Niech żyje król

Od czasów pierwszego odtwarzacza firmy iRiver żaden MP3 Player nie wywarł na nas takiego wrażenia, jak Samsung Yepp YP-T8.

Od czasów pierwszego odtwarzacza firmy iRiver żaden MP3 Player nie wywarł na nas takiego wrażenia, jak Samsung Yepp YP-T8.

Na obudowie są tylko niezbędne przyciski, co znacznie ułatwia obsługę.

Na obudowie są tylko niezbędne przyciski, co znacznie ułatwia obsługę.

Samsung od dawna produkuje przenośne odtwarzacze MP3, ale można je było uznać za przeciętne. Bardzo poważnym sygnałem informującym, że w tej materii coś się zmieniło, było zwycięstwo niewielkiego odtwarzacza Samsunga w naszym teście MP3. Po podsumowaniu punktów wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, a dla niektórych firm gorycz porażki do tej pory jest nie do zniesienia. To, że jakiś odtwarzacz doskonale sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych, nie oznacza przecież, że jest najlepszy na rynku.

Gdyby model, który poniżej przedstawiamy, zakwalifikował się do naszego dużego testu sprzed kilku miesięcy, zdeklasowałby rywali, a tak miażdży konkurencję dopiero dziś, w zestawieniu TOP 10.

Nie poświęcalibyśmy jednemu odtwarzaczowi MP3 całej strony, gdyby nie był tego wart. Samsung YP-T8 to jedno z najciekawszych kieszonkowych urządzeń muzycznych ostatnich lat.

Wielkością zbliżony jest do zapalniczki. Centralne miejsce zajmuje w nim kolorowy (wyświetla 262 tysiące barw) ekran o 1,8-calowej przekątnej, któremu można zarzucić jedynie nie najwyższą rozdzielczość. Kolory są znakomite, to po prostu mikroskopijne arcydzieło. Lepsze matryce widzieliśmy jedynie na targach CeBIT w stoisku LG, ale wykonane były w technologii organicznej.

Film na małym ekranie

Kolorowy ekran oprócz wyświetlania filmów uatrakcyjnia odtwarzanie muzyki.

Kolorowy ekran oprócz wyświetlania filmów uatrakcyjnia odtwarzanie muzyki.

Do czego przyda się kolorowy ekran w odtwarzaczu MP3? Bez wątpienia poprawia czytelność wyświetlanych informacji, ale przede wszystkim pozwala na przeglądanie zdjęć. Właśnie w trakcie przeglądania fotografii wyraźnie widać braki rozdzielczości wyświetlacza, ale kiedy odtwarzany jest film, problem przestaje być zauważalny. Samsung Yepp potrafi wyświetlać klipy wideo nie tylko w najprostszej postaci, ale również skompresowane DivX-em. Choć w żadnym razie nie zastąpi prawdziwego przenośnego odtwarzacza multimedialnego, na pewno nieraz zabije nudę długiej podróży.

Już to wystarczy, aby Samsunga Yepp nazwać wzorcowym, ale są i inne zalety. Wspomniana funkcja fotoalbumu jest bardzo przydatna również dlatego, że zdjęcia można przegrywać do odtwarzacza bezpośrednio z aparatu cyfrowego, korzystając z opcji host USB. Pozwala ona kopiować do pamięci Yeppa dane z urządzenia zewnętrznego wykrywanego przez system operacyjny jako dysk wymienny i dlatego Yepp potrafi korzystać z zasobów kluczy USB, większości aparatów cyfrowych lub innych odtwarzaczy MP3. Cyfrówkę wystarczy podłączyć kablem, a następnie zaznaczyć zdjęcia, które mają trafić do pamięci odtwarzacza. To doskonałe rozwiązanie, gdy karta pamięci w aparacie zapełni się.

W Samsungu zainstalowano kilka gier, z których jedna wykorzystuje wbudowany czujnik przeciążenia. Cała zabawa (bieg przez płotki) polega na tym, aby potrząsać Yeppem na boki, sprawiając tym samym, że sportowiec zaczyna biec, a w odpowiednim momencie poruszyć urządzeniem w górę i w dół, aby przeskoczył przez płotek. Ponieważ w trakcie potrząsania trudno cokolwiek dojrzeć na ekranie, o konieczności skoku informuje sygnał dźwiękowy. Jeżeli zestaw gier w odtwarzaczu nie wystarcza, można dograć nowe.

Powyższy opis nasuwa pytanie, jakie funkcje muzyczne oferuje Yepp. Przecież to przede wszystkim odtwarzacz MP3. Samsung i w tej kategorii jest niemal wzorowy. Odczytuje pliki MP3 i WMA, szkoda że nie radzi sobie z AAC. Odbiera również stacje radiowe, które można zarejestrować, kompresując nagranie w locie do formatu MP3. Podobnie działa funkcja dyktafonu. Yepp poradzi sobie też z kompresowaniem dźwięku, gdy podłączysz do niego inne źródło dźwięku, np. wieżę.

Samsung YP-T8 obsługuje polskie znaki w nazwach utworów. Szkoda natomiast, że słuchawki dodane do zestawu są przeciętnej jakości.

Choć cena - 1199 zł - na pierwszy rzut oka wydaje się wygórowana, ale w pełni uzasadniają ją funkcje Yeppa, jego pojemność i wymiary. Tak małego, a jednocześnie funkcjonalnego odtwarzacza jeszcze nie było!

Samsung Yepp YP-T8

Pojemność 1 GB

Wymiary 85x44x15 mm

Waga 55 g.

Obsługiwane formaty MP3, WMA, OGG, MPEG4, JPG

Inne funkcje radio, dyktafon, gry, odtwarzanie filmów, port USB


Zobacz również