OGG zamiast MP3?

Słyszałeś pewnie o innych formatach zapisu audio, z których żaden jak dotąd nie stał się tak popularny jak MP3. Wiesz również , że MP3 coraz bardziej się komercjalizuje.

Słyszałeś pewnie o innych formatach zapisu audio, z których żaden jak dotąd nie stał się tak popularny jak MP3. Wiesz również , że MP3 coraz bardziej się komercjalizuje.

Format MP3 króluje, bo ma doskonały stosunek kompresji do jakości dźwięku oraz szerokie rozpowszechnienie (duża liczba utworów dostępnych w Sieci, dużo programowych odtwarzaczy i narzędzi MP3 oraz atrakcyjne odtwarzacze i gadżety sprzętowe). Obecna popularność MP3 wynika również z tego, że Instytut Fraunhofera (twórca formatu) nie pobierał opłat za oprogramowanie (kodeki) używane do przygotowania i odtwarzania MP3. Jednak od stycznia tego roku Instytut zmienił strategię i każda firma produkującą programy do tworzenia plików MP3 będzie musiała płacić tantiemy, a mają być także wprowadzone opłaty za każdy plik udostępniony do ściągnięcia lub nadawania na żywo (streaming) w Sieci! Umarł król? Niech żyje król! Bo właśnie ta komercyjna zachłanność na MP3 stała się główną przyczyną powstania projektu o nazwie OGG Vorbis (www.vorbis.com).

Jak mówią jego autorzy, OGG to format kompresji plików audio podobny do MP3 (czyli także do VQF, AAC) z tą jednak różnicą, że jest bezpłatny, otwarty (kod jest udostępniany na zasadzie licencji GNU) i nieopatentowany. Ma więc wszelkie szanse stać się nie tylko uznanym, ale i najpopularniejszym sposobem przechowywania cyfrowej muzyki. W skład technologii OGG mają w przyszłości wchodzić także kodeki wideo i inne komponenty multimedialne. Główny enkoder służący do kompresji plików WAV - OGG ma obecnie status 1.0 beta3, choć prawdopodobnie w chwili publikacji tego artykułu w Internecie dostępna będzie już jego pełna wersja.

Według wielu na razie subiektywnych ocen w porównaniu do MP3 pliki OGG brzmią lepiej, należałoby jednak przeprowadzić dokładne testy (patrz np. PCWK 12/2000), aby się o tym przekonać. Na pewno zajmują mniej miejsca niż MP3, ponieważ OGG ma wbudowany system VBR (Variable BitRate - jeżeli w danym momencie muzyka nie zawiera wysokich tonów, to jest kodowana z mniejszą liczbą kilobitów na sekundę). Poza tym pliki OGG mogą obsługiwać wielokanałowy dźwięk przestrzenny (surround), mają wbudowany system znaczników (tagowanie), a pliki, które mają być nadawane przez Internet "na żywo" mają mieć możliwość dopasowywania swojej jakości (wielkość Kb/s) do aktualnych szybkości połączeń.

Jeśli chodzi o szybkość, to trzeba przyznać, że na razie enkoder jest dość wolny - ok. cztery razy wolniejszy od najszybszych enkoderów MP3. Wersja finalna ma być jednak znacznie szybsza.

Na szczęście poza dość niewygodnymi enkoderami obsługiwanymi z wiersza poleceń (w Windows oggenc), powstało już kilka aplikacji, które umożliwiają automatyczne ripowanie i enkodowanie: CD-DA X-Tractor, korzystający z CDDB riper i enkoder m.in. Vorbis OGG, bannerware FreeRip MP3 czy bardzo dobry i też bezpłatny Cdex, porównywalny nawet do najlepszych riperów komercyjnych. Jest to obecnie jeden z najlepszych programów do konwersji płyt audio na format OGG Vorbis.

Wśród odtwarzaczy programowych obsługujących OGG są m.in. Sonique (od wersji 1.808), Quintessential Player (od v3), Free Amp (od 2.1), Winamp (po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki ) oraz Media JukeBox. Są już także odtwarzacze do Linuksa i BeOS-u. Należy zwrócić uwagę, że prawie wszystkie programy są darmowe i choć często są jeszcze w wersjach beta, to już działają dość stabilnie. Format OGG obsługiwany jest także przez świetny shareware'owy edytor audio Goldwave 4.1x, a ponieważ twórca OGG - firma Xiphophorus (www.xiph.org) nawiązuje już kontakty z producentami sprzętu, niedługo możemy się spodziewać także sprzętowych odtwarzaczy obsługujących format OGG.

W Internecie spotyka się różne, i to dość skrajne opinie, na temat OGG. Uważa się, że format nie ma szans się przyjąć, bo MP3 stało się zbyt popularne, inni twierdzą, że muzyka w większym stopniu powinna "wyzwolić" się spod dyktanda wielkich koncernów płytowych i być zupełnie niezależna, co w przypadku MP3 nie wydaje już się możliwe. Jest nadzieja, że niektóre atrakcyjne możliwości np. dźwięk surround, pewnie przekonają także producentów aplikacji do korzystania z mechanizmów OGG.

Cdex

Aby efektywnie korzystać z aplikacji, należy przed rozpoczęciem ripowania ustawić kilka opcji konfiguracyjnych. Po naciśnięciu klawisza [F4] otwieramy okno dialogowe Cdex configuration, na którego karcie Filenames (w polu WAV -> MP3) możemy ustawić folder do przechowywania plików. Na karcie Encoder trzeba jako domyślny ustawić format OGG Vorbis, a w polu trybu Mode , wybrać Mode A (kodowanie ok. 128 Kb). Następnie podajemy nasz adres e-mail w polu E-mail address karty CDDB. Teraz jesteśmy już gotowi do zgrania płyty audio na twardy dysk. Wkładamy płytę audio do napędu CD. Aby wszystkie utwory miały swoje nazwy, trzeba nacisnąć przycisk CDDB po prawej stronie ekranu. Gdy jesteśmy połączeni z Internetem, już po chwili na ekranie powinien się pojawić spis utworów umieszczonych na płycie. Teraz wystarczy kliknąć ikonę MP3 lub nacisnąć [F9], aby rozpocząć proces zgrywania ścieżek audio do plików OGG. Program obsługuje także wiele innych kodeków i umożliwia dekompresję z plików OGG na WAV.


Zobacz również