Niechaj rozpocznie się konsolowa wojna

Która z tych trzech konsol: Xbox, Playstation 2 czy GameCube jest najlepsza? Microsoft, Nintendo i Sony konkurują ze sobą, aby to właśnie ich urządzenie znalazło się w waszym domu. Każda z firm kusi wizją obiecujących i najnowocześniejszych rozwiązań sprzętowych i programowych, a jak jest naprawdę?

Która z tych trzech konsol: Xbox, Playstation 2 czy GameCube jest najlepsza? Microsoft, Nintendo i Sony konkurują ze sobą, aby to właśnie ich urządzenie znalazło się w waszym domu. Każda z firm kusi wizją obiecujących i najnowocześniejszych rozwiązań sprzętowych i programowych, a jak jest naprawdę?

Wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne, nowa seria konsol do gier wideo może służyć nie tylko do grania w zapierające dech w piersiach gry 3D. Zarówno Xbox Microsoftu, jak i Playstation 2 firmy Sony, mogą służyć na przykład jako odtwarzacze filmów DVD. Za ich pośrednictwem można również korzystać z Internetu (aby grać z innymi osobami poprzez sieć, przeglądać zasoby lub wysyłać wiadomości i e-maile)

Wszystkie trzy firmy ujawniły swoje plany podczas największej konferencji dotyczącej przemysłu gier, znanej jako Electronic Entertainment Expo (E3). Zaczęło się od oświadczenia Microsoftu ujawniającego kilka faktów dotyczących Xbox'a. Ma on zostać wprowadzony na rynek 8 listopada, z ceną 299 USD. Nintendo zamierza uprzedzić Microsoft. Premierę swojego GameCube planuje trzy dni wcześniej - 5 listopada. Cena urządzenia jak na razie nie jest znana.

W międzyczasie, przedstawiciele firmy Sony przedstawili swoją taktykę dotyczącą poprawienia sytuacji Playstation 2, które jest już na rynku od końca roku 2000. Planują sporo dodatków sprzętowych, wśród których znajdą się między innymi moduł dostępu do sieci za 39 USD oraz pilot do odtwarzacza DVD za 20 USD, czy to wystarczy aby wpłynąć na wyniki sprzedaży?

Wysłuchując techniczno-marketingowego bełkotu można zdać sobie sprawę z jednego: te potężne maszyny do gier wideo nie zastąpią starego dobrego PC. W najlepszym razie jedna z nich może doskonale uzupełnić twoje domowe centrum rozrywki.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak wybrać odpowiednią dla siebie konsolę? Wystarczy zastanowić się nad tym co jest nam potrzebne i bez czego możemy się obyć. Bowiem każda z tych trzech konsol wypełnia niszę, która może pasować właśnie tobie.

Microsoft Xbox: Gorliwy gigant dołącza do wyścigu

Wytłumaczmy sobie jedno: Microsoft od lat nie przestawał być liderem w branży. Nintendo i Sony zajmują jednak niezwykle silną pozycję w umysłach i sercach większości użytkowników gier wideo. Xbox Microsoftu ma więc przed sobą ciężkie zadanie. Jego głównym atutem jest niesamowita konfiguracja sprzętowa, a przynajmniej na papierze wygląda ona imponująco. Xbox wyposażony jest w procesor pracujący z częstotliwością 733MHz oraz ma wbudowany twardy dysk. W odniesieniu sukcesu mają jeszcze dopomóc ogromna liczba producentów tworzących gry oraz mnóstwo kasy, którą Microsoft przeznacza na cele marketingowe.

Microsoft ujawnił, kto wspiera ich w tworzeniu oprogramowania. Wśród wymienionych firm znalazły się m.in. Electronic Arts i SEGA.

Microsoft ujawnił, kto wspiera ich w tworzeniu oprogramowania. Wśród wymienionych firm znalazły się m.in. Electronic Arts i SEGA.

Na pokazie, przedstawili swoje najnowsze gry i oklaskiwali wysiłki Microsoftu w tej dziedzinie. Nawet znany reżyser Steven Spielberg, w odtwarzanym z taśmy wideo przemówieniu, wychwalał Microsoft za zbudowanie niesamowitej konsoli do gier i za współpracę z Warner Brothers przy tworzeniu gry, która nawiązywać będzie do jego najnowszego filmu AI.

Na E3, chociaż każda gra na Xbox'a pokazywała jedną, lub więcej niesamowitych możliwości tego sprzętu, wszystkie konsole były ukryte przed oczami gości. Nie można przejść obok tego faktu obojętnie. Data premiery konsoli zbliża się nieuchronnie...czy przypadkiem Microsoft nie puszcza dem z maszyny przypominającej raczej zwykłego PC, niż konsolę do gier? Jeszcze bardziej frustrujący jest fakt, iż najbardziej imponujące gry (między innymi dzieło Tecmo - Dead or Alive 3) były demonstrowane w formie nagranych wcześniej sesji z gry, a nie rozgrywane na żywo!

Możliwości sprzętowe Xbox'a powinny zrobić swoje. Z 733MHz procesorem, chipem graficznym NVidii, 64MB pamięci, wbudowanym twardym dyskiem, nowy produkt Microsoftu ma duże szanse by odnieść sukces.


Zobacz również