Niespełnione szesnastki

Szesnaście iksów w nagrywaniu DVD wkracza na scenę, jednak na praktyczne wykorzystanie tej funkcji przyjdzie chwilę poczekać

Szesnaście iksów w nagrywaniu DVD wkracza na scenę, jednak na praktyczne wykorzystanie tej funkcji przyjdzie chwilę poczekać.

Uciążliwą regułą stało się wyskakiwanie producentów sprzętu przed orkiestrę i wprowadzanie coraz szybszych nagrywarek bez wsparcia ze strony odpowiednich nośników.

Niestety, także nasza redakcja doświadczyła tej frustrującej sytuacji - zresztą nie po raz pierwszy i zapewne nie ostatni. Gdy w laboratorium przystąpiliśmy do testów pierwszych trzech modeli 16x (LG SuperMulti GSA-4160B, Lite-On SOHW-1633S, Samsung Writemaster TS-H552), musieliśmy liczyć na to, że napędy po prostu nagrają niektóre płyty 8x z szybkością 16x. Żadna z trzech nagrywarek nie dała się namówić na maksymalną szybkość na dostępnych krążkach 8x. Co więcej, tylko trzy nośniki 8x zostały nagrane z prędkością 12x, toteż gdy pojawią się odpowiednie media, ponownie przeprowadzimy pomiary zapisu DVD±R. Poprzednie wersje testowanych modeli zapisywały 12x na DVD+R, lecz na samym przyspieszeniu do 16x nie poprzestano. Napęd LG szybciej czyta krążki DVD-ROM (skok z 12x na 16x), podobnie jak Lite-On, któremu dodano ponadto zapis płyt DVD+R DL. Samsung natomiast przeszedł największą metamorfozę, zyskując to, co obaj rywale i jeszcze przyspieszając zapis DVD-R do 12x, CD-RW do 32x, a odczyt CD-ROM do 48x.

Samsung na czoło

Nowe napędy wyraźnie zyskały na modernizacji, przeskakując na wyższe pozycje rankingu i detronizując wielomiesięcznego króla - Plextora PX-712A. Szczególne pochwały należą się Samsungowi, który dokonał postępu w zapisie 12x na +R (operację wykonał pół minuty szybciej od poprzednika), nie mówiąc o unikatowym wypalaniu -R 12x (choć tym parametrem cieszyć się będzie tylko chwilę, bo już są nagrywarki -R 16x). Writemaster jest też jednym z bardzo nielicznych modeli doskonale radzących sobie z pakietowym kopiowaniem na ±RW i rekordzistą pod względem szybkości zrzucania audio - o ile zmusisz go do czytania płyty z maksymalną prędkością, a nie proponowaną 4x. Ogólnie TS-H552 zdobył 6 rekordowych wyników i został liderem, ale z peanami poczekamy do czasu testu na nośnikach 16x.

W odczycie CD i nagrywaniu CD-R prymat dzierży Lite-On, mimo że w tej drugiej konkurencji wypada minimalnie gorzej od swego poprzednika-rekordzisty. Jego piętą Achillesową jest natomiast wypalanie DVD - na "minusach" zapisuje dużo dłużej od rywali, lecz na "plusach" 12x różnica maleje już do kilku sekund. Najmocniejszą stroną nowego LG jest nagrywanie DVD+R z szybkością 12x, ale przewaga nad konkurentami sięga zaledwie paru sekund. Słabym punktem jest zaś zapis pakietowy na nośnik +RW (niemal dwukrotnie dłuższy niż w Samsungu) i kopiowanie z CD-ROM (podobna różnica wobec obu przeciwników; to efekt odczytu 40x). Warto jednak pamiętać, że SuperMulti GSA-4160B oferuje niespotykaną w innych napędach pełną obsługę formatu DVD-RAM. Najbogatszy pakiet dodatków znajdziesz w Samsungu: oprogramowanie firmy Pinnacle (w tym Studio do edycji wideo), polską dokumentację, czyste płyty, kable i śrubki. Minimalnie uboższe wyposażenie oferuje LG (brak czystych nośników), lecz jego oprogramowanie Nero ma polski interfejs. Natomiast Lite-On jako jedyny z całej trójki pozbawiony jest polskiej instrukcji (w jakiejkolwiek postaci) i kabla IDE.

LG SuperMulti GSA-4160B

Informacje LG, tel. (22) 6061450, http://www.lge.pl

Cena 499 zł

Lite-On SOHW-1633S

Informacje AB, tel. (71) 3240500, http://www.ab.com.pl

Cena 419 zł

Samsung Writemaster TS-H552

Informacje Samsung, tel. (22) 6079333, http://www.samsung.pl

Cena 400 zł


Zobacz również