Ocalić od zapomnienia

Płyty CD i DVD, zewnętrzny twardy dysk i udostępnienia na dyskach sieciowych doskonale nadają się do regularnego tworzenia zapasowych kopii danych. I nawet nie ma potrzeby kupowania do tego drogich aplikacji.

Płyty CD i DVD, zewnętrzny twardy dysk i udostępnienia na dyskach sieciowych doskonale nadają się do regularnego tworzenia zapasowych kopii danych. I nawet nie ma potrzeby kupowania do tego drogich aplikacji.

Wystarczy wirus lub mikroskopijna usterka dysku, spowodowana np. przepięciem bądź wstrząśnięciem, aby cenne pliki na zawsze powędrowały do cyfrowej krainy wiecznych łowów. Nakład pracy wymagany do ich przywrócenia jest zazwyczaj ogromny, a niekiedy i tak nie udaje się odzyskać nawet części utraconych zasobów. Z tego powodu regularne archiwizowanie zasobów staje się absolutną koniecznością. Jak wielkie znaczenie przypisuje mu sam Microsoft, dowodzi choćby to, że wszystkie edycje systemu Windows, począwszy od wersji 95, są wyposażone w wewnętrzny program archiwizujący. Początkowo stanowił niepozorny, mało użyteczny dodatek, w Windows XP zyskał sporą funkcjonalność. Jednak chcąc bardzo wygodnie tworzyć i usuwać kopie zapasowe, skorzystaj z zestawu narzędzi, który przedstawiamy na kolejnych stronach.

1. Archiwizowanie plików i folderów

Uniwersalne opcje archiwizowania - Abakt tworzy m.in. kopie pełne, różnicowe i przyrostowe.

Uniwersalne opcje archiwizowania - Abakt tworzy m.in. kopie pełne, różnicowe i przyrostowe.

W archiwizowaniu plików i folderów sprawdza się niezawodny Abakt (dostępny pod adresem: http://www.xs4all.nl/~edienske , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 792 KB). Oferuje możliwość skompresowania wszystkich plików do archiwum ZIP lub kopiowania ich w niezmienionej postaci.

Bardzo funkcjonalny okazuje się Cobian Backup (dostępny pod adresem: http://www.cobian.se , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP/2003, rozmiar pliku: 5,73 MB). Ma polski interfejs użytkownika. Tworzy kopie pełne, przyrostowe i różnicowe. Pozwala kopiować pliki z serwerów FTP i na te serwery (także z uwierzytelnianiem SSL), a także wysyłać archiwa przez protokół SMTP. Zasoby mogą być kompresowane do formatu ZIP lub wewnętrznego SQX. Wewnętrzny harmonogram umożliwia automatyczne archiwizowanie w regularnych odstępach czasu, a po zakończeniu operacji może zostać wykonana określona czynność (np. dowolny program lub zamknięcie systemu operacyjnego). Kopie zapasowe można zabezpieczyć, szyfrując je algorytmem Blowfish, Rijndael (oba z kluczem 128-bitowym) lub DES (klucz 64-bitowy). Aby zainicjować kopiowanie, wystarczy utworzyć nowe zadanie, przeciągnąć do okna żądane zasoby i ustawić kilka opcji takich jak tryb archiwizowania, kompresja czy szyfrowanie.

2. Archiwizowanie lokalne i sieciowe

vuBrief (dostępny pod adresem: http://www.vu-brief.spb.ru/eng, środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 3,2 MB) to funkcjonalny i łatwy w użyciu archiwizator. Działa zarówno na zasobach lokalnych, jak też na udostępnionych dyskach sieciowych. Ponadto obsługuje protokół FTP i potrafi umieszczać kopie zapasowe na zewnętrznych nośnikach pamięci. Wszystkie operacje można wykonywać ręcznie bądź automatycznie (stosując harmonogram).

W ustawianiu licznych opcji archiwizowania pomaga wbudowany kreator. Do wyboru masz m.in. transfer i synchronizację danych w obrębie jednego komputera, synchronizację wielu komputerów w sieci, synchronizację katalogów lokalnych z katalogami FTP, a także archiwizowanie katalogów i plików.

MicroBackup ( http://www.sadhusystems.nl ) to poręczne narzędzie do archiwizowania zasobów dyskowych. Potrafi kompresować je do formatu ZIP.

MicroBackup ( http://www.sadhusystems.nl ) to poręczne narzędzie do archiwizowania zasobów dyskowych. Potrafi kompresować je do formatu ZIP.

Również MicroBackup jest bezpłatny. Pozwala archiwizować zasoby w plikach ZIP i aktualizować kopie zapasowe. Jest bardzo prosty w użyciu, a mimo to na tyle funkcjonalny, że sprosta wymaganiom większości użytkowników. Po zainstalowaniu tego narzędzia wybierz pliki i foldery do zarchiwizowania. Od tej pory MicroBackup będzie samodzielnie wykonywać uciążliwe czynności archiwizacyjne. Skopiuje tylko te zasoby, które zmieniły się lub pojawiły od czasu tworzenia poprzedniej kopii zapasowej. Jeśli umieścisz jego przywołanie w folderze Autostart, wypełni swoje obowiązki w tle, nie pochłaniając twojej uwagi.

3. Kopiowanie do oporu

Freeware'owy, niemieckojęzyczny program File Carrier (dostępny pod adresem: http://www.tools-andmore.de/Central/Produkte/Software/Datei-Tools/File-Carrier/ , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,73 MB) nadaje się do archiwizowania ogromnych ilości danych na wielu nośnikach w innym komputerze. Wprawdzie przypomina obecne programy pakujące, lecz jego główna właściwość to możliwie wygodny transfer dowolnych plików i katalogów, nie zaś duży stopień kompresji. To, że umożliwia pakowanie danych podczas ich kopiowania, należy uznać raczej za efekt uboczny.

Aby zarchiwizować jeden plik lub więcej, wystarczy przeciągnąć go z Eksploratora na listę plików w oknie File Carrier. W dalszej kolejności wskaż napęd docelowy (np. stację dyskietek) i podaj nazwę, którą zostanie opatrzony plik kopii zapasowej. Następnie zainicjuj archiwizowanie.

File Carrier zapisuje dane w napędzie docelowym, dopóki nie zapełni całego nośnika. Wówczas wstrzyma bieżącą operację i poprosi o włożenie następnego. Powtarza te czynności do momentu, gdy żądane zasoby zostaną skopiowane w całości.

4. Dysk w całości

Prosto i wygodnie - w programie vuBrief kreator pomaga w zakładaniu kopii zapasowych.

Prosto i wygodnie - w programie vuBrief kreator pomaga w zakładaniu kopii zapasowych.

Jeśli zdarza ci się często wypróbowywać nowe programy lub nie chcesz ryzykować uszkodzenia systemu Windows w wyniku podkręcania, powinieneś utworzyć obraz dysku za pomocą specjalnego oprogramowania. Dzięki niemu nie będziesz musiał w razie ewentualnych problemów przeinstalowywać całego systemu, lecz odtworzysz dysk z kopii zapasowej.

Przedstawionym zadaniom sprosta w miarę nowy program G4u (dostępny pod adresem: http://fbim.fh-regensburg.de/~feyrer/g4u/ , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP), zaprojektowany z myślą o platformie Linux. Aby z niego korzystać, nie musisz jednak być linuksowym ekspertem. W internetowej witrynie autora znajdziesz obraz ISO do nagrania na płytę CD. Alternatywnie możesz pobrać obraz dyskietki. Za jego pomocą utworzysz dyskietkę startową. Dysponując taką płytą bądź dyskietką, uruchomisz program G4u, nie wczytując systemu Windows, a następnie utworzysz zapasową kopię twardego dysku. Gdy zajdzie konieczność naprawienia systemu, twoja praca ograniczy się do wgrania utworzonego uprzednio obrazu.

Godny polecenia jest także Clone Maxx (dostępny pod adresem: http://www.pcinspector.de/clone-maxx/uk/welcome.htm , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 749 KB). Wprawdzie nie pozwala tworzyć obrazów pojedynczych partycji, ale doskonale kopiuje cały dysk. Po przywołaniu pliku instalacyjnego utwórz w Windows dyskietkę startową, która pozwoli ci uruchamiać system. Clone Maxx działa wyłącznie w trybie tekstowym. Obsługa, która polega na ręcznym wpisywaniu poleceń, wymaga przyzwyczajenia. Gdy uruchomisz komputer za pomocą dyskietki startowej, program przeskanuje system w poszukiwaniu zainstalowanych dysków i zaczeka na dalsze instrukcje. Clone Maxx nie obsługuje, niestety, dysków sieciowych. Operacje kopiowania są wykonywane na dysku fizycznym i niezależne od systemu plików i liczby partycji.

5. Synchronizowanie plików i katalogów

Do codziennego porównywania zasobów notebooka i komputera stacjonarnego nadaje się bezpłatny Allway Sync (dostępny pod adresem: http://www.allwaysync.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,64 MB). Po przywołaniu programu wskaż menu Language | Polish, aby zmienić język interfejsu. Kliknij przycisk Przeglądaj w lewej części okna i wybierz pierwszy katalog, który chcesz poddać synchronizacji. Gdy potwierdzisz, klikając OK, w podobny sposób wskaż drugi katalog. Tym razem użyj przycisku Przeglądaj w prawej części okna. Następnie zainicjuj porównywanie katalogów źródłowego i docelowego. Kliknij w tym celu przycisk Analizuj.

Wyniki zostaną zaprezentowane w postaci przejrzystej listy. Od razu zobaczysz, ile plików pozostało niezmodyfikowanych, ile się zmieniło, a ile jest nowych. Szczególnie istotne są informacje zebrane w rubryce Pliki wymagające decyzji. We wszystkich plikach, które są wyszczególnione w tym obszarze, Allway Sync znalazł różnice. Zgodnie z domyślnymi ustawieniami programu, nowsze wersje zbiorów zastępują starsze. Kierunek kopiowania rozpoznasz po strzałce. Jeśli zechcesz go zmienić, kliknij strzałkę w odpowiednim wierszu i zaznacz opcję odpowiadającą właściwemu kierunkowi. Klikając przycisk Synchronizuj, rozpoczniesz ujednolicanie zawartości katalogów. Jeśli chcesz sprawdzić, czy operacja została uwieńczona sukcesem, kliknij raz jeszcze przycisk Analizuj. W rubrykach Wszystkie pliki i Nie zmienione pliki powinna widnieć identyczna liczba.

Allway Sync potrafi przeprowadzać równolegle kilka operacji synchronizowania. Jest to szczególnie praktyczne podczas tworzenia kopii z użyciem kilku odmiennych napędów. Wystarczy wskazać menu Zadanie | Dodaj nowe, a potem jak wyżej wybrać katalog źródłowy i docelowy. Jednoczesne porównanie i ujednolicenie katalogów zainicjujesz, wskazując menu Plik | Analizuj wszystko i Plik | Synchronizuj wszystko.


Zobacz również