lub Internetem, czyli śledzenie transferów, ilości pobieranych i wysyłanych danych przepływających przez karty sieciowe oraz wszelkiego rodzaju modemy (analogowe, DSL itd.). Program ma bogate możliwości personalizacji wyglądu i działania: oferuje opcję wizualizacji zbieranych danych, pozwala prezentować dzienne, tygodniowe i miesięczne statystyki. Jest również funkcja alarmu, dzięki czemu zostaniesz natychmiast powiadomiony o spadku transferu lub przekroczeniu limitu pobieranych danych.

Bandwidth Monitor Pro to zaawansowane narzędzie do prowadzenia statystyk połączeń sieciowych i internetowych. Potrafi mierzyć ilość przesyłanych danych dla każdej karty sieciowej osobno. Ma prosty interfejs, dzięki czemu nie trzeba się przełączać między poszczególnymi adapterami - w jednym miejscu pokazany jest transfer obecny, średni i maksymalny. Możesz, oczywiście, sprawdzić transfery dzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne lub całkowite. Na dole ekranu jest wyświetlany uproszczony wykres użycia łącza sieciowego, który łatwo dostosować do własnych upodobań. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość tworzenia reguł wyświetlania ostrzeżeń (np. jeżeli transfer spadnie poniżej pewnej wartości lub pobierzesz określoną ilość danych).

Net Peeker to sieciowy monitor informujący, jaka jest rzeczywista szybkość transferu danych i które aplikacje lub procesy systemowe wykorzystują łącze internetowe. Wszystkie wydarzenia zapisywane są w dzienniku zdarzeń. Program ma opcję generowania szczegółowych raportów. Obsługa ICS (Internet Connection Sharing), czyli dzielenia łącza internetowego, umożliwia obejrzenie wydajności łącza innych komputerów, np. podłączonych w sieci domowej. Tak samo można monitorować przesyłanie plików przez sieć (protokół NETBIOS). Aplikacja pozwala na ustalenie limitów wysyłania i odbierania pakietów sieciowych dla każdego programu, adresu IP i połączenia, a dodatkowo ma wbudowany firewall i blokadę wyskakujących okien.

Sprawdź, jak poszczególne aplikacje obciążają łącze internetowe.

Sprawdź, jak poszczególne aplikacje obciążają łącze internetowe.

BWMeter to niezwykle poręczne narzędzie do mierzenia i wyświetlania informacji o przepustowości łącza. Od innych programów tego typu odróżnia go szczegółowa analiza pakietów danych, dzięki czemu można odseparować ruch w sieci lokalnej od wymiany danych z Internetem. Dodatkowo aplikacja pozwala tworzyć statystyki dla wszystkich komputerów w sieci lokalnej oraz obserwować ilość pobieranych danych z poszczególnych, wybranych przez użytkownika serwerów. Powiadamia o zdarzeniach lub włącza alert, umożliwia eksport oraz import statystyk (dziennych, tygodniowych, rocznych) i obsługuje m.in. połączenia LAN, WAN, VPN, ADSL, xDSL oraz Dial-Up.

TrafMeter analizuje natężenia ruchu między siecią lokalną a Internetem, co pozwala na wykrycie sieciowych wąskich gardeł oraz sprawdzanie, którzy użytkownicy korzystają z Internetu najczęściej i pobierają najwięcej danych (śledzenie m.in. protokołów HTTP, HTTPS, SMTP, DNS, NNTP). Program prezentuje dane wynikowe zarówno w formie graficznej, jak i liczbowej, oferując przy tym zaawansowane opcje tworzenia dzienników zdarzeń i filtrów. Niewątpliwą zaletą jest opcja tworzenia szczegółowych raportów. Ponieważ narzędzie ma ogromne możliwości, jego poprawne skonfigurowanie jest dość skomplikowane dla początkujących użytkowników. W razie kłopotów skorzystaj z dołączonej instrukcji w języku angielskim. TrafMeter w wersji bezpłatnej (niezarejestrowanej) umożliwia korzystanie jedynie z trzech filtrów.

Bezpłatny Down2Home monitoruje transfery internetowe dzień po dniu. Statystyki może przedstawić za pomocą dwu- lub trójwymiarowych efektownych wykresów. Pokazuje średni i maksymalny transfer danych, tworzy raporty dziennego, tygodniowego, miesięcznego lub rocznego wykorzystania łącza. Ponadto umożliwia eksport danych do innych programów.

NeoStat służy do kontrolowania limitu danych w usłudze neostrada. Pobiera dane z serwera TP S.A oraz oblicza, ile zostało do włączenia limitu. Neon z kolei pozwala na wyświetlanie danych pobranych i do wykorzystania w miesiącu, pokazuje statystyki szacunkowe: ile pobierasz dziennie danych, ile pobierzesz szacunkowo do końca miesiąca, a ile łącznie, pokazuje miesięczny i dzienny procent wykorzystania przydziału, ostrzega przed ewentualnym przekroczeniem limitu, przekazuje informacje o umowie (kiedy została zawarta, kiedy wygasa, jaki jest jej typ), wyświetla podstawowe dane o adresie IP (zewnętrznym oraz wewnętrznym). Użytkownikom innych systemów niż Windows polecamy niewielki NeoT, który kontroluje limit w usłudze neostrada. Ponieważ jest napisany w Javie, działa praktycznie w każdym liczącym się dzisiaj systemie (Linux, Windows, Mac OS, Solaris). Informacje o stopniu wykorzystania limitu wyświetlane są w postaci cyfrowej oraz dla lepszego zobrazowania - jako pasek procentowy.

Chelloinfo jest przeznaczony dla wszystkich osób korzystających z dostępu do Internetu w usłudze chello. Ułatwia bieżącą weryfikację ilości danych pobranych, co bardzo się przydaje, jeśli limitowane są poszczególne usługi. Główne funkcje programu to wyświetlenie informacji o pobranych i wysłanych danych ze strony http://licznik.upc.pl , przedstawienie graficzne ilości pobranych danych w stosunku do limitu miesięcznego; pobranie i wyświetlenie dodatkowych informacji: adres IP, adresy MAC; wybór profilu (chello easy, light, classic, plus, a w wersji 2.60 także chello ultra -12 Mb/s); informowanie o awariach chello.

Na koniec jeszcze jeden prosty, ale przydatny program do monitorowania ruchu sieciowego, GDS Byte Counter. Dzięki tej małej aplikacji zobaczysz, ile megabajtów pobrałeś dziś, w tym miesiącu, w tym roku lub w dowolnym okresie. Program zawiera wykresy statystyczne, dzięki którym analiza danych jest łatwiejsza.

Reklamacje

Osoby, które chciałyby reklamować usługę na podstawie własnego obliczenia wysłanych i pobranych danych, będą zawiedzione. W rozmowie telefonicznej z pracownikiem pomocy technicznej TP S.A zapytaliśmy o możliwość rozpatrzenia ewentualnych reklamacji związanych ze zbyt wczesnym (według któregoś z powyższych programów) ograniczeniem przepustowości łącza. Usłyszeliśmy, że "Systemy obliczające transfery są tylko urządzeniami mechanicznymi i mają prawo się popsuć." W razie zauważenia nieprawidłowości i po sprawdzeniu obliczeń (najlepiej różnymi aplikacjami) można złożyć pisemną reklamację. Jeśli będą to znaczące różnice (więcej niż 300 MB miesięcznie), najprawdopodobniej wina leży po stronie usługodawcy. Telekomunikacja Polska nie poleca ani nie oferuje narzędzia zliczającego dane, na podstawie którego można dochodzić swoich praw z dokładnością co do bajta. "To jak w wypadku prądu - elektrownia zakłada licznik, a my reklamujemy usługę, ponieważ mamy lepszy, który pokazuje coś innego" - usłyszeliśmy. Jednak licznik elektryczny mamy do wglądu bez przerwy, a telekomunikacyjny jest w siedzibie TP S.A.


Zobacz również