PDF za grosze

Jeśli chcesz tworzyć publikacje w formacie PDF, nie musisz wydawać góry pieniędzy na Adobe Acrobat. Wiele bezpłatnych aplikacji umożliwia zapisywanie dokumentów w postaci PDF.

Jeśli chcesz tworzyć publikacje w formacie PDF, nie musisz wydawać góry pieniędzy na Adobe Acrobat. Wiele bezpłatnych aplikacji umożliwia zapisywanie dokumentów w postaci PDF.

Wszystkie programy tworzące OpenOffice.org 2.0 pozwalają eksportować dokumenty do postaci PDF, zachowują także aktywne elementy takie jak odnośniki czy formularze.

Wszystkie programy tworzące OpenOffice.org 2.0 pozwalają eksportować dokumenty do postaci PDF, zachowują także aktywne elementy takie jak odnośniki czy formularze.

Adobe Acrobat długo był jedynym programem do tworzenia publikacji w formacie PDF, wciąż jest w tym zakresie najlepszy, ale za drogi na domowe potrzeby. Już od kilku lat ma dużą konkurencję. W Internecie znaleźć można dziesiątki narzędzi, komercyjnych i bezpłatnych, do tworzenia PDF-ów, a raczej do konwersji dokumentów na postać PDF. Który program wybrać? Ściągnąć jeden z bezpłatnych z Sieci, czy kupić w sklepie? Komercyjne aplikacje do tworzenia PDF nie muszą być drogie: za najtańszą zapłacimy niecałe 20 zł. Sprawdziliśmy, czy pliki PDF generowane przez różne programy różnią się między sobą i jak narzędzia radzą sobie z aktywnymi elementami publikacji w PDF. Aktywne elementy takie jak odnośnik, zakładki i formularze to pięta achillesowa większości tanich i darmowych aplikacji do tworzenia PDF-ów.

Jak testowaliśmy?

Zestawienie programów do tworzenia PDF-ów

Zestawienie programów do tworzenia PDF-ów

Sprawdzaliśmy jakość dokumentów PDF tworzonych przez aplikacje, konwersję innych formatów, a także możliwość edycji PDF bezpośrednio w programie. Dodatkowe punkty przyznawaliśmy za ochronę PDF hasłem, możliwość ustawienia jakości grafiki i rozdzielczości dokumentu. Do testów użyliśmy specjalnie przygotowanego dokumentu zawierającego tekst (z użyciem kilkunastu czcionek), różne rodzaje grafiki, tabele oraz inne osadzone obiekty (np. dźwięki). Sprawdziliśmy też, czy możliwa jest konwersja na postać PDF dokumentów Excela, czy można w niej zapisywać dokumenty HTML oraz zmierzyliśmy wielkość plików zapisywanych przez poszczególne aplikacje. Wiele darmowych aplikacji konwertujących dokumenty na PDF wykorzystuje biblioteki programu Ghostscript. Te produkty wypadły w teście dość słabo, bo w żaden sposób nie radziły sobie z aktywnymi elementami PDF. Zdecydowanie wyróżnia się OpenOffice.org 2.0 z wbudowaną opcją eksportu do PDF.

BullZip PDF Printer 1.0.0.17

BullZip PDF Printer 1.0.0.17 sprawdzi się tylko w najprostszych zastosowaniach. Nie oferuje praktycznie żadnych opcji poza podaniem nazwy docelowego pliku PDF. Podczas konwersji dokumentów zawierających grafikę stosowana jest dość mocna kompresja JPG, w rezultacie pliki PDF są niewielkie, ale graficzne śmieci - efekty kompresji stratnej - są widoczne, zwłaszcza w powiększeniu. Program nie pozwala tworzyć plików PDF zawierających aktywne odnośniki. W praktyce Bull-Zip PDF Printer 1.0.0.17 najlepiej nadaje się do zapisywania jako PDF dokumentów tekstowych bez zdjęć i rysunków.

Informacje http://www.bullzip.com

Cena bezpłatny

Mistrz PDF

Mistrz PDF to pozornie typowa "drukarka PDF", program ma jednak kilka funkcji, które wyróżniają go z tłumu freeware i shareware, dlatego 46 zł za pudełkową wersję programu nie jest ceną wygórowaną. Po uruchomieniu konwersji dokumentu na postać PDF wyświetlane jest duże okno ustawień i opcji. Na pewno warto zmienić domyślną jakość grafiki zapisywanej jako JPG (20%), ale można także ochronić dokument hasłem (oddzielne hasło może być przypisane właścicielowi, a inne użytkownikowi dokumentu). Najciekawszą opcją jest generowanie zakładek ułatwiających nawigację oraz aktywnych odnośników.

Informacje http://www.play.com.pl

Cena 46 zł

CutePDF Writer 2.5

Ten program działa jak klasyczna "drukarka PDF", po zainstalowaniu i restarcie systemu operacyjnego możesz zapisywać w tej postaci dokumenty dowolnej aplikacji. Writer jest mało elastyczny, nie pozwala na umieszczanie w dokumentach PDF aktywnych odnośników ani na ochronę hasłem dostępu do pliku. Generuje dokumenty nieco większe niż część innych aplikacji, a wynika to z zastosowania kompresji JPG o wyższej jakości. Uwaga: wymaga aplikacji PS2PDF Converter, również bezpłatnej. Dostępna jest także komercyjna wersja aplikacji, CutePDF Professional, wyposażona m.in. w możliwość tworzenia odnośników.

Informacje http://www.cutepdf.com

Cena bezpłatny

OpenOffice.org 2.0.2

Pojawienie się OpenOffice.org wśród programów do tworzenia PDF może dziwić, ale przecież pozwala on wczytać dokumenty pakietu Office, tworzyć nowe, edytować i zapisywać jako PDF. Spełnia wszystkie warunki początkowe, a w dodatku okazuje się jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia PDF-ów, zawiera mnóstwo opcji, umożliwia dopasowanie jakości grafiki, w tym także rozdzielczości ilustracji. Przede wszystkim jednak pozwala edytować publikacje bezpośrednio przed eksportem, a pliki będące efektem końcowym mogą zawierać aktywne elementy: odnośniki lub formularze.

Informacje http://www.openoffice.pl

Cena bezpłatny

Kreator PDF

Kreator PDF to najtańszy pudełkowy produkt związany z publikacjami w tym formacie. Wyróżnia się sporym zestawem opcji: można m.in. wybrać rozdzielczość docelowego PDF, zgodność z określoną wersją PDF, a nawet podejrzeć efekt końcowy przed zapisaniem pliku na dysku. Po instalacji konieczna jest rejestracja aplikacji (z użyciem kodów dostarczonych przez producenta), w przeciwnym wypadku program będzie dodawać do plików PDF znak wodny. Kreator PDF nie oszałamia możliwościami, ale spełnia swoją funkcję. Można ustawić rozdzielczość dokumentu i wybrać zgodność publikacji z określoną wersją PDF.

Informacje http://www.play.com.pl

Cena 19 zł

PaperlessPrinter

To jeden z ciekawszych bezpłatnych programów do tworzenia plików PDF. Przemawiają za nim zaawansowane opcje: można wybrać sposób kompresji grafiki i całego dokumentu, dopasować czcionki, a nawet zapisać całość jako plik graficzny lub HTML. Wszystkie te opcje przydadzą się bardziej zaawansowanym użytkownikom, a warto je przejrzeć, bo domyślnie program zapisuje gigantyczne PDF-y - grafika nie jest kompresowana. Niestety, PaperlessPrinter nie nadaje się do konwersji arkuszy Excela, wynikowy plik jest nieakceptowalny, a zawartość komórek arkusza wypływa poza ich obręb i zamazuje kolejne pozycje.

Informacje http://www.rarefind.com/paperlessprinter/

Cena bezpłatny


Zobacz również