Okno na świat

Zastanawiasz się, co zrobić, aby szary komputer zmienił się w maszynę z filmów science fiction. Przeczytaj ten artykuł, a na pewno zmieni się oblicze twego blaszaka.

Zastanawiasz się, co zrobić, aby szary komputer zmienił się w maszynę z filmów science fiction. Przeczytaj ten artykuł, a na pewno zmieni się oblicze twego blaszaka.

Gdzieś obok biurka komputer pracuje w pocie czoła. Gdy zachwycasz się pięknymi widokami, jakimi raczy cię gra, pecet pokrywa się warstwą kurzu. Może to lekka przesada, jednak przeważnie zwracasz na niego uwagę tylko wtedy, gdy coś się zepsuje lub gdy chcesz go zmodernizować. A być może warto byłoby go zmienić i pochwalić się czymś więcej niż tylko wysoką wydajnością PC, ale również oryginalnym wyglądem, który sprawi, że komputer stanie się ozdobą pokoju.

Poniższy artykuł to krótki przewodnik po świecie wizualnej modyfikacji komputera. Postaramy się opisać kilka obudów, które możesz kupić wraz z wyciętymi okienkami i innymi dodatkami. Wszystkie te gadżety sprawią, że twój komputer zmieni swe oblicze.

Narzędzie pracy czy dzieło sztuki?

Obudowa to sześcian zakrywający wnętrze komputera. Dlaczego jednak nie wydobyć na światło dzienne tego, co w niej najbardziej interesujące, czyli jej wnętrza?

Bezsensowne jest w przypadku trzyczęściowej obudowy pozbawianie jej ścianki bocznej. Co prawda dzięki temu odsłonisz wnętrze komputera, ale niestety doprowadzisz do zakurzenia poszczególnych podzespołów, a w efekcie do przepięcia lub też zmniejszenia wydajności zapchanego wentylatora. Proponujemy rozwiązanie bardziej eleganckie. Zamiast zatem rozbierać obudowę, powinieneś kupić taką z wyciętym okienkiem, w którym widać poszczególne podzespoły komputera (na przykład procesor i kartę graficzną).

Okienko na świat

Do naszego laboratorium trafiło osiem obudów. Podstawowe kryterium, jakie musiały spełniać, to zamontowane w ściance bocznej okienko lub przezroczysty materiał obudowy, tak jak w przypadku obudowy Minta. Kształty okien były różne: okrągłe, owalne, prostokątne i bardziej skomplikowane. Okna różniły się sposobem mocowania: za pomocą nitów, ewentualnie śrubek, kleju i przytwierdzane za pomocą uszczelki.

Najprostsza, a zarazem najmniej efektowna jest metoda mocowania okienka za pomocą nitów lub śrubek. Jej główna zaleta to szybkość montażu, która wynika z faktu, iż okienko jest przymocowane tylko w kilku punktach, dodatkowo kształt szybki nie musi odpowiadać kształtowi otworu.

Mocowanie za pomocą kleju również nie wymaga dopasowania szybki do wyciętego otworu. Montaż okienka jest bardzo prosty, wymaga jednak staranności i zwracania uwagi, aby klej był niewidoczny i podczas klejenia nie pobrudził szybki.

Ostatni sposób mocowania okienka jest najbardziej pracochłonny, ale również najbardziej estetyczny. Okienko jest przymocowane do boku obudowy za pomocą uszczelki. Ze względu na to, iż uszczelka jest gruba, wyraźnie widać zarys wyciętego otworu. Niestety, aby móc poprawnie zamontować okienko, trzeba pamiętać o tym, by kształt szyby odpowiadał rozmiarom otworu pomniejszonym o kilka milimetrów.

Cukier, słodkości i związek X

Dane techniczne obudów i zasilaczy

Dane techniczne obudów i zasilaczy

Oczywiście, okienko to nie byłoby tak efektowne bez odpowiedniego podświetlenia wnętrza obudowy. Obecnie na rynku do podświetlenia wnętrza obudowy najczęściej wykorzystuje się lampy fluorescencyjne (działające na zasadzie zimnej katody). Można również spotkać popularne neonówki w różnych kolorach, które czasem mrugają w rytm słuchanej muzyki. Liczba kolorów i rozmiarów lamp fluorescencyjnych jest duża. Musisz jednak pamiętać, aby wraz z lampą fluorescencyjną kupić odpowiedni inwerter, który podłączasz do standardowego wyjścia zasilającego 12 V.

Trend wizualnej modyfikacji komputera jest na tyle silny, że większość producentów zestawów chłodzących procesor ma w ofercie takie, które są wyposażone w świecące wentylatory. Najefektowniejsze są te, które rozkładają równomiernie oświetlenie na całej powierzchni wentylatora. Oczywiście, takich elementów, które możesz wykorzystać do modyfikacji komputera, jest o wiele więcej. Na przykład świecące taśmy, przewody Glowire działające na zasadzie zjawiska elektroluminescencji (podobnie jak lampy fluorescencyjne, wymagają one użycia odpowiedniego inwertora o niskim napięciu). Dostępne są również świecące nakładki na wentylatory, naklejki na szyby czy też specjalne osłony na wentylatory w różnych kształtach.

Nie tylko wygląd

Cena najtańszej obudowy z okienkiem, która do nas trafiła, nie przekraczała 160 zł (obudowy typu Merkury). To obudowa dla wszystkich osób, które chcą efektywnie pokazać wnętrze komputera za wydawałoby się niezbyt wygórowane pieniądze. Niestety, do ceny obudowy musisz doliczyć także koszt zasilacza (standardowy dołączany do obudowy nie miał żadnego dodatkowego złącza zasilającego, które jest wymagane obecnie w przypadku większości stosowanych płyt głównych). Obudowa nie ma też tylu udogodnień, jak o wiele droższa Antec PlusView 1000 AMG EU ATX (cena 440 zł bez zasilacza), która jest wyposażona w wyjmowany ruszt na dyski twarde, zatrzaskowy system mocowania karty graficznej, kart PCI, wentylatorów, szynowy system montażu napędów czy zamykany na kluczyk panel boczny i aż pięć otworów na dodatkowe wentylatory.


Zobacz również