Outlook na sterydach

Jak poprawić funkcjonalność najbardziej popularnego spośród wszystkich ''dużych'' klientów poczty elektronicznej? Jest na to co najmniej kilka sposobów.

Jak poprawić funkcjonalność najbardziej popularnego spośród wszystkich 'dużych' klientów poczty elektronicznej? Jest na to co najmniej kilka sposobów.

Outlook jest bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych klientów poczty elektronicznej, ustępując w tym względzie tylko Outlook Expressowi, który jest za darmo dostarczany razem z przeglądarką Internet Explorer. Podobieństwo w nazwie nie powinno mylić - obydwa programy dzielą lata świetlne. Zresztą określanie Outlooka mianem programu pocztowego jest dużym uproszczeniem - to zintegrowany system do współpracy grupowej, uwzględniający m.in. obsługę kalendarzy, przydzielanie zadań itd. Z tego względu szczególnie chętnie wykorzystywany jest w firmach.

Okazuje się jednak, że pomimo wszystkich swoich zalet, Outlook nie jest narzędziem idealnym. Staje się to tym bardziej odczuwalne, im więcej e-maili dostajemy w ciągu dnia, im więcej tworzymy zadań czy wpisów w kalendarzu. Nagle okazuje się, że brakuje efektywnych mechanizmów, żeby walczyć z nadmiarem informacji i z wdzierającym się do naszego elektronicznego centrum komunikacyjnego chaosem. Sprawę pogarsza wszechobecny spam, który skutecznie utrudnia oddzielanie ważnych danych od bezwartościowych śmieci.

Microsoft jest niezwykle ostrożny, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w zakresie funkcjonalności swoich programów. Zbyt radykalne mogłyby zniechęcić dotychczasowych użytkowników. Z drugiej strony, Outlook jest bardzo podatny na rozbudowę przez zewnętrznych twórców oprogramowania. Sprawia to, że powstaje mnóstwo rozszerzeń, dodających do głównego programu nowe funkcje.

Jeśli jesteś gotów trochę zaryzykować i zmienić swoje przyzwyczajenia, być może odkryjesz, że opisane przez nas poniżej dodatki mogą zupełnie zmienić - na lepsze - sposób, w jaki korzystasz ze swojego programu pocztowego. Spośród wielu dostępnych rozszerzeń, wybraliśmy dziesięć, które naszym zdaniem są najbardziej przydatne i najbardziej uniwersalne. Niestety, za wiele z nich trzeba zapłacić, ale na szczęście wcześniej można je przetestować za darmo.

Precz ze spamem

1. iHateSpam

iHateSpam to najlepsza aplikacja do walki ze spamem. Mnóstwo opcji, atrakcyjna cena.

iHateSpam to najlepsza aplikacja do walki ze spamem. Mnóstwo opcji, atrakcyjna cena.

Nazwa jest tak wymowna, że właściwie nie trzeba tłumaczyć, jaki jest sens istnienia tego programu. Choć wydawać by się mogło, że walka za spamem to walka z wiatrakami, to jednak dzięki temu programowi zadanie okazuje się wykonalne. iHateSpam to najlepszy filtr antyspamowy, jaki trafił w nasze ręce. Przy odpowiednich ustawieniach filtruje ponad 95 procent niechcianych przesyłek, trafiających na konto, nie wymagając od użytkownika żadnych dodatkowych działań. Zresztą, lista zalet tego programu jest bardzo długa. Przede wszystkim, jego instalacja jest bezproblemowa, nie musimy ustawiać żadnych opcji konfiguracyjnych. Po drugie, iHateSpam działa z wieloma serwerami poczty, nie tylko POP3, ale również np. Exchange, co jest szczególnie ważne w firmach. Po trzecie, reguły filtrujące i baza danych spammerów jest na bieżąco i w tle uaktualniana, wykorzystując do tego potężny mechanizm sieci peer-to-peer, w której użytkownicy programu na całym świecie na bieżąco raportują o wysyłających niechcianą pocztę. Po czwarte wreszcie, program potrafi zasymulować efekt "odbijania poczty" - osoba wysyłająca do nas spam zobaczy komunikat, że podany adres e-mail nie istnieje i e-mail nie może zostać dostarczony. Oczywiście możemy regulować, jak agresywnie powinien działać program - przy maksymalnych ustawieniach musimy liczyć się z tym, że odfiltrowane zostaną również wszystkie e-maile z list mailingowych, na które się zapisaliśmy. Nie są one jednak kasowane, lecz przenoszone do specjalnego katalogu, z którego w razie potrzeby zawsze można je odzyskać. Jednym słowem - jeśli niechciane wiadomości zaśmiecają twoją skrzynkę, zdecydowanie polecamy ten program.

Informacje http://www.sunbelt-software.com

Cena 19,95 USD

2. Cloudmark SpamNet 1.0 beta

Drugie z naszych ulubionych narzędzi antyspamowych. Wprawdzie pod względem liczby funkcji jest nieco mniej rozbudowany niż iHateSpam, to jednak zyskuje na tym prostota obsługi. Opanowanie funkcji tego dodatku nie powinno zająć więcej niż 60 sekund. Cloudmark również wykorzystuje mechanizm sieci peer-to-peer do rozbudowy bazy danych zawierającej informacje o spammerach. Za każdym razem, gdy otrzymamy niechcianą przesyłkę, możemy oznaczyć ją jako spam, a informacja o tym zostanie wysłana do centralnego serwera producenta Cloudmarka. Specjalny algorytm analizuje wszystkie zgłoszenia i gdy stają się wystarczająco powtarzalne, uznaje danego nadawcę za spammera. Dzięki temu baza jest bardzo aktualna, zaś użytkownik nie musi definiować coraz bardziej zaawansowanych reguł filtrujących w Outlooku.

Program wprawdzie od wielu miesięcy znajduje się w stadium beta, ale działa stabilnie, nie sprawiając żadnych problemów. Ma też jedną, wielką zaletę, odróżniającą go od większości konkurentów - można go pobrać i używać bez żadnych opłat.

Informacje http://www.cloudmark.com

Cena freeware


Zobacz również