Paint Shop Pro 7

Bogactwo narzędzi i opcji oferowanych przez siódmą wersję programu Paint Shop Pro sprawia, że jest on znakomitym wyborem nawet dla osób zawodowo zajmujących się tworzeniem grafiki internetowej.

Bogactwo narzędzi i opcji oferowanych przez siódmą wersję programu Paint Shop Pro sprawia, że jest on znakomitym wyborem nawet dla osób zawodowo zajmujących się tworzeniem grafiki internetowej.

Funkcje

- automatyczna regulacja poziomu kontrastu

- filtr Deinterlace eliminujący niewłaściwie rozmieszczone linie skanu

- usprawnione opcje związane z grafiką wektorową

- usuwanie mory

- opcja krojenia obrazu na plastry (image slicer), mapowania oraz kreator przycisków typu rollover.

Jasc Paint Shop Pro, popularny wśród projektantów witryn internetowych edytor graficzny, ma już 10 lat, a jego siódma wersja oferuje funkcje dostępne przeważnie w aplikacjach z wyższego przedziału cenowego. Paint Shop Pro 7 wyposażono w opcje krojenia obrazków na plastry (slicing), mapowania obrazów, eksportu plików do formatu HTML oraz tworzenia przycisków JavaScript typu rollovers, dzięki czemu jest nowoczesnym narzędziem i w niczym nie ustępuje profesjonalnym pakietom do tworzenia grafiki internetowej.

Wersja 7. została zaopatrzona w usprawnione narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej, edycji kolorów, obróbki zdjęć, malowania, tworzenia i maskowania warstw, trybów blendowania, regulacji poziomów przezroczystości i właściwości warstw. Użytkownicy mogą optymalizować wizualnie grafiki na potrzeby sieci oraz korzystać z darmowego wbudowanego w aplikację programu Animation Shop 3. Można nim tworzyć złożone animowane GIF-y oraz animacje w innych formatach akceptowanych przez Internet.

Prosty interfejs

Pomimo tak wielu oferowanych narzędzi i opcji, Paint Shop Pro 7 racjonalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń roboczą ekranu, a modyfikowalne paski narzędzi i palety pozwalają skonfigurować najwygodniejszy dostęp do najczęściej używanych poleceń i opcji. Pasek stanu umieszczony na dole ekranu wyświetla informacje o przyciskach i poleceniach, kiedy najedzie się na niego kursorem myszy. Obszar roboczy w Paint Shop Pro 7 jest zbudowany z modułów, a ikony i palety narzędzi można ukrywać i wyświetlać najeżdżając na nie kursorem myszy - bez potrzeby podwójnego kliknięcia.

Będąc miłośnikiem Adobe Photoshopa, unikałem porównań Paint Shop Pro 7 z Photoshopem 5.5. Raczej byłem skłonny postawić go na równi z Macromedia Fireworks 3. Zmieniłem jednak zdanie po zerknięciu na ponad 500-stronicowy podręcznik: Paint Shop Pro 7 wykorzystuje kilka spektakularnych narzędzi do wektorowej edycji obiektów i tekstów, takich jak wprowadzanie tekstu na ścieżce obiektu i pozycjonowanie go na otwartej ścieżce, które występują jedynie w profesjonalnych aplikacjach do grafiki wektorowej.

Podobnie jak Fireworks 3 obsługuje on zarówno bitmapy, jak i obiekty wektorowe, ale różni się sposobem prezentacji obiektów w palecie warstw oraz metodą przełączania się z jednego trybu na drugi.

W Paint Shop Pro 7 paleta warstw wyświetla wektorową ikonę po lewej stronie przycisku warstw, a kiedy warstwa zawiera obiekt wektorowy, obok ikony pojawia się znak '+', po jego kliknięciu wyświetlają się przyciski wszystkich wektorowych obiektów warstwy. A poza tym, możesz grupować obiekty wektorowe (nawet te pochodzące z innych warstw), co ułatwia zarządzanie nimi. Program współpracuje z wtyczkami Photoshopa i jest zaopatrzony w ponad 80 wbudowanych efektów specjalnych oraz biblioteki z grafikami, logo, przyciskami oraz obiektami tekstowymi, z których można korzystać za pomocą narzędzia Preset Shape.

Jedyna uwaga krytyczna może dotyczyć niezbyt udanej integracji funkcji cięcia obrazków na plastry oraz aplikowania przycisków rollovers i map obrazków, denerwujący jest też brak wersji Paint Shop Pro dla komputerów Macintosh, zważywszy że coraz więcej projektantów tworzy serwisy internetowe przy użyciu systemu Mac OS.


Zobacz również