Osprzęt dla lotnika

Z myślą o wszystkich maniakach podniebnych lotów przetestowaliśmy dwa najnowsze dżojstiki firmy Saitek.

Z myślą o wszystkich maniakach podniebnych lotów przetestowaliśmy dwa najnowsze dżojstiki firmy Saitek.

Po wyborze odpowiedniej konfiguracji komputera miłośnicy symulatorów lotniczych stają w końcu przed wyborem dobrego kontrolera gier. Niestety, sterowanie samolotem lub statkiem kosmicznym za pomocą klawiatury i myszy nie jest tak proste, jak przy użyciu dżojstka z przepustnicą. Saitek, znany z dobrej jakości kontrolerów do gier, które wyróżniają się funkcjonalnością i jakością wykonania, oferuje świetne urządzenie X45. W przeciwieństwie do standardowego dżojstika z przepustnicą, w urządzeniu tym oddzielono oba moduły, dozbrajając dodatkowo przepustnicę w przełączniki widoku oraz liczne przyciski i pokrętła, co znacznie zwiększyło wygodę sterowania wirtualnymi samolotami. W porównaniu z tym modelem, wprawdzie starszym, dwa najnowsze rozwiązania Saiteka nie są tak skomplikowanymi urządzeniami.

Saitek Cyborg Evo

Saitek  Cyborg  Evo

Saitek Cyborg Evo

Konstrukcja dżojstika pozwala na wybór położenia podpórki pod nadgarstek: z prawej lub lewej strony. Sam profil drążka jest symetryczny, dzięki czemu to niewątpliwie jeden z najlepszych dżojstików przeznaczonych dla osób prawo- i leworęcznych. Budzi uznanie z racji użytych materiałów, dobrej jakości wykonania oraz wielu przycisków - aż sześć wbudowanych w drążek, cztery w podstawie oraz dwa o nazwie Shift. Dodatkowe przyciski w podstawie obudowy podświetlone są na czerwono, co znacznie ułatwia ich znalezienie. Warto zaznaczyć, że przyciski są w większości cyfrowe, a nie analogowe. Rozmieszczone są wygodnie, można ich używać, nie odrywając ręki od drążka lub podstawy urządzenia. Dzięki dwóm pokrętłom wbudowanym w główkę dżojstika można ją odchylać na boki lub dopasować nachylenie trzech przycisków.

Jak przystało na porządny kontroler do gier, Cyborg Evo został wyposażony również w ośmiokierunkowy przełącznik widoku (idealny do rozglądania się po wirtualnej kabinie samolotu) oraz rewelacyjnie działającą przepustnicę (jest bardzo wygodna w użyciu i ma szeroki zakres regulacji). Jeżeli dodamy do tego obrotową rączkę (3D Twist), sterowanie jakimkolwiek samolotem staje się wygodniejsze. Tym, którzy zaczynają przygodę z symulatorami lotniczymi, przypominamy, że skręcając drążkiem dżojstika, manewrujemy sterem kierunku, co jest naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem. Dodatkowo drążek pokryto warstwą gumy, żeby nie wyślizgnął się z ręki podczas gwałtowniejszych manewrów.

Instalacja urządzenia polega jedynie na podłączeniu go do komputera (port USB) i zainstalowaniu oprogramowania (nie jest koniecznie). Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecamy zainstalowanie opcjonalnego oprogramowania Saitek SST, które umożliwia pełną konfigurację urządzenia. Niestety, nie jest to intuicyjne narzędzie.

Saitek ST90

Saitek  ST90

Saitek ST90

Nie jest tak bogato wyposażony, jak wyżej opisany Cyborg Evo, ale jedyny w swoim rodzaju z powodu nietypowej podstawy, która składa się z trzech nóżek. Gdy nie używamy dżojstika, możemy je złożyć, zyskując wolne miejsce na biurku.

Urządzenie wyposażono tylko w trzy przyciski i jedną przepustnicę, dosyć nietypową, ponieważ składa się z dwóch przycisków, z plusem i minusem, oraz czterech diod. Rozwiązanie to niezbyt dobrze spisuje się grach, czasami przyciski wywołują różny skok przepustnicy i trudno ją precyzyjnie ustawić. Oprócz dodatkowych przycisków brakuje również przełącznika widoku czy obrotowej rączki, które znacznie zwiększyłyby wygodę grania. Podobnie jak wyżej opisywany Cyborg Evo, ST90 przystosowany jest zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych.

Podsumowanie

Cyborg Evo to niewątpliwe jeden z najlepszych dżojstików przeznaczonych dla osób prawo- i leworęcznych. Ma sporo przycisków, przełącznik widoku i rewelacyjnie działającą przepustnicę. Natomiast ST90 jest tani i niewątpliwe przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników. Oba urządzenia do komunikacji z komputerem wykorzystują port USB, a ich instalacja w systemie polega jedynie na podłączeniu do komputera (Windows XP) - kalibracja jest automatyczna.

Informacje http://www.karuma.pl

Ceny Saitek Cyborg Evo 179 zł, Saitek ST90 89 zł


Zobacz również