Panasonic NV-MX500

Zaawansowana kamera 3-przetwornikowa dla wymagających wideoamatorów.

Zaawansowana kamera 3-przetwornikowa dla wymagających wideoamatorów.

Poddaliśmy testom najbardziej zaawansowaną półprofesjonalną kamerę cyfrową Panasonica. Zbudowano ją z wykorzystaniem układu optycznego opartego na 3 przetwornikach CCD. Każdy z nich rejestruje jedną z barw składowych obrazu (RGB), przez co jakość nagranego filmu jest bardzo dobra. Rozdzielczość to w przypadku opisywanego modelu aż 3 megapiksele. Przydadzą się podczas wykonywania zdjęć cyfrowych, które również można robić kamerą. Optykę skonstruowano za pomocą podzespołów firmy Lecica Dicomar. Obiektyw jest szeroki, a wokół niego zamocowano metalowy pierścień do ręcznej kontroli ostrości. Zoom optyczny dysponuje 10-krotnym przybliżeniem. Z przydatnych gadżetów na pewno należy wyróżnić optyczny stabilizator obrazu (u Panasonica zwany Mega OIS). Jego praca jest bezbłędna. Nawet przy kręceniu ujęć z ręki przy dużym powiększeniu obraz jest stabilny. W pobliżu obiektywu zgrupowano kilka istotnych przycisków. Pierwszy jest przełącznikiem między manualnym a automatycznym doborem parametrów takich funkcji, jak balans bieli i ostrość. Obok umieszczono guziki przyciemnienia obrazu oraz uruchamiania funkcji filmowania pod słońce. Kamera, jak na swe możliwości, nie jest ciężka, co jest zasługą zastosowania niewielkich kasetek Mini DV oraz niewielkiej, standardowej baterii. Niestety, przy korzystaniu z bardzo dużego ekranu LCD o przekątnej 9 cm, akumulator starcza najwyżej na godzinę pracy. Jakość obrazu na ekranie ciekłokrystalicznym jest dobra i, co istotne, realnie obrazuje obszar, który jest zapisywany na taśmie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku korzystania z wizjera z zamontowanym drugim ciekłokrystalicznym, kolorowym ekranem LCD.

Odchylając wyświetlacz LCD, można zauważyć klapkę osłaniającą czytnik kart SD. Na nośnikach tych możemy nagrać zdjęcia wykonane kamerą, a nawet krótkie filmy wideo (z dźwiękiem) automatycznie kodowane do formatu MPEG-4. Mogą być one przydatne osobom często wykonującym nagrania na potrzeby prezentacji internetowych. Najistotniejsze chyba dla operatora kamery przyciski uruchamiania i zatrzymywania nagrywania zdublowano. Jakość nagrań nie budzi zastrzeżeń. Szumów jest mało, kamera dobrze radzi sobie z filmowaniem w nocy. Jedyne problemy to poprawne ustawienie balansu bieli w kiepsko nasłonecznionych pomieszczeniach.

informacje

Typ kamera Mini DV

Cena 12199 zł

Wymiary 7,6 x 5,2 x 10,1 cm

Waga 0,23 kg

Dystrybutor Panasonic Polska, www.panasonic.pl

Funkcje efekty cyfrowe, optyczna stabilizacja obrazu, nagrywanie w formacie 16:9, tryb nocny (w kolorze), manualne ustawienia parametrów ekspozycji, USB Streaming, pilot zdalnego sterowania, zebra, cyfrowa edycja obrazu w kamerze, wykonywanie zdjęć cyfrowych, zapis filmów w MPEG4, PIP

Złącza USB, wejście/wyjście DV, S-Video, minijack - kompozyt/audio RCA, mikrofonowe, słuchawkowe, czytnik kart SD


Zobacz również