Nowe układy w krzemowej ferajnie

Procesory z gigahercowego segmentu już niebawem będzie można kupić za rozsądne pieniądze. Jednak szybki układ wymaga odpowiedniego chipsetu i zasobów pamięciowych. Pomożemy Ci w doborze procesora i podpowiemy, kiedy dokonać zakupu.

Procesory z gigahercowego segmentu już niebawem będzie można kupić za rozsądne pieniądze. Jednak szybki układ wymaga odpowiedniego chipsetu i zasobów pamięciowych. Pomożemy Ci w doborze procesora i podpowiemy, kiedy dokonać zakupu.

Wprowadzając Pentium 4 z zegarem 1,5 GHz, Intel zyskał palmę pierwszeństwa - przynajmniej pod względem częstotliwości. Jakie atuty ma w zanadrzu i jakimi innowacjami AMD odpowie rywalowi, dowiesz się z lektury kolejnego wydania naszego procesorowego rozkładu jazdy.

<font color="red">Tanio jak nigdy

Powiemy, na kiedy zaplanowano obniżki cen procesorów, i poradzimy, kiedy warto kupić układ. Pomoże Ci to podjąć decyzję niezależnie od tego, czy potrzebujesz komputera, czy tylko procesora.

<font color="red">Częstotliwość częstotliwości nierówna

Producenci płyt, procesorów i komputerów wprowadzają zamieszanie, nie rozróżniając parametrów fizycznej i efektywnej częstotliwości magistrali FSB. Dowiesz się, jak wykryć właściwą częstotliwość, a oprócz tego - jak zwiększyć wydajność Athlonów i Duronów dzięki podwyższonej częstotliwości FSB.

<font color="red">Nadchodzi DDR-SDRAM

Zamieszczamy nowinki dotyczące nowego typu pamięci DDR-SDRAM. Podpowiadamy, jakie wersje są dostępne na rynku i jak je rozróżnić.

<font color="red">Slot należy do przeszłości

Nie kupuj płyty z gniazdem procesorowym typu Slot ani komputera wyposażonego w taką płytę. Nie opłaca się nawet inwestować w szybszy procesor Slot, jeśli chcesz rozbudować starą płytę. Zaoszczędź sobie tego wydatku i kup nową płytę Socket.

<font color="red">Chipset centralą sterowanią

Wykorzystanie wydajności procesora w dużej mierze zależy od chipsetu. Podpowiemy, które chipsety najlepiej współpracują z układami Pentium III i Celeron. Wyjaśnimy, dlaczego skromny wybór chipsetów stanowi problem dla nabywców Pentium 4. W przypadku Athlona i Durona, wybierając chipset, automatycznie określasz rodzaj stosowanej pamięci RAM. Przedstawiamy zalety i wady chipsetów obsługujących moduły SDRAM i DDR-SDRAM.

Cena wydajności

Dobra inżynierska robota - zawierający około 42 milionów tranzystorów w rdzeniu Intel Pentium 4 jest najbardziej złożonym procesorem do komputerów klasy PC.

Dobra inżynierska robota - zawierający około 42 milionów tranzystorów w rdzeniu Intel Pentium 4 jest najbardziej złożonym procesorem do komputerów klasy PC.

Nowe procesory wchodzące na rynek w drugim kwartale bieżącego roku powinny wywołać lawinowy spadek cen. Kolejny rekord w wyścigu częstotliwości ma ustanowić Pentium 4 1700 (premiera w połowie kwietnia). Pojawienie się nowego modelu sprawi, że stanieją układy Pentium 4 z niższą częstotliwością - maksymalnie o niespełna 20 procent. Natomiast procesory z rodziny Pentium III stanieją o około 10 procent. Dalsze przeceny zaplanowano na koniec maja bieżącego roku: mówi się o 19-procentowym spadku w rodzinie Pentium 4 i 14-procentowym w rodzinie Pentium III. W trzecim kwartale tego roku zadebiutuje na rynku Pentium III wytwarzane w technologii 0,13 mikrona (kryptonim Tualatin). Należy przypuszczać, że będzie taktowane z częstotliwością 1,26 GHz. Jego premiera powinna spowodować kolejne obniżki.

Ceny u konkurencji

Pod koniec marca AMD zaprezentował dwie nowe wersje Athlona taktowane z częstotliwościami 1,33 GHz i 1,3 GHz. Według informacji dostępnych w momencie oddania numeru do druku, na koniec kwietnia zaplanowano premierę Athlona 1400. Oznacza to spadek cen wolniejszych modeli. Można oczekiwać, że od tej pory Athlon 1,2 GHz będzie można kupić za około 1000 zł, podczas gdy Athlon z zegarem 1 GHz - już za około 600 zł. A w maju redukcje cen powinny dosięgnąć rodziny Duron - wraz z pojawieniem się modelu 950. Szacuje się, że na początku będzie kosztował około 500 zł. Duron 800 MHz stanieje do około 400 zł, a 750 MHz do zaledwie 340 zł.

Kiedy po procesor?

Spadek cen Pentium 4 - wprowadzenie modelu 1,7 GHz powinno wywołać obniżkę cen Pentium 4 z zegarem 1,5 GHz.

Spadek cen Pentium 4 - wprowadzenie modelu 1,7 GHz powinno wywołać obniżkę cen Pentium 4 z zegarem 1,5 GHz.

Chcesz kupić komputer lub nowy procesor? Poczekaj z zakupem do momentu, gdy Twój model przestanie spełniać wymagania zainstalowanego oprogramowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kierować się pod tym względem subiektywnymi kryteriami wyboru. Może wykonywanie poszczególnych operacji w fotoedyto-rze trwa zbyt długo? A może animacja w nowej grze 3D wydaje Ci się za wolna mimo wydajnej karty graficznej? W tych i podobnych przypadkach warto się zastanowić nad zakupem lub unowocześnieniem peceta. Jednak nie działaj pochopnie. Korzystając z fachowych czasopism lub Internetu, sprawdź, na kiedy przewidziane są premiery procesorów o wyższych częstotliwościach taktowania. Zapewne właśnie wtedy mniej wydajne modele stanieją o około 10 do 20 procent. I nie złość się, gdy wkrótce ceny spadną po raz kolejny. Ze względu na ogromną presję konkurencji procesory tanieją prawie co miesiąc. Jeśli chcesz czekać na tańsze układy, możesz czekać wiecznie.

Fizycznie a efektywnie

W prospektach firm komputerowych przy procesorach bardzo często podawana jest częstotliwość magistrali FSB (Front Side Bus). Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, co oznacza ten parametr. Częstotliwość FSB, zwana również częstotliwością magistrali, zewnętrzną i systemową, określa maksymalną wydajność transmisji danych pomiędzy procesorem i chipsetem na płycie głównej. Przed wprowadzeniem na rynek układów AMD Athlon częstotliwość fizyczna odpowiadała częstotliwości efektywnej. Wówczas transmisja danych była bowiem inicjowana wyłącznie wraz z sygnałem 0-1 (zbocze wzrastające). Tymczasem Athlon i jego młodszy brat Duron wykorzystują do inicjowania transmisji danych także sygnał 1-0 (zbocze spadające). Zastosowanie tej sztuczki poz-woliło projektantom procesorów podwoić prędkość transmisji danych, czyli efektywną częstotliwość FSB, bez zwiększania częstotliwości fizycznej.

Projektując Pentium 4, Intel posunął się o krok dalej. Zastosował w nim technologię Quad Pumped Bus, która pozwala transmitować dane nie tylko na zboczach sygnału, lecz również w połowie drogi między zboczami. Dzięki temu częstotliwość efektywna FSB zwiększa się czterokrotnie. Przykładowo w przypadku, gdy częstotliwość fizyczna FSB sięga 100 MHz, efektywna wynosi aż 400 MHz. Z tego względu producenci procesorów, płyt głównych i komputerów powinni rozróżniać obie częstotliwości FSB i podawać w danych technicznych, która jest fizyczna, a która efektywna. W przeciwnym razie mogą zmylić użytkowników. Jeśli będziesz używać na przykład układu Pentium 4 w połączeniu z konwencjonalną pamięcią SDRAM, nie wykorzystasz wysokiej częstotliwości efektywnej FSB (więcej na ten temat w dalszej części materiału). Jednak ze względów komercyjnych podaje się w reklamach tylko częstotliwość efektywną, ponieważ jej wyższy poziom znacznie bardziej zachęca do kupna. Zatem nie daj się wyprowadzić w pole. Wszystkie wartości powyżej 133 MHz podawane w związku z częstotliwością FSB określają częstotliwość efektywną. W ramce "Procesory: rozkład jazdy na najbliższe lata" podajemy częstotliwość fizyczną (jeśli nie wyszczególniono inaczej).


Zobacz również