Optymalne Ego

Nic chyba nie cieszy konsumentów bardziej niż sytuacja, w której za coraz mniejsze pieniądze mają coraz lepsze produkty. Ta zasada rynku komputerów oczywiście nie omija segmentu notebooków.

Nic chyba nie cieszy konsumentów bardziej niż sytuacja, w której za coraz mniejsze pieniądze mają coraz lepsze produkty. Ta zasada rynku komputerów oczywiście nie omija segmentu notebooków.

Technologia Centrino Intela jest dziś standardem w średniej klasie cenowej laptopów, a powoli przechodzi także do najtańszych maszyn. Za 6000 zł można stać się posiadaczem przyzwoitego notebooka o parametrach nie odbiegających znacznie od tego, co oferują droższe modele. Oczywiście za te same pieniądze kupisz stacjonarny pecet o topowej wydajności, lecz spróbuj zabrać go ze sobą na weekend za miastem albo w kilkugodzinną podróż pociągiem...

Dwie nowe propozycje Gericomu i Optimusa pochodzą z tej samej, średniej grupy cenowej, choć różnica między nimi wynosi prawie 1000 zł. Nietrudno zgadnąć, że musi mieć to wpływ na konfigurację komputerów, a w konsekwencji - na ich wydajność.

Podobne, lecz inne

Zacznijmy od tańszego zawodnika: Optimus OPTIbook M615 za 5599 zł to niewielka i lekka konstrukcja oparta na procesorze Pentium M 1,5 GHz z jądrem Dothan, wyposażona w 256 MB pamięci, twardy dysk 40 GB 5400 obr./min, zintegrowaną grafikę Intela, ekran 15 cali 1024x768 i napęd optyczny combo 24/10/24/8. Do komunikacji służą 4 porty USB 2.0 oraz moduł WiFi b/g. W droższym Gericomie Ego 1560 XL za 6453 zł znajdziesz podobny procesor, co w OPTIbooku, lecz zbudowany na starszym jądrze Banias. Otrzymujesz natomiast 512 MB pamięci RAM i większy dysk (60 GB), choć o niższych obrotach. Prawdziwymi bonusami są tu jednak układ graficzny ATI MR9700 z 64 MB własnej pamięci oraz nagrywarka DVD+RW. W opcjach komunikacyjnych Gericomu jeden port USB zastąpiono gniazdem FireWire, zaś posiadaczom kart pamięci MS/SD/ MMC/SM sprezentowano czytnik. Ego będzie też lepszym wyborem dla właścicieli starych drukarek, ponieważ oferuje port równoległy, którego nie ma OPTIbook. Zawiedzeni mogą natomiast być zwolennicy sieci WiFi, dla których wbudowany moduł 802.11b jest już trochę przestarzały - i oczywiście zbyt wolny.

Pod względem wyposażenia dodatkowego Gericom po prostu rządzi: dołączony pakiet oprogramowania obejmuje nie tylko standardowe pozycje związane z napędem optycznym (program nagrywający Pinnacle Instant CD/DVD 8 SE i odtwarzacz PowerDVD 5), lecz także antywirus NOD 32, pakiet biurowy OpenOffice PL i zaporę Agnitum Outpost Firewall. Optimus oferuje tylko program nagrywający B's Recorder Gold5 i odtwarzacz WinDVD 4. Do obu notebooków dołączono torbę.

Siła i oszczędność

Testy nie przyniosły większych sensacji, chociaż Gericom miał trzy rekordowe rezultaty (w testach grafiki PCMark04 i 3DMark2001 SE oraz długości pracy na baterii przy pełnym obciążeniu aplikacjami MobileMark 2002). Jest wyjątkowo energooszczędnym notebookiem - zbudowano go na szkielecie MSI Megabook M510C, który w swej oryginalnej postaci oraz w wersji firmowanej przez California Access już wcześniej pokazał, jak długo może pracować na baterii.

Laptop Optimusa wypadł niewiele gorzej od Ego pod względem szybkości, uzyskując bardzo podobne rezultaty testów - wyglądałoby na to, że lepszy procesor został trochę przyhamowany mniejszą pamięcią. Tej teorii nie potwierdzają jednak niemal takie same wyniki wydajności CPU z PCMark04, zaś identyczną wydajnością Mobile Mark2002 cechuje się LG Xnote LM40a (też na Dothanie 1,5 GHz, lecz z 512 MB RAM). Znacznie słabiej OPTIbook prezentuje się od strony zużycia baterii: tak krótkiej pracy nie spodziewaliśmy się po maszynie z Pentium M.

Gericom Ego jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych i wydajnych laptopów w swym przedziale cenowym (drugie miejsce w obu klasyfikacjach), natomiast Optimus to niestety propozycja tylko dla osób o ograniczonym budżecie i niewygórowanych wymaganiach wobec wyposażenia.

Gericom Ego 1560 XL

Informacje S plus S, tel. (22) 6544823, http://www.gericom.com.pl

Cena 6453 zł

Optimus OPTIbook M615

Informacje Optimus, tel. 0-801 111 777, http://www.optimus.pl

Cena 5599 zł


Zobacz również