Notebooki

Komputery przenośne to wciąż najbardziej dynamicznie rozwijająca się część rynku PC. Ceny laptopów zaczynają się już od 2000 zł.

Komputery przenośne to wciąż najbardziej dynamicznie rozwijająca się część rynku PC. Ceny laptopów zaczynają się już od 2000 zł.

Jeśli dotychczas nie miałeś do czynienia z technologią mobilną, możesz pogubić się w gąszczu tajemniczo brzmiących rozwiązań, którymi naszpikowane są dzisiejsze laptopy. Czym różni się Pentium M 725 od Pentium 730, skoro częstotliwość ich zegarów - 1,6 GHz - jest taka sama? Dlaczego w ogóle procesory Pentium M czy Turion 64 pracują z tak niskim taktowaniem? Bez podstaw technologii wykorzystywanej przez notebooki wybór właściwego modelu jest bardzo trudny. Dzięki poniższemu miniprzewodnikowi powinieneś szybko zorientować się w świecie laptopów i podjąć właściwą decyzję. Nie będzie to trudne, ponieważ komputery przenośne tylko nieznacznie różnią się od stacjonarnych: składają się przecież z tych samych komponentów stworzonych jednak z myślą o znacznie mniejszych, lżejszych i o wiele bardziej energooszczędnych konstrukcjach.

Procesor i chipset

W komputerach przenośnych znajdziesz przede wszystkim układy stricte mobilne, przystosowane do małych obudów i niskiego poboru mocy: dominują procesory z rodziny Pentium M i Celeron M firmy Intel, lecz coraz więcej konstrukcji opiera się na mobilnych CPU firmy AMD (Turion 64 i Sempron).

Wprowadzając układy z serii M, Intel musiał przekonać klientów, że CPU pracujący z zegarem o częstotliwości połowę niższej niż w Pentium 4 może być równie wydajny, a czasem nawet szybszy. Te same problemy miał AMD z marketingiem Athlonów, które za sprawą zupełnie innej architektury niż w produktach Intela uzyskiwały bardzo wysoką wydajność mimo niższych gigaherców. Sensownym wyjściem okazało się sprytne nazewnictwo układów sugerujące szybkość porównywalną z procesorami rywala. Teraz identycznie postępuje Intel, marginalizując święte gigaherce na rzecz oznaczeń liczbowych modeli CPU, które lepiej oddają faktyczną wydajność układów i pozwalają porównać produkty z różnych rodzin.

Oznaczenia są jednak dość pogmatwane. Intel stosuje trzycyfrowy kod wskazujący nie tylko poziom wydajności, lecz także wersję układu. I tak liczbami 7x5 (od 715 do 765 czyli 1,5 do 2,1 GHz) oznaczane są starsze wersje Pentium M współpracujące z chipsetem i855 (magistrala systemowa FSB 400 MHz). Dla obecnej serii Pentium M z chipsetem i915 (FSB 533 MHz) stosuje się oznaczenia 7x0 (od 730 do 780 - 1,6 do 2,2 GHz). Natomiast w Celeronach M, które mają wyłącznie FSB 400 MHz, trzycyfrowy kod kryje różne rozmiary pamięci cache L2: 512 kB (modele 310 - 340) i 1 MB (350 - 380). Na notebookach znajdziesz zazwyczaj zarówno numer procesora, jak i - dla łatwiejszej identyfikacji - częstotliwość FSB oraz wielkość pamięci podręcznej L2 układu.

AMD tymczasem stosuje dwa zupełnie odmienne oznaczenia swych produktów: Athlony XP/64 i Semprony podają megahercowy ekwiwalent wydajności zbliżonego procesora Intela (czyli 3000+ mówi o podobnej szybkości, jak w Pentium 4 z zegarem 3 GHz), podczas gdy w Turionach wprowadzono symbolikę w postaci MX-YY, gdzie X oznacza stopień mobilności (im dalsza litera alfabetu, tym niższy pobór mocy, a więc wyższa mobilność), zaś YY to wersja układu (częstotliwość zegara i rozmiar pamięci podręcznej L2).

Jaki CPU wybrać? Jeśli komputer ma być przenośny nie tylko z nazwy, właściwie nie ma sensu kupować sprzętu wyposażonego w procesor inny niż Pentium M, Celeron M czy Turion 64. Te układy gwarantują długą pracę na baterii oraz niewielkie wymiary i wagę urządzenia.

Do większości zastosowań wystarczy CPU z zegarem 1,6 czy nawet 1,5 GHz. Procesory powyżej 2 GHz są oczywiście najbardziej wydajne, ale przydadzą się jedynie wówczas, gdy korzystasz z naprawdę wymagających aplikacji albo używasz wielu programów jednocześnie.

Pamięć

Najczęściej spotykane są moduły pamięci DDR 333 (PC2700). W wypadku Pentium M z serii 7x0 oraz chipsetu i915 możliwe jest również stosowanie pamięci DDR2 (400 lub 533 MHz) - znacznie szybszych od jednokanałowych, choć nieproporcjonalnie droższych w porównaniu do przyrostu wydajności w typowych zastosowaniach. Dlatego w laptopach z chipsetem i915 zwykle nadal umieszcza się tańsze moduły DDR 333.

Ile pamięci? 256 MB to dziś absolutne minimum. 512 MB to wielkość, przy której system w większości wypadków nie będzie się dławił, zaś 1 GB RAM da ci święty spokój na długo.

Karta graficzna i twardy dysk

Dzięki nowym chipsetom obsługującym magistralę PCI Express i interfejs Serial ATA w notebookach spotkać teraz można najszybsze mobilne układy graficzne ATI (także z rodziny X800) i NVIDII (GeForce Go 6600, a nawet 7800), jak również twardziele z SATA.

Jeśli jednak nie grasz w nowe gry ani nie używasz programów intensywnie przetwarzających grafikę, możesz pozostać przy rozwiązaniach zintegrowanych (bez własnej pamięci, korzystających z systemowej RAM), takich jak ATI Radeon Xpress 200, Intel GMA 900, nVidia GF Go 6200.

Interfejs Serial ATA nie da większej wydajności twardego dysku. Ważne natomiast, by był to napęd 5400 obr./min - wzrost szybkości w stosunku do modeli 4800 obr./min jest bowiem dość wyraźny. Pamiętaj też, by dobrać odpowiednią pojemność - dzisiejszy standard to 60 GB, ale jeśli nie kolekcjonujesz zbyt wielu plików audio czy wideo, wystarczy nawet 40 GB.

Napęd optyczny i interfejsy

Nagrywarka DVD to już żaden luksus, choć wciąż można znaleźć laptopy wyposażone w zwykłe combo (nagrywarkę CD z odtwarzaczem DVD). Napędy różnią się tylko szybkością pracy, obsługą formatów DVD (np. zapis płyt DL czy DVD-RAM) oraz możliwością wyjęcia modułu urządzenia w czasie działania systemu (tzw. wymiana na gorąco).

Istotną cechą laptopów jest zestaw gniazd i interfejsów. Oprócz standardowych portów USB 2.0 czy FireWire (przyda się, gdy masz kamerę DV) znajdziesz łącza bezprzewodowe (Wi-Fi b/g lub a/b/g, a coraz częściej również Bluetooth), czytniki kart pamięci i gniazda modułów rozszerzeń PC Card (niektóre komputery wyposażono już w następcę tego standardu - szybsze złącze ExpressCard).

Fujitsu-Siemens Amilo L1310G

Amilo L1310G jest nie tylko szybki, lecz także porządnie wyposażony. Jego mózgiem jest najszybszy z Celeronów M - model 380 (1,6 GHz, 1 MB pamięci cache L2) wspierany przez chipset ATI Radeon Xpress 200 z układem graficznym zgodnym z DX9, 512 MB pamięci RAM, największy w tej kategorii cenowej twardy dysk 80 GB 5400 obr./min oraz panoramiczny, 15,4-calowy wyświetlacz 1280 x 800. Miłym uzupełnieniem tej konfiguracji jest najszybsza obecnie nagrywarka DVD (z zapisem 4x na ±R DL). Nie zabrakło także 4 portów USB 2.0, 1 FireWire, czytnika kart pamięci i wyjścia S/PDIF.

W testach Amilo nie pobił żadnego rekordu wydajności, aczkolwiek wyniki MobileMark2002 i 3DMark03 należą do najwyższych. Najbardziej rozczarowuje czas pracy na baterii, wynoszący niewiele ponad 2 godziny.

Warto zwrócić uwagę na zestaw oprogramowania dołączonego do Amilo: wraz z komputerem otrzymujesz m.in. 90-dniową wersję Norton Internet Security 2005 oraz pakiet biurowy MS Works 8 PL. Producent pamiętał też o pełnej, drukowanej polskiej instrukcji obsługi.

Informacje Karen, http://www.karen.pl , tel. (22) 4316330

Cena 4147 zł

Toshiba Tecra A3-183

Tecra Toshiby zwyciężyła w naszych testach w kategoriach wydajności i opłacalności. Był to bowiem jedyny laptop w rankingu wykorzystujący Pentium M z magistralą FSB 533 MHz, a na dodatek sprzedawany w cenie niższej od większości modeli z Celeronami. Konfiguracja Tecry A3 jest jednak uboższa niż rywali: tylko 256 MB RAM, napęd combo zamiast nagrywarki DVD, dysk o pojemności 40 GB.

Tecra A3 zdecydowanie pokonała konkurentów w testach, choć ustanowiła tylko jeden rekord (w 3DMark2001). Większa RAM prawdopodobnie dałaby Toshibie przewagę w pozostałych benchmarkach, niemniej różnice między Tecrą a rekordzistami są minimalne, za to znacznie dłużej od rywali pracuje na baterii.

W zestawie Tecry znajdziesz pełną polską dokumentację oraz mnóstwo aplikacji narzędziowych i użytkowych, w tym pakiet Norton Internet Security 2005 oraz MS OneNote 2003 do sporządzania notatek.

Jedyne zastrzeżenie można mieć do klawiatury Toshiby: producent z uporem umieszcza prawy klawisz Alt z dala od spacji, zaś klawisz Windows w prawym górnym rogu.

Informacje Sirius, http://www.sirius.pl , tel. (33) 8235211

Cena 3499 zł

LG Xnote LS70 Express LS70-3HJY

Przez niemal cały rok tytuł lidera laptopów średniej klasy należał do tego LG. LS70 Express wyróżniał się nie tylko elegancką stylistyką i niewielkimi wymiarami, lecz także bardzo dobrymi wynikami testów wydajności.

Notebook LG był jednym z pierwszych, wyposażonych w niemal wszystkie elementy odnowionej platformy Centrino (znanej pod kryptonimem Sonoma), m.in. w twardy dysk SATA/150 (60 GB, 5400 obr./min) czy pełnowymiarowe (54 mm) gniazdo ExpressCard. Zabrakło jedynie modułu Wi-Fi a/b/g, lecz jako że niewiele sieci pracuje w standardzie 802.11a, karta b/g w zupełności wystarcza.

W benchmarkowych pomiarach szybkości notebook LG nie mógł zabłysnąć rekordami, ponieważ jego rywale wyposażeni byli w dużo szybsze procesory czy pamięć. Mimo to, jego wyniki tylko nieznacznie ustępowały konkurentom. Szkoda tylko, że czas pracy na baterii nie był olśniewający, chociaż 3 godziny działania to i tak niemało. LS70 mógłby też uzyskać lepsze rezultaty w testach grafiki - układowi X600 przydałoby się więcej pamięci.

Informacje LG, http://www.lge.pl , tel.: (22) 6061450

Cena 6700 zł

HP Compaq nx8220

Z wyglądu nx8220 przypomina ThinkPady firmy Lenovo (wcześniej IBM) i - podobnie jak produkty rywala - jest wyposażony w wymagane przez użytkowników biznesowych dodatkowe aplikacje i narzędzia, w tym do zarządzania hasłami i zabezpieczeniami laptopa (nx8220 ma wbudowane gniazdo kart procesorowych SmartCard). Lecz mimo tych "korporacyjnych" funkcji testowany model przeznaczony jest również do zastosowań domowych. Panoramiczny, 15,4-calowy ekran 1280x800 oraz układ graficzny ATI MR X600 z 64 MB pamięci mają służyć rozrywce, choć oczywiście nie wystarczą do wymagających gier - tym bardziej, że wielkość pamięci i szybkość CPU są dość mizerne (za 700 zł więcej można jednak mieć nieco mocniejszą konfigurację, aczkolwiek wciąż ze zwykłym napędem optycznym combo). Cieszyć natomiast może obecność LAN 1 Gb/s oraz Blutetooth.

Największą zaletą nx8220 jest jednak nie wyposażenie, lecz rekordowo długi czas pracy na baterii wynoszący ponad 5 godzin. Dzięki niemu HP Compaq szczycił się najwyższą wydajnością, choć nie był najszybszy.

Informacje HP, http://www.hp.com.pl , tel.: 0801522622

Cena 5100 zł

Fujitsu-Siemens Lifebook P7010

Najlepsze połączenie miniaturowych rozmiarów (Lifebook waży tylko 1,3 kg), wyposażenia, wydajności i pracy na baterii. W P7010 znajdziesz aż 1 GB pamięci RAM, twardy dysk 100 GB, moduł Wi-Fi standardów a/b/g, 2 porty USB i 1 FireWire, czytnik kart pamięci (w tym formatu CF, co jest rzadkością), a nawet wyjście S-Video i S/PDIF. Zabrakło komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu - podczerwieni albo Bluetooth.

Wielkość tego laptopa nie wpłynęła negatywnie na wydajność. Wyniki testów aplikacyjnych MobileMark2005 były bardzo wysokie - co ciekawe, mimo procesora Pentium M ULV 753 1,2 GHz notebook Fujitsu-Siemens uzyskał identyczny rezultat, jak rywal z teoretycznie szybszym Pentium M 740 1,73 GHz. W testach PCMark04 zwycięzca rankingu maszyn ultraprzenośnych nie olśniewał już osiągami - tu większy wpływ ma klasa procesora, chipsetu i grafiki, a te pochodzą jeszcze z poprzedniej generacji Centrino.

Grozę budzić może jedynie cena, lecz za 5 tys. zł możesz mieć tego Lifebooka w tylko nieco uboższej konfiguracji.

Informacje Karen, http://www.karen.pl , tel. (22) 4316330

Cena 14 208 zł

HP Compaq nc4200

Wystarczy rzut oka na specyfikację tego laptopa, by spodziewać się po nim bardzo dobrych rezultatów testów. Co więcej, znając wcześniejsze konstrukcje HP Compaq, można oczekiwać długiego czasu pracy na baterii. I tak jest w istocie: nc4200 uzyskał najwyższą ocenę wydajności w naszym rankingu dzięki udanemu połączeniu obu powyższych cech.

Czas pracy na baterii okazał się rekordowy wśród testowanych urządzeń i wyniósł ponad 5 godzin. Szybkość działania nc4200 była bardzo wysoka, pozwalając laptopowi zdobyć dwa najlepsze rezultaty w PCMark04 (ogólna wydajność systemu i samego CPU), natomiast w MobileMark2005 wynik HP Compaq był tylko minimalnie gorszy od najwyższego.

Wyposażenie nc4200 obejmuje dysk 40 GB, standardowy ekran 12,1-calowy, sieć LAN 1 Gb/s, Wi-Fi b/g, port podczerwieni, Bluetooth oraz gniazdo stacji dokującej (dołączonej do zestawu). Minusami są zewnętrzny napęd, będący zwykłym czytnikiem DVD (i, co gorsza, z osobnym zasilaniem), brak portu FireWire oraz czytnik kart pamięci tylko formatu SD/MMC.

Informacje HP, http://www.hp.pl , tel. 0 801522622

Cena 9773 zł


Zobacz również