Oscary po raz 79. - Scorsese w końcu doceniony

Martin Scorsese wreszcie dostał Oscara za reżyserię - na 79. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczono mu nagrodę za wyreżyserowanie filmu "Infiltracja". Ten obraz wydaje się zwycięzcą tegorocznych Oscarów - dostał w sumie 4 statuetki - za reżyserię, najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepszy montaż. Nagrody dla najlepszych aktorów zgarnęli Helen Mirren ("Królowa") oraz Forest Whitaker ("Ostatni król Szkocji").

Za najlepszy film nieanglojęzyczny uznano niemieckie "Życie na podsłuchu". Nagrodę za najlepszy scenariuszy oryginalny dostał Michael Arndt, autor scenariusza filmu "Mała Miss". Warto również wspomnieć, iż trzy Oscary powędrowały do twórców "Labiryntu Fauna" (za najlepsze zdjęcia, scenografię oraz charakteryzację), zaś dwie nagrody otrzymał musical "Dreamgirls" (najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Hudson oraz najlepszy montaż efektów dźwiękowych).

Forest Whitaker został nagrodzony za rolę Idi Amina w filmie "Ostatni król Szkocji"

Forest Whitaker został nagrodzony za rolę Idi Amina w filmie "Ostatni król Szkocji"

Oscara za całokształt twórczości przyznano Ennio Morricone.

Pełna lista nagrodzonych

Najlepszy film

"Infiltracja" (reż. Martin Scorsese)

Najlepsza aktorka

Helen Mirren ("Królowa")

Najlepszy aktor

Forest Whitaker ("Ostatni król Szkocji")

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Jennifer Hudson ("Dreamgirls")

Najlepszy aktor drugoplanowy

Alan Arkin ("Mała Miss")

Najlepsza reżyseria

Martin Scorsese ("Infiltracja")

Najlepszy scenariusz oryginalny

Michael Arndt ("Mała Miss")

Najlepszy scenariusz adaptowany

William Monaham ("Infiltracja")

Najlepszy film animowany

"Auta"

Najlepszy film nieanglojęzyczny

"Życie na podsłuchu"

Najlepszy film dokumentalny

"Niewygodna prawda"

Najlepsze zdjęcia

Guillermo Navarro ("Labirynt Fauna")

Najlepsza muzyka

Gustavo Santaolalla ("Babel")

Najlepsza piosenka

"I Need To Wake Up" ("Niewygodna prawda")

Najlepszy montaż

Thelma Schoonmaker ("Infiltracja")

Najlepsze efekty specjalne

John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson i Allen Hall ("Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka")

Najlepsze kostiumy

Milena Canonero ("Maria Antonina")

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

Eugenio Caballero / Pilar Revuelta ("Labirynt Fauna")

Najlepsza charakteryzacja

David Marti, Montse Ribe ("Labirynt Fauna")

Najlepszy dźwięk

Alan Robert Murray, Bub Asman ("Listy z Iwo Jimy")

Najlepszy montaż dźwięku

Michael Minkler, Bob Beemer, Willie Burton ("Dreamgirls")

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy

"West Bank Story"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

"The Blood Of Yingzhou District"

Najlepszy animowany film krótkometrażowy

"The Danish Poet"

Nagroda za całokształt twórczości

Ennio Morricone

Więcej informacji: Oscar.com.


Zobacz również