Obsługa skanerów w Mac OS-ie X

Pojawienie się Macintosha, drukarki laserowej i skanera płaskiego w połowie lat 80. stanowiło przełom w dziedzinie składu magazynów, czasopism i innych materiałów drukowanych. Przełom wieków oznaczał z kolei rewolucję cenową, dzięki której skanery trafiły do domów zwyczajnych użytkowników komputerów.

Pojawienie się Macintosha, drukarki laserowej i skanera płaskiego w połowie lat 80. stanowiło przełom w dziedzinie składu magazynów, czasopism i innych materiałów drukowanych. Przełom wieków oznaczał z kolei rewolucję cenową, dzięki której skanery trafiły do domów zwyczajnych użytkowników komputerów.

Niestety, Apple zapomniał o tak licznej grupie klientów - pierwsze wersje Mac OS-a X praktycznie nie obsługiwały skanerów, a producenci bardzo niechętnie przygotowywali nowe sterowniki. Przykładem może być Canon, któremu na napisanie nowego oprogramowania do własnych urządzeń potrzebny był ponad rok.

Zamieszanie z nowym system Apple'a zmuszało użytkowników do uruchamiania środowiska Classic, a nawet restartu komputera w systemie Mac OS 9 tylko po to, żeby zeskanować kilka dokumentów. Z pewnością była to jedna z głównych przyczyn, dla której wiele firm długo nie decydowało się na migrację do OS-a X.

Jaguar i nowe skanery

Na szczęście na rynku zaczęły się pojawiać skanery zgodne z Mac OS-em X, a także rozwiązania pozwalające na wykorzystanie starych urządzeń w nowym środowisku pracy. W dalszej części artykułu przedstawiam trzy podejścia do problemu skanowania w Jaguarze.

Potrzebne sterowniki

Wielu użytkowników przesiadających się na Mac OS-a X odkryło, że ich skanery nie są jeszcze gotowe na tak wielki skok. Producenci urządzeń dopiero rozpoczynali pracę nad nowymi wersjami oprogramowania, a do tego w nowym systemie brakowało obsługi technologii TWAIN - standardowej metody współpracy skanera z innymi programami.

TWAIN (standard zaprojektowany przez organizację TWAIN Working Group) umożliwia aplikacjom graficznym bezpośredni dostęp do skanera. Z tej metody korzystają takie programy, jak Adobe Photoshop, Macromedia Fireworks i ScanSoft OmniPage Pro. Dzięki tej technologii nie ma już potrzeby uruchamiania specjalnego programu tylko po to, żeby zeskanować jedno zdjęcie. Skanowanie odbywa się bezpośrednio z poziomu aplikacji do edycji grafiki. Sterowniki TWAIN są dostępne dla wszystkich programów korzystających z tego standardu, dzięki czemu nie jest konieczne przeinstalowanie sterowników skanera na przykład po zainstalowaniu nowej wersji Photoshopa.

Napisanie nowego sterownika TWAIN w Mac OS-ie 9 było relatywnie proste. Brak obsługi tego standardu w OS-ie X spowodował, że większość producentów skanerów zdecydowała się jednak wstrzymać pracę nad nowym oprogramowaniem. Dla użytkowników oznaczało to konieczność użycia środowiska Classic.

Trochę inną drogą poszła firma Canon, która nie czekając na implementację standardu TWAIN napisała specjalne wtyczki instalowane bezpośrednio w teczce Import Photoshopa. Choć to rozwiązanie nie było aż tak wygodne dla użytkowników, to przynajmniej było możliwe skanowanie w "normalny" sposób. Sterowniki Canona działały również z innymi programami, które wykorzystywały wtyczki Photoshopa, na przykład OmniPage Pro X.

Powrót do normalności

Interfejs SilverFasta Ai jest podzielony na dwa panele - po lewej stronie wyświetlane są ustawienia programu, a po prawej podgląd skanu.

Interfejs SilverFasta Ai jest podzielony na dwa panele - po lewej stronie wyświetlane są ustawienia programu, a po prawej podgląd skanu.

Sytuacja na szczęście zmieniła się po zaprezentowaniu przez Adobe Photoshopa w wersji 7. Producenci skanerów uznali, że trzeba przygotować sterowniki pracujące w nowym systemie Apple'a, które będą jednoczesne zgodne ze specyfikacjami Photoshopa.

Również Apple wbudował obsługę skanerów w program Image Capture, który do tej pory służył głównie do kopiowania zdjęć z cyfrowych aparatów fotograficznych. Co więcej, Image Capture jest zgodny ze standardem TWAIN, gdyż Apple dokonał jego implementacji w Mac OS-ie X. Epson był pierwszym producentem skanerów, który skorzystał z wbudowanych funkcji TWAIN w Jaguarze.

Skanowanie w Image Capture

Aby jeszcze bardziej skomplikować życie użytkowników, Apple utworzył nowy format sterowników zgodnych z Image Capture o nazwie Image Capture Modules (również w tym przypadku Epson pierwszy opublikował odpowiednie sterowniki).

Ta aplikacja będzie jednak wykorzystywana głównie przez domowych użytkowników skanerów, gdyż w większości przypadków nie ma dostępu do żadnych filtrów, ustawień i opcji dostępnych w profesjonalnych programach do skanowania. Czasami jednak możliwe będzie wykorzystanie funkcji sterownika TWAIN dzięki opcji Use TWAIN Software Whenever Possible. Wbrew pozorom skany uzyskane w Image Capture mają dość wysoką jakość.


Zobacz również