Niech wygra średni

Wśród odtwarzaczy niższej klasy bez dekoderów szukaliśmy idealnego, taniego urządzenia do kina domowego. W naszym laboratorium wylądowały: Onkyo DV-S525, Panasonic DVD-RV20, Marantz DV 4000, Pioneer 535 oraz Thomson DTH 4200.

Wśród odtwarzaczy niższej klasy bez dekoderów nadal nie ma idealnego, taniego urządzenia do kina domowego, chociaż oferta rynku znacznie się poszerzyła.

Słowniczek

Angle - Przycisk umożliwiający obejrzenie wybranej sceny z różnych ujęć. Niestety, na razie na płytach z filmami fabularnymi jeszcze nie doczekaliśmy się tej wspaniałej funkcji.

Dimmer - Pozwala na przełączanie regulatora jasności wyświetlacza pomiędzy trybem normalnym a ściemnionym.

Random - Klawisz powodujący losowe wybieranie rozdziałów na płycie.

Zoom - Przycisk pozwalający na powiększenie obrazu na ekranie odbiornika. Stopień powiększenia każdy producent ustala indywidualnie. Zbyt duże powiększenia powodują powstanie schodków na krawędziach, co obniża komfort oglądania.

Poszukiwanie odtwarzacza DVD za niewielkie pieniądze, ale z ciekawymi funkcjami, dobrym dźwiękiem i obrazem, jest trudne. Przede wszystkim dlatego że producenci szybko wprowadzają nowsze modele, dokonując czasem tylko kosmetycznych zmian, a to sprawia, że klient gubi się w natłoku modeli i firm. Nie to jednak jest zmartwieniem, trzeba się raczej cieszyć z bogactwa oferty, niedoróbki w urządzeniach nigdy by się nie pojawiły, gdyby nie pośpiech wymuszany przez konkurencję.

Kolejna grupa pięciu odtwarzaczy bez dekoderów okazała się zupełnie inna od testowanej nieco wcześniej. Przedział cenowy to 1500 zł za Thomsona DTH 4200 i 2050 zł za Marantza DV 4000. Pośrodku tej grupy uplasowały się urządzenia Panasonic RV 20 i Pioneer 535 z ceną 1800 zł. Onkyo 525 należało do wyższego pułapu cenowego i na początku ubiegłego roku odtwarzacz kosztował około 3000 zł. Teraz jego cena to około 2000 zł i ma następcę. My jednak cały czas poszukujemy najlepszego odtwarzacza, który oprócz wysokiej jakości spełniałby równie ważny wymóg cenowy. Ta oferta raczej nie ułatwia wyboru. Prawie wszystkie urządzenia są bliskie kwoty 2000 zł. Tylko niektóre firmy odważyły się znacznie obniżyć ceny swoich wyrobów.

Możni tego świata nadal uważają, że za markę trzeba płacić, chociaż coraz częściej okazuje się, że ci mniej sławni tworzą urządzenia równie dobre, a czasem wręcz lepsze. Cóż - to nasz snobizm powoduje, że producenci pozwalają sobie na takie praktyki.

Onkyo DV-S525

Odtwarzacz Onkyo DV-S525 to urządzenie różniące się od innych zarówno odmiennym rozmieszczeniem przycisków podstawowej obsługi, jak i nietypowo umieszczonym wyświetlaczem. Nie znajduje się on standardowo na środku, lecz z prawej strony, nad przyciskami zasilania. Zasilanie również rozwiązano inaczej niż w pozostałych urządzeniach. Jeden przycisk, Power, odcina całkowicie dopływ prądu, drugi natomiast jest typowym przełącznikiem zasilania lub oczekiwania w stanie gotowości - Standby/On. Wyświetlacz nie jest zbyt duży i efektowny, a jednak okazuje się wyjątkowo czytelny.

Zarówno cyfry, jak i napisy są doskonale przedstawione graficznie, co bardzo ułatwia odczyt wyświetlanych informacji. W środkowej części urządzenia tradycyjnie znajduje się kieszeń na płyty wyjeżdżająca dosyć wolno, ale za to odpowiednio daleko. Wydawane przy tym dźwięki są przyjemne dla ucha. Pod kieszenią, bliżej wyświetlacza, jest guziczek z napisem Dimmer. To dwupoziomowy przełącznik jasności wyświetlacza. Dalej po prawej stronie są wąskie przyciski przeskakiwania do przodu lub do tyłu pomiędzy rozdziałami oraz Pauza. Jest to nietypowe rozmieszczenie, które z początku może drażnić, jednak bardzo szybko docenia się takie umiejscowienie. Na poziomie kieszeni po prawej stronie jest przycisk Open/Close, a dalej, również na tej samej wysokości, dwa duże klawisze Stop i Play. Pod nimi jest jeszcze dodatkowo gniazdo słuchawkowe z potencjometrem głośności. Cały przedni panel, mimo że całkowicie płaski, bez żadnych stylistycznych ekstrawagancji, prezentuje się dobrze. Ściana tylna ma z boku umieszczony przewód zasilania, a na środku zestaw gniazd przyłączeniowych. Odtwarzacz zawiera tylko jedno eurozłącze, z wyjściem sygnału RGB i zwykłego wideo, oraz oddzielne S-Video i wideo (cinch). Z powodu braku dekoderów, dźwięk jest wysyłany poprzez dwa gniazda cinch oraz jedno cyfrowe optyczne i jedno cyfrowe koncentryczne gniazdo do wzmacniacza AV zawierającego dekodery Dolby Digital, DTS lub MPEG-2. Trzeba dodać, że instrukcja polska zawiera pełen zestaw wariantów połączeń. Pozostałe gniazda na tylnym panelu to RI Remote Control. Służą do sterowania innymi urządzeniami firmy Onkyo, po złożeniu ich w zestaw.


Zobacz również