Obudowa na miarę

Proste lub zaokrąglone, aluminiowe lub akrylowe, czarne lub białe, błyszczące lub nie. Jedynie ich funkcja pozostaje niezmienna, są mniej lub bardziej atrakcyjnym opakowaniem naszego komputera.

Proste lub zaokrąglone, aluminiowe lub akrylowe, czarne lub białe, błyszczące lub nie. Jedynie ich funkcja pozostaje niezmienna, są mniej lub bardziej atrakcyjnym opakowaniem naszego komputera.

Większość z nas chce mieć komputer nie tylko wydajny, ale również oryginalny, który wprawi w zachwyt zarówno właściciela, jak i osoby trzecie. W zapomnienie odchodzą szare skrzynki, wypierane przez coraz bardziej oryginalne konstrukcje z wyciętymi okienkami, obłych kształtów czy z błyszczącymi dodatkami. Oczywiście nie wszystko złoto, co się świeci, dlatego chcąc wybrać odpowiednią obudowę, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na jakość wykonania, użyte materiały oraz funkcjonalność.

Test, jakiego wcześniej nie było

Do naszego laboratorium trafiło prawie 40 obudów dwudziestu firm. Sprawdziliśmy wszystkie, zarówno tańsze, jak i najdroższe konstrukcje. Spośród nich wybraliśmy ponad 30 modeli, które były, według nas, najciekawsze i poddaliśmy je dokładnej ocenie. Ze względu na różnice wyglądu, jakości wykonania, użytych materiałów, dodatkowego wyposażenia, a także funkcjonalności porównanie nie było łatwe.

Różne obudowy dla różnych ludzi

W droższych obudowach często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazd na twarde dyski w poprzek osi obudowy, co znacznie ułatwia ich montaż i demontaż.

W droższych obudowach często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazd na twarde dyski w poprzek osi obudowy, co znacznie ułatwia ich montaż i demontaż.

Niektóre z testowanych obudów to konstrukcje jedyne w swoim rodzaju, inne zaś na pierwszy rzut oka sprawiały wrażenie kopii tradycyjnych modeli, różniących się jedynie nazwą firmy. Pomijając zbieżność konstrukcji, wśród testowanych obudów można przebierać jak w ulęgałkach w zależności od tego, co kto lubi i na co go stać. Pomiędzy testowanymi modelami znalazły się zarówno starannie wykonane obudowy aluminiowe czy konstrukcje standardowe ze stalowej blachy, jak i bardziej efektowne, z wyciętymi okienkami i kolorowym podświetleniem. Dla osób, które chciałyby mieć stałą kontrolę nad temperaturą poszczególnych podzespołów, wybraliśmy obudowy z wbudowanym wyświetlaczem LED i czujnikami temperatury lub z zamontowanym panelem sterującym.

Wybór jest naprawdę ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jakość z dodatkami

Drogie, klasyczne konstrukcje, chociaż pozbawione efektownych gadżetów w postaci okienek, podświetleń czy wyświetlaczy LED, to oferta ciekawa i godna polecenia szczególnie osobom, które od obudowy oczekują trwałości oraz wygody użytkowania. Do takich właśnie obudów możemy zaliczyć opisywany poniżej model, Chieftec CX-01BL-BL-B czy też wyroby firmy Antec (Performance Plus 1080AMG, Performance II SX1040BII). Są bardzo dobrze wykonane oraz funkcjonalne, a użyte do ich budowy materiały gwarantują trwałość oraz długi czas użytkowania. W prosty sposób (bez użycia śrubokrętu) można wyciągnąć napęd optyczny, twardy dysk, a w niektórych przypadkach również kartę graficzną (Chieftec CX-01BL-BL-B). Nie bez znaczenia jest również to, że zamknięcie na kluczyk ścianki bocznej czy klapki przedniego panelu skutecznie utrudni dostęp osobom trzecim do wnętrza komputera lub uniemożliwi jego uruchomienie.

Niestety, są to modele bardzo drogie. Dysponującym mniejszą ilością gotówki polecamy tańsze konstrukcje, co prawda z mniej trwałych materiałów (np. cieńsze blachy), ale oferujące spore możliwości, np. prosty sposób montażu napędów optycznych, twardych dysków i kart rozszerzeń (obudowy Logic Concept i Chenbro PC61166 Gaming Bomb), a także zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem do środka komputera (Chenbro PC61166 Gaming Bomb).

Konstrukcja nie do zdarcia

Połączenie taniej obudowy i funkcjonalnego panelu sterującego (Tracer TRO-848).

Połączenie taniej obudowy i funkcjonalnego panelu sterującego (Tracer TRO-848).

Zauważyć możemy prostą zależność: im obudowa cięższa, tym jej trwałość większa. Prawda to oczywista i mająca logiczne uzasadnienie: najbardziej trwałe konstrukcje (niestety również najdroższe) zbudowane są z grubej stalowej blachy, przeważnie ze szlachetnego stopu stali, a nie, jak w przypadku często spotykanych tanich obudów, z cienkiej blaszki, która łatwo się wypacza. Tanie konstrukcje łatwo rozpoznać, gdyż obudowa przy mocniejszym dociśnięciu wygina się i w efekcie traci pierwotny kształt. Blacha stosowana np. do niektórych obudów Chiefteca jest prawie dwukrotnie grubsza niż w tańszych konstrukcjach. Nie bez znaczenia są również dodatkowe wsporniki umieszczone na zgięciach obudowy (rozwiązanie stosowane jedynie w droższych obudowach).

Wyjątkiem od tej zasady są obudowy aluminiowe, które charakteryzują się lekkością i jednocześnie dużą trwałością. Takie właśnie są modele CoolerMaster Wave Master i Antec P160. Gorzej, jeżeli chodzi o trwałość, prezentują się obudowy przezroczyste (najczęściej wykonane z pleksi lub akrylu) - są bardzo podatne na uderzenia. Zwłaszcza podczas dokręcania śrub trzeba uważać również, żeby naprężenia nie spowodowały pęknięcia delikatnego materiału, co się bardzo często zdarza.

Nie polecamy obudów ze szkła, które nie nadaje się do tego celu ze względu na kruchość, choć zdarzają się również takie (przeważnie są robione na zamówienie lub wystawę).

Lekka i stylowa

Atrakcyjność aluminiowych obudów leży w prostej linii stylistycznej (o wiele trudniej je profilować niż blachę) i lekkości konstrukcji. Dobrze zaprojektowana obudowa aluminiowa przy zachowaniu większości zalet ciężkich, stalowych konstrukcji, jest dużo lżejsza (aluminium ma bardzo dobry stosunek wagi do wytrzymałości). Niestety, jest to materiał drogi, dlatego raczej sporadycznie stosowany na obudowy i często wykorzystuje się go w połączeniu ze stalą. Niewątpliwie obudowy wykonane całkowicie z aluminium mają nieodparty urok i styl, a osobom, które się na nie zdecydują, polecamy modele CoolerMaster Wave Master albo Antec P160. Oba cechuje wysoka jakość wykonania, lekkość (w porównaniu do konstrukcji stalowych) oraz oryginalny wygląd. Dobrym rozwiązaniem są również obudowy, w których aluminium wykorzystano do budowy szkieletu ścianek osłonowych z wyłączeniem panelu przedniego - są tańsze niż całkowicie aluminiowe, a zachowują większość ich zalet.

Przewiewna i praktyczna

Grasz w najnowsze gry, wyciskając ze swojego komputera ostatnie poty? Nadszedł czas, aby dać mu trochę odetchnąć i zaopatrzyć się w obudowę, która umożliwia zamontowanie dodatkowych wentylatorów. Standardowa powinna umożliwiać zamontowanie wewnątrz dwóch dodatkowych wentylatorów poprawiających cyrkulację powietrza (przeważnie o rozmiarach 80x80 mm). Jeden montuje się tyłu, drugi z przodu obudowy, aby zapewnić przepływ chłodnego powietrza przez komputer. Wentylator przedni zasysa powietrze do środka, tylny wyprowadza rozgrzane powietrze na zewnątrz.

Droższe obudowy pozwalają zamontować więcej dodatkowych wentylatorów, udostępniając np. po dwa gniazda w przedniej i tylnej ściance obudowy, a nawet w ściankach bocznych. Właśnie te modele polecamy wszystkim tym, którzy mają problem z przegrzewaniem się komputera (2KSystems X-Alien, Thermaltake Xaser).

Piękno w cenie

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Nawet najprostsza obudowa nabiera innego blasku, jeżeli zamontujemy w niej okienko i odpowiednio podświetlimy. Obecnie na rynku jest dużo takich modeli. Niestety, wśród kilkunastu testowanych obudów nie znalazła się żadna, która zostałaby wyposażona przez producenta w zimną katodę lub neon do podświetlenia jej wnętrza. Osobom, które cenią funkcjonalność, trwałość oraz możliwość wyeksponowania wnętrza komputera, polecamy droższe modele, z okienkami wyciętymi w panelu bocznym (2KSystems X-Alien, Antec Plus View 1000 AMG). Ładnie prezentują się również obudowy z dużym podświetlonym wyświetlaczem LED (produkty firmy Logic Concept Technology, Tracer).

Na szczególną uwagę zasługuje obudowa Suntek TH-6551. Nie ma okienka, ale duże wrażenie robi oryginalny kształt, trochę przypominający modele Apple, oraz nietypowy materiał, z którego ją wykonano (stalowa blacha pokryta czarnym plastikiem o wysokim połysku). Niewątpliwie jest to jedna z ładniejszych konstrukcji, jakie mieliśmy okazję przetestować, i choć wymaga sporo zabiegów (na plastiku zostają odciski palców), ma niepowtarzalny styl.


Zobacz również