Palmy pełne oprogramowania

Przedstawiamy przegląd ciekawych aplikacji do palmtopów. Część z nich służy tylko do rozrywki, ale pozostałe to praktycznie niezbędnik do Twojego komputera naręcznego.

Przedstawiamy przegląd ciekawych aplikacji do palmtopów. Część z nich służy tylko do rozrywki, ale pozostałe to praktycznie niezbędnik do Twojego komputera naręcznego.

System Pocket PC cieszy się coraz większym zainteresowaniem programistów. Liczba użytkowników palmtopów z Pocket PC rośnie. Z tego też powodu postanowiliśmy przedstawić aplikacje do tego systemu operacyjnego, godne, naszym zdaniem, zainteresowania. Większość programów zamieszczona jest na płycie CD dołączonej do numeru. Pozostałe można ściągnąć z Internetu po zarejestrowaniu się na odpowiedniej stronie. Nie zapomnieliśmy też o programach do Palm OS, które również należą do ciekawych.

Do PocketPC

Larry pod palmami

Przegląd zaczynamy od interesującego programu Pocket Sarien. Pamiętasz serię przygodówek firmy Sierra? Należały do niej takie tytuły jak "Larry", "King Quest", "Police Quest" i "Space Quest". Były to pierwsze gry przygodowe do komputerów PC, a wszelkie polecenia wpisywało się w nich z klawiatury. Do tej pory wiele osób wspomina "Larry'ego" czy "Police Quest" z łezką w oku. Okazuje się, że gry te można przenieść do palmtopa za pomocą Pocket Sarien. Jest to port wykorzystujący pliki gry z wersji dosowej, dzięki czemu gry Sierry w palmtopie nie różnią się od tych w PC.

Skopiuj Pocket Sarien do pamięci komputera naręcznego. Utwórz katalog etc w głównym katalogu, a następnie przekopiuj do niego plik sarien.conf. Teraz odszukaj dyskietki np. z "Larrym" i do palmtopa przekopiuj pliki LOGDIR, OBJECT, PICDIR, SNDDIR, VIEWDIR, WORDS.TOK i wszystkie VOL. Po uruchomieniu Pocket Sarien wskaż jeden ze skopiowanych plików i już możesz rozpocząć grę.

Gry przygodowe Sierry dzięki Pocket Sarien mogą zostać przeniesione do palmtopów.

Gry przygodowe Sierry dzięki Pocket Sarien mogą zostać przeniesione do palmtopów.

Będziesz miał do dyspozycji wirtualną klawiaturę wraz z klawiszami funkcyjnymi [F1, F12]. Ludzikiem poruszasz za pomocą rysika lub klawiszy kursora. Niestety, wpisywanie poleceń po pewnym czasie bardzo męczy, dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby dołączenie do palmtopa klawiatury.

Od tej pory zapomnij o pasjansie i niech w Twoim palmtopie zadomowią się przygodówki Sierry. To idealna recepta na nudę podczas długich podróży. Podobny do Pocket Sarien program powstał też do konsoli Dreamcast.

iSilo - nowy standard

iSilo umożliwia konwertowanie plików tekstowych oraz HTML-owych na format iSilo. Dane ze strony internetowej zostaną tak skompresowane, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Co ważne, z wielu plików HTML powstanie tylko jeden w formacie iSilo. Wszelkie tabele, czcionki oraz zdjęcia znajdujące się na stronie zostaną zachowane. Aby korzystać z formatu iSilo, trzeba zainstalować dwa programy. Jeden będzie na dysku komputera i posłuży do konwertowania zaznaczonych stron internetowych. Drugi należy skopiować do palmtopa i właśnie on odpowiedzialny będzie za odczytywanie plików iSilo.

Samo konwertowanie odbywa się w bardzo prosty sposób. Wystarczy wybrać stronę internetową i zaznaczyć, czy mają być ściągane także podstrony. Po chwili program utworzy plik w wybranym katalogu. Należy go skopiować do pamięci palmtopa i odczytać za pomocą iSilo.

Aplikacja iSilo dostępna jest też do palmtopów z systemem Palm OS. Pozwala to na dystrybucję jednego dokumentu pomiędzy wieloma komputerami naręcznymi bez obawy o brak kompatybilności.

Przejrzyj zdjęcia

Pocket QuickView to jedna z najlepszych przeglądarek graficznych do Pocket PC. Obsługuje pliki graficzne następujących formatów: JPEG, GIF, TIFF. Potrafi też otworzyć dokumenty PDF oraz wyświetlić animację FLI/FLC oraz filmy AVI i QuickTime. Z Pocket QuickView możliwe jest wysłanie pliku do drukarki przez port IrDA. W tym przypadku zdjęcie lub tekst zostaną skonwertowane na dwukolorową paletę barw.

Opisywana aplikacja pozwala na prostą edycję zdjęcia: obrót, przeskalowanie, zmniejszenie liczby barw, rozjaśnienie.

Zdjęcia w folderze pokazywane są najpierw w postaci miniaturek. Dopiero po wybraniu którejś fotografia ukazuje się na całym ekranie lub na dużej jego części. Program pozwala też na wysłanie zdjęcia pocztą elektroniczną oraz przesłanie lub odebranie rysunku przez port IrDA.

Pocket QuickView to także aplikacja do robienia zrzutów ekranowych. Wykonanie go odbywa się po kilku sekundach od włączenia polecenia. Niestety, nie można przypisać funkcji Screen Capture któremuś z klawiszy palmtopa, na co pozwala konkurencyjny SnapIt.

Pocket ACDSee

Groźnym konkurentem QuickView jest z pewnością ACDSee, jedna z najpopularniejszych przeglądarek graficznych do komputerów PC. Instalując ACDSee w palmtopie, otrzymujesz narzędzie do szybkiego przeglądania rysunków z możliwością ich prostej edycji: rozjaśniania, zmiany parametru gamma czy kontrastu. Dodatkowo w komputerze stacjonarnym zainstalowany zostanie program, dzięki któremu dopasujesz wielkość zdjęć do rozmiarów wyświetlacza w palmtopie, co pozwoli zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez plik oraz szybciej go przeglądać.

Asystentka w kieszeni

Administracja serwerami NT/2000 nie musi się już odbywać lokalnie lub z podłączonego do sieci komputera stacjonarnego. Teraz wystarczy palmtop i program iAdmin.

Administracja serwerami NT/2000 nie musi się już odbywać lokalnie lub z podłączonego do sieci komputera stacjonarnego. Teraz wystarczy palmtop i program iAdmin.

Bardzo przydatnym menedżerem kontaktów jest Pocket Assistant. Pozwala przechowywać informacje o numerze telefonu stacjonarnego, komórkowego i faksu danej osoby oraz jej adresie e-mail. Do każdego kontaktu można przypisać odpowiednie zdjęcie.

Bezpośrednio z programu użytkownik może zadzwonić do wybranej osoby, co docenią korzystający z telefonów komórkowych podłączonych do palmtopa. Pocket Assistant pozwala również na zaplanowanie spotkań oraz ustawienie przypominającego o nich dzwonka.

Jest bezpośrednim konkurentem aplikacji Contacts, instalowanej domyślnie z Pocket PC, oraz opisywanego dalej On-Schedule. Wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się program Microsoftu, warto jednak samemu dokonać wyboru.

Profesjonalny kalendarz

Pocket Assistant to program bardzo prosty w obsłudze, ale niemający jednocześnie zbyt wielu funkcji. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego kalendarza, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie On-Schedule v5.

Program udostępnia rozbudowaną książkę adresową z takimi polami, jak nazwa firmy, dział, w którym pracownik jest zatrudniony, czy wreszcie data urodzenia. Bardzo rozbudowano system sortowania i wyszukiwania danych. Użytkownik może posortować listę według imienia, nazwiska oraz każdej komórki. Dzięki zastosowaniu funkcji filtrów, na ekranie pojawią się np. tylko osoby, które są dyrektorami działów.


Zobacz również