PHP-Nuke od podstaw

Jeśli zamierzasz tworzyć rozbudowaną witrynę internetową, nie zaczynaj od pustego pliku HTML. Lepiej wykorzystać gotowe, bezpłatne systemy portalowe, takie jak PHP-Nuke

Jeśli zamierzasz tworzyć rozbudowaną witrynę internetową, nie zaczynaj od pustego pliku HTML. Lepiej wykorzystać gotowe, bezpłatne systemy portalowe, takie jak PHP-Nuke.

PHP-Nuke to, od swoich początków, sięgających 1998 roku, jeden z najpopularniejszych bezpłatnych systemów portalowych na świecie. Jak na 6-letniego internetowego staruszka, trzyma się świetnie i pozostaje powszechnie używany mimo pojawienia się groźnej, również darmowej konkurencji. Jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z PHP-Nuke, wypróbuj możliwości jego najnowszej wersji, korzystając z naszego warsztatu.

Trzeba przyznać, że nazwa "portal internetowy" jest myląca. Większość witryn tworzonych przy użyciu PHP-Nuke niewiele łączy z prawdziwymi portalami. Za jego pomocą możesz jednak szybko przygotować efektowną witrynę, wyposażoną w prawie wszystkie typowe moduły: dział aktualności, forum dyskusyjne, komentarze do tekstów czy nawet sklep internetowy. Jeśli chcesz poznać tajniki PHP i MySQL, nie zaczynaj od PHP-Nuke, lecz utwórz witrynę od zera, samodzielnie kodując każdy wiersz skryptów. To najlepszy sposób nauczenia się PHP, ale zdecydowanie najmniej wydajny. Jeśli chcesz szybko uruchomić sensowny serwis internetowy, skorzystaj raczej z darmowych systemów portalowych, które nie tylko oferują sporo bardziej i mniej potrzebnych komponentów, ale też zostały gruntownie przetestowane przez rzesze zapaleńców, są stabilne i bezpieczne.

PHP-Nuke doczekał się już zagorzałych wielbicieli, ale także przeciwników. Ci ostatni zarzucają mu przerost formy nad treścią - rzeczywiście, za jego pomocą każdy może przygotować witrynę-koszmarek, pełną pustych działów i źle wykorzystanych możliwości. Program ma jednak niepodważalne zalety: jest bardzo prosty w obsłudze i zawiera tuziny dodatków, za pomocą których skroisz witrynę na miarę swoich potrzeb.

Aby rozpocząć zabawę z PHP-Nuke, potrzebujesz konta WWW z dostępem do bazy MySQL i możliwością uruchamiania skryptów PHP. Masz kilka możliwości. Możesz wykupić serwer wirtualny u jednego z dostawców (ceny zaczynają się już od ok. 200 zł rocznie). Wiele firm oferuje bezpłatny okres testowy, nawet do 30 dni. Z takich ofert korzystaj jednak jedynie wtedy, gdy naprawdę chcesz uruchomić komercyjny serwis WWW . Większość dostawców serwerów wirtualnych oferuje różne dodatki: panel administrowania swoim kontem z poziomu przeglądarki, wbudowane skrypty (np. sklep internetowy), konta e-mail i bezpłatne aliasy (dodatkowe adresy).

Możesz także wybrać bezpłatne konto WWW z obsługą PHP i MySQL. Co prawda, niewiele jest tego typu ofert, a większość dostępnych wymaga wyświetlania wielu bannerów reklamowych, w tym męczących typu pop-up i pop-under. Korzystanie z bezpłatnych kont WWW z obsługą PHP i MySQL to opcja wyłącznie dla najbardziej wytrwałych. Są jednak firmy oferujące bezpłatne konta WWW obsługujące PHP i MySQL wszystkim tym, którzy przedstawią projekt interesującej witryny. Jeśli masz ciekawy pomysł - skontaktuj się z dostawcami usług hostingowych, a może otrzymasz bezpłatny dostęp do konta z PHP i MySQL.

Jeśli chcesz tylko przetestować budowanie serwisu internetowego na podstawie PHP-Nuke, możesz uruchomić serwer WWW z obsługą PHP i dostępem do bazy MySQL na własnym komputerze. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie ważne elementy budowy witryny przetestujesz na swoim sprzęcie, zwłaszcza w Windows. Nie będziesz chociażby musiał ustalać praw dostępu do plików i folderów, co jest praktyką w wypadku kont WWW utrzymywanych na serwerach uniksowych i linuksowych. Zaletą kont WWW udostępnianych przez komercyjnych dostawców jest uwolnienie użytkownika od konfiguracji serwera WWW i bazy danych, nie wspominając już o takich dodatkach, jak automatyczne tworzenie kopii bezpieczeństwa witryny i bazy danych.

Instalacja serwera WWW i MySQL

Bardziej zaawansowani mogą się pokusić o samodzielną konfigurację serwera WWW i bazy MySQL na własnym komputerze. Na potrzeby naszego warsztatu polecamy jednak użycie jednego z gotowych pakietów, automatycznie instalujących zestaw Apache+PHP+MySQL (na naszym krążku).

1

1

1. Uruchom program instalacyjny. Instalacja FoxServ trwa dość długo, gdyż zawiera m.in. obsługę języków Perl i Python, z których nie będziemy korzystać, budując serwis oparty na PHP-Nuke.

Takie są jednak wady gotowych pakietów instalacyjnych.

Niewątpliwą zaletą jest natomiast banalnie prosta instalacja całości. Po zainstalowaniu FoxServ koniecznie zrestartuj system operacyjny.

2. Abyś mógł w pełni przetestować działanie PHP-Nuke, musisz dodatkowo, przed uruchomieniem serwera Apache, skonfigurować obsługę poczty email (PHP-Nuke wykorzystuje wiadomości e-mail np. do aktywacji kont użytkowników).

Otwórz folder z instalacją systemu operacyjnego (z reguły C:\Windows) i odszukaj plik php.ini.

Otwórz ten plik w Notatniku i poszukaj działu [mail function]. W wierszu zaczynającym się od SMTP = wpisz adres swojego serwera pocztowego (SMTP, odpowiedzialnego za wysyłanie poczty), np. SMTP = smtp.twojapoczta.pl, a w wierszu rozpoczynającym się od sendmail_from = podaj adres swojego konta e-mail, np. sendmail_from =twojekonto@ twojapoczta.pl. Zamknij pliki php.ini, zapisując wprowadzone zmiany.

3

3

3. Uruchom serwer WWW . Najwygodniej zrobić to za pomocą panelu kontrolnego FoxServ, klikając przycisk Start FoxServ. Następnie kliknij przycisk Visit localhost, aby sprawdzić, czy serwer WWW działa poprawnie. Dość często uruchamianie serwera WWW w opisany sposób nie działa. Uruchom wtedy skrót Start | Programy |FoxServ| Start Apache Service. Poprawnie uruchomiony serwer WWW przywita cię takim komunikatem:

4. Samotny serwer WWW to za mało, musisz jeszcze uruchomić i skonfigurować bazę danych MySQL, której użytkownikiem jest jej administrator o nazwie root i pustym haśle. W ramach naszego warsztatu możesz wykorzystać tego użytkownika do obsługi bazy z poziomu PHP-Nuke, ale jest to dopuszczalne wyłącznie do celów testowych.

5

5

5. Możesz także dodać nowego użytkownika. Jak to zrobić? Wraz FoxServ zainstalowany został phpMyAdmin, doskonałe narzędzie do administracji bazami MySQL, dostępne z poziomu przeglądarki WWW . Otwórz w przeglądarce stronę http://localhost/phpMyAdmin i zaloguj się, podając login root@localhost i puste hasło. Jeśli nie możesz się zalogować, sprawdź, czy serwer MySQL na pewno jest uruchomiony (np. uruchamiając program WinMySQLAdmin w grupie FoxServ). Na głównej stronie phpMyAdmin kliknij odnośnik Użytkownicy, a na kolejnej stronie w sekcji Dodanie nowego użytkownika zaznacz opcje Dowolny host, Nazwa użytkownika, Hasło oraz podaj jego nazwę i hasło. Zaznacz też opcje Select, Update, Insert, Delete, References w części Uprawnienia. Po dodaniu użytkownika kliknij Przeładowanie MySQL.

6. Wróć na główną stronę phpMyAdmin i w polu Utworzenie nowej bazy danych wpisz pcwkserwis, po czym kliknij przycisk Utworzenie. W tej chwili serwer WWW i baza MySQL są już gotowe do zainstalowania PHP-Nuke. Oczywiście tak przygotowany serwer może posłużyć wyłącznie do celów testowych i nauki obsługi PHP-Nuke. Jeśli chcesz uruchomić prawdziwy serwis, dostępny dla dużej liczby internautów, skorzystaj raczej z komercyjnych usług hostingowych.

Instalacja PHP-Nuke

Nadeszła pora na instalację PHP-Nuke. Najpierw rozpakuj plik z dystrybucją PHP-Nuke 7.1. Wszystkie pliki i foldery z folderu html skopiuj do folderu C:\FoxServ\www lub na swoje konto WWW, do folderu przeznaczonego na witrynę. Jeśli w folderze tym znajduje się plik index.html, usuń go.

Teraz przygotuj bazę danych, która stanowić będzie podstawę serwisu. W tym celu za pomocą phpMyAdmin uruchom plik nuke.sql z folderu nuke (wybierz bazę, w naszym przykładzie pcwkserwis, po czym w sekcji Lokalizacja pliku tekstowego kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż plik nuke.sql, a następnie kliknij Wykonanie). Efektem tych działań powinno być utworzenie 93 tabel składających się na bazodanowe zaplecze serwisu.


Zobacz również