OpenOffice

Linux w biurze? Czy system przystosowany do pracy na serwerach może służyć do prac biurowych? Oczywiście - sprawdź to sam!

Linux w biurze? Czy system przystosowany do pracy na serwerach może służyć do prac biurowych? Oczywiście - sprawdź to sam!

Zdecydowanym liderem pakietów biurowych do Linuksa jest OpenOffice, dla nas tym bardziej cenny, że ma wersję polską. Pakiet jest całkowicie bezpłatny, w dużym stopniu zgodny z MS Office, z którym bez problemu potrafi wymieniać dokumenty. Łatwo również przestawić się z MS Office na OpenOffice, bo oba mają podobny interfejs, podobny jest również sposób pracy z dokumentami. Polska wersja OpenOffice 1.0.1, którą dodaliśmy do Knoppiksa, zawiera polski słownik ortograficzny, stosuje polskie reguły dzielenia wyrazów i poprawnie zapisuje oraz odczytuje kodowanie polskich znaków w dokumentach wymienianych z MS Office.

Programy pakietu OpenOffice

Oba pakiety zawierają pięć podstawowych programów:

  • Writer - edytor tekstu

  • Calc - arkusz kalkulacyjny

  • Impress - program do tworzenia prezentacji

  • Draw - program do tworzenia grafiki wektorowej

  • Math - edytor równań

  • HTML Editor - edytor plików HTML (ale jest to Writer uruchomiony ze stylami formatowania HTML).
Wszystkie programy wyglądają tak samo - mają identyczne menu, zmienia się tylko pionowy pasek ikon i lista funkcji w menu narzędzi. Dzięki temu łatwo na przykład po opanowaniu Writera przejść do Impressu. Edytor tekstu Writer jest najważniejszym programem pakietu OpenOffice. Podobnie jak MS Word, korzysta z mechanizmów autokorekty, automatycznego sprawdzania pisowni i dzielenia wyrazów. Formatowanie dokumentów opiera się na mechanizmie stylów (można je importować z szablonów MS Worda). Calc to klon Excela, ma zbliżoną liczbę funkcji, chociaż interfejs i rozkład opcji jest nieco chaotyczny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Potrafi nawet (tak jak Excel) obsługiwać zewnętrzne łącza danych wywoływane z arkusza kalkulacyjnego. Impress natomiast odbiega znacząco od pierwowzoru, jakim jest MS PowerPoint - mimo podobnego interfejsu ma mniej opcji. Dwa pozostałe programy - Draw i Math - to dodatki uzupełniające. Draw służy do tworzenia grafiki wektorowej, zwłaszcza wszelkich schematów, prostych elementów graficznych. Program pozwala na wstawienie nieskomplikowanych elementów grafiki 3D. Dla przeciętnego użytkownika nie jest zbyt użyteczny. OpenOffice możesz uruchamiać z menu KDE (grupa OpenOffice.org) lub z paska ikon panelu KDE.

Wymiana dokumentów z MS Office

W wypadku obydwu pakietów konwersja została przygotowana naprawdę bardzo dobrze - wszystkie dokumenty Worda otwierają się we Writerze bez problemu, podobnie w drugą stronę, zachowywane są style, formatowanie, wstawione obiekty OLE (np. wykresy wklejone z Excela). Ponadto OpenOffice ma bardzo dobrze działającą opcję eksportu do formatu HTML - generowany kod jest czysty, bez zbędnych znaczników itp. Innym ułatwieniem jest świetna opcja wyboru kodowania pliku tekstowego: po wybraniu w menu Plik | Zapisz jako wystarczy określić typ pliku jako kodowany tekst (Encoded Text). Pojawi się okno Opcje filtra ASCII - dostępnych jest wiele sposobów kodowania, także dla Windows (CP1252) i ISO-8859-2 (Linux/UNIX). Można też określić, czy mają być dodawane znaki końca wiersza, z których korzysta DOS/Windows (CR/LF). Eksport do pliku tekstowego jest ostatnią deską ratunku, gdy zawiodą inne sposoby. Przydatnym narzędziem OpenOfficeÔa jest wygodna funkcja konwersji szablonów dokumentów MS Office - dzięki temu będziesz mógł w Linuksie korzystać ze swoich ulubionych szablonów Office'a! Wystarczy w dowolnym programie pakietu OpenOffice wybrać menu Plik | AutoPilot | Document Converter i wskazać ścieżki źródłowe i docelowe plików szablonów oraz dokumentów.

OpenOffice w Internecie

http://www.openoffice.org - oficjalna strona OpenOffice'a

http://openoffice.pl - informacje o OpenOffisie po polsku


Zobacz również