Obiecywali legalne pobieranie i... zostali pozwani

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew przeciwko serwisowi MP3DownloadCity.com, który za odpowiednią opłatą udostępnia internautom instrukcje, umożliwiające pobieranie filmów i muzyki z sieci P2P.

Przedstawiciele FTC zarzucają właścicielom MP3DownloadCity.com, że ich serwis prowadzi działalność oszukańczą - m.in. dlatego, iż obiecuje klientom, że jeśli zapłacą za jego usługi, to na pewno nie zostaną pozwani przez organizacje walczące z piractwem w P2P (np. RIAA czy MPAA).

Zasada działania serwisu jest prosta - internauci, którzy zdecydowali się na zapłacenie 25 USD, uzyskują dostęp do szczegółowych instrukcji tłumaczących, jak pobrać pliki filmowe i muzyczne z popularnych sieci P2P (m.in. Kazaa). Co więcej, do niedawna na stronie dostępna była informacja, że skorzystanie z usług serwisu sprawia, że użytkownicy mogą bez obawiania się pozwów pobierać chronione prawem autorskim pliki (serwis sugerował, że zapłacenie abonamentu niejako legalizuje ich działania).

Zobacz również:

Federalna Komisja Handlu zmusiła już serwis do usunięcia tego oświadczenia - teraz FTC zamierza uzyskać od sądu nakaz zamknięcia serwisu. Rozważane jest również domaganie się od właściciela serwisu zwrócenia wszystkim klientom MP3DownloadCity.com wpłaconych przez nich pieniędzy.


Zobacz również