Outlook Express w opałach?

Czekamy z niecierpliwością na nowe wersje programów, które będą bezpłatne i w pełni funkcjonalne. Wkrótce premiera Thunderbirda i pojawi się nowy The Bat!, a teraz przyglądamy się testowej wersji Eudory.

Czekamy z niecierpliwością na nowe wersje programów, które będą bezpłatne i w pełni funkcjonalne. Wkrótce premiera Thunderbirda i pojawi się nowy The Bat!, a teraz przyglądamy się testowej wersji Eudory.

Producent popularnego programu pocztowego Eudora opublikował jego wersję beta oznaczoną numerem siedem. Nowe wydanie nie zawiera rewolucyjnych zmian i najprawdopodobniej nie zdeklasuje popularnego Outlook Expressu. Jednakże coraz lepszy interfejs i ciągłe modyfikacje mogą zachęcić użytkowników do eksperymentu polegającego na odbieraniu wiadomości za pomocą alternatywnej aplikacji.

Przed zainstalowaniem Eudory w systemie operacyjnym należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: po co mi to? Jeżeli odbierasz zaledwie kilkanaście wiadomości dziennie i nie narzekasz na spam, to nie zauważysz różnicy, przechodząc na nowy program. Natomiast jeżeli poczta elektroniczna to twój podstawowy lub istotny kanał łączności ze światem, to będziesz miał okazję codziennie przekonywać się, jak istotne jest odpowiednie zarządzanie folderami, grupowanie wiadomości, zmiana profilu użytkownika i wygoda obsługi.

Cena

Interfejs programu jest czytelny, a wszystkie funkcje - pod ręką.

Interfejs programu jest czytelny, a wszystkie funkcje - pod ręką.

Eudora do tej pory (i tak zapewne będzie w wypadku wersji siódmej) była oferowana w trzech wersjach. Za pełną należy zapłacić prawie 50 dolarów, a wtedy otrzymujesz pomoc techniczną przez cały rok oraz pełny serwis uaktualnień. Aby zarejestrować aplikację, należy uruchomić specjalne okno dialogowe. Otrzymasz wówczas indywidualny kod, który należy wprowadzić do programu.

Drugi sposób korzystania z aplikacji to tzw. tryb sponsorowany. W czasie pracy wyświetlane są okna i paski reklamowe, poza tym nie możesz korzystać z filtru antyspamowego (SpamWatch), a pomoc techniczna dostępna jest w wymiarze podstawowym - tylko w razie wykrycia krytycznego błędu w zabezpieczeniach będą do pobrania aktualizacje z Internetu.

Ostatnia licencja to "light mode", bezpłatna i bez reklam, ale oferująca znacznie mniej funkcji niż dwie poprzednie.

Co nowego?

W wersji beta 7.0.0.8 wprowadzono obsługę protokołu IMAP w trybie offline. Internet Message Access Protocol to, podobnie jak POP3, popularny sposób komunikowania się serwera pocztowego z komputerem lokalnym. Jego przewagą nad powszechnie stosowanym "popem" jest bardziej zaawansowany sposób przesyłania wiadomości - nie trzeba pobierać wszystkich, wystarczą nagłówki, ani zarządzać wieloma folderami i listami na zdalnym serwerze. Najnowsza Eudora potrafi bez łączenia się z serwerem pocztowym zmienić status wiadomości (przeczytana, zmieniona, usunięta). Dopiero gdy łącze jest dostępne, aktualizuje dane w tle. To przydaje się zwłaszcza osobom korzystającym z komputerów przenośnych lub z tego samego konta w pracy i w domu. Kolejnym usprawnieniem jest wprowadzenie wyszukiwania indeksowanego, które znacznie przyspiesza znajdowanie wiadomości lub fragmentów tekstu. Nowy silnik X1 realizujący tę funkcję jest tylko w wersji płatnej. Poza tym wprowadzono obsługę standardu S/MIME oraz usprawniono szyfrowanie SSL. Usunięto też sporo błędów w książce adresowej, wyświetlaniu i edycji wiadomości, menu z emotikonami jest teraz sortowane alfabetycznie.

Po pierwszym uruchomieniu programu włącza się kreator ustawień, który pomaga skonfigurować konta pocztowe i połączenia. Główne okno programu jest przejrzyście skonstruowane i zawiera niezbędne elementy - szczegółowe ustawienia znajdziesz w górnym menu, a funkcje najczęściej używane - usuwanie zbędnych wiadomości, odpowiadanie na listy, dołączanie plików, drukowanie itp. - na kolorowym pasku narzędzi. Okno podzielono w tradycyjny sposób - po lewej stronie są foldery pocztowe, a po prawej lista wiadomości oraz okno odczytu. Po dwukrotnym kliknięciu wiadomości zawartość prawej strony zmienia się na tryb edycyjny, podobnie jest podczas tworzenia nowej wiadomości. Bardzo przydatna w codziennej pracy jest możliwość przełączania się pomiędzy widokiem folderów pocztowych, przeglądaniem dysków lokalnych, domyślnymi podpisami oraz ustawieniami tożsamości. Podobnie jest z oknem wyszukiwania, które umożliwia znalezienie frazy w poczcie lub w Internecie. Wyświetlanie reklam w wersji adware nie przeszkadza w pracy i użytkownicy domowi mogą śmiało korzystać z tej właśnie licencji. Dobre zabezpieczenie programu przed pishingiem, filtr antyspamowy, możliwość korzystania z bezpłatnego serwisu do wysyłania faksów przez Internet, kolorowe emotikony sprawiają, że aplikacja na pewno znajdzie zastosowanie w domach i niewielkich firmach.

Niestety, daleko jeszcze Eudorze do najbardziej wszechstronnego klienta pocztowego, jakim jest Microsoft Outlook. Jednakże tylko największe firmy decydują się na wprowadzenie własnych rozwiązań pocztowych (serwerów, odpowiednich aplikacji itd.), pozwalających w pełni wykorzystać możliwości składnika pakietu Office. Poza tym Outlook nie jest sprzedawany jako oddzielna aplikacja, a jedynie w pakiecie Office za ponad 1000 zł. Naszym zdaniem, warto zaczekać na wersję finalną Eudory oraz innych klientów - Mozilli Thunderbird 1.5 oraz nowego The Bat!


Zobacz również