Pasmo dla każdego

Sieci w małych przedsiębiorstwach oraz w domach są coraz częściej podłączane do Internetu. Wybór routerów przeznaczonych właśnie na ten rynek jest niezwykle bogaty i nietrudno znaleźć odpowiedni i niedrogi sprzęt.

Sieci w małych przedsiębiorstwach oraz w domach są coraz częściej podłączane do Internetu. Wybór routerów przeznaczonych właśnie na ten rynek jest niezwykle bogaty i nietrudno znaleźć odpowiedni i niedrogi sprzęt.

Łącza internetowe stają się coraz szybsze i mają coraz większą przepustowość. Modernizowana jest polska infrastruktura telekomunikacyjna, a klientom proponuje się szerokopasmowe usługi dostępowe. Komercyjne usługi transmisji danych oparte na technologii xDSL oferuje już Telekomunikacja Polska. Neostrada, bo tak brzmi nazwa szerokopasmowych usług TP SA, znajduje się w fazie testów - prawdopodobnie jeszcze w tym roku będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy największych miast.

Coraz więcej małych przedsiębiorstw, a także użytkowników prywatnych chce korzystać z tego "okna na świat", jakim jest Internet. Routery, dzięki którym można połączyć niewielką firmową lub domową sieć z Internetem, nie są już drogie i niedostępne. Wielu producentów oferuje modele przeznaczone właśnie na rynek tzw. small office/home office (SOHO). Wybór jest dość duży i nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania. Najtańsze routery, pozwalające na podłączenie czterech komputerów do Sieci, można kupić za mniej niż 200 dolarów.

Routery Lucent Technologies w ofercie Veracomp (www.veracomp.com.pl)

Routery Lucent Technologies w ofercie Veracomp (www.veracomp.com.pl)

Wiele niedużych przedsiębiorstw decyduje się na podłączenie do Internetu, a następnie utworzenie infrastruktury umożliwiającej łączenie sieci lokalnych oraz udostępnienie Internetu wszystkim pracownikom. Część instytucji wykorzystuje w tym celu np. ISDN, inne z kolei wolą zapłacić nieco drożej i mieć własną linię dzierżawioną. Aby łączyć się z Internetem, każdy komputer musi mieć niepowtarzalny numer IP, natomiast dostawcy usług internetowych udostępniają zazwyczaj jeden adres IP na ADSL (Assymetric Digital Subscriber Line) albo połączenie kablowe (chociaż można dokupić kolejne). Aby rozwiązać ten problem, routery używają systemów NAT (Network Address Translation) oraz DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). NAT umożliwia wielu komputerom korzystanie z jednego zewnętrznego adresu IP, natomiast DHCP - automatyczną dystrybucję ukrytych wewnętrznych adresów IP między komputerami w sieci (każdy pecet otrzymuje przypisany adres IP podczas bootowania).

Większości routerów można używać zarówno wtedy, gdy klient dostawcy internetowego ma statyczny adres IP, jak i wtedy, gdy adres zostaje dynamicznie przydzielony podczas procedury logowania. Wiele połączeń kablowych wiąże się z dynamicznym przydziałem adresu IP, podobnie jest z połączeniami DSL wykorzystującymi mechanizm PPPoE (Point to Point over Ethernet). Mając statyczny adres IP, można natomiast uruchomić własny serwer WWW lub pocztowy.

Router Nokia IP 110 obsługuje protokoły TCP/IP, RIP I/II, OSPF, VRRP, BGP, oraz IGRP.

Router Nokia IP 110 obsługuje protokoły TCP/IP, RIP I/II, OSPF, VRRP, BGP, oraz IGRP.

Współdzielenie plików i drukarek jest oczywistą zaletą małej sieci, ale pecety podłączone do Internetu na stałe muszą być chronione przed atakiem. Znakomitą większość dostępnych na rynku routerów wyposażono w funkcję firewalla i wiele mechanizmów, takich jak filtrowanie pakietów czy translacja NAT, dzięki którym sieci lokalne stają się odporniejsze na próby internetowych włamań.

Oferta rynkowa

Przyjrzeliśmy się kilku routerom przeznaczonym na rynek SOHO. Chcieliśmy zaprezentować zarówno tanie produkty dla użytkowników domowych oraz administratorów niewielkich sieci osiedlowych, jak i sprzęt stosowany w małych firmach oraz pracujący w sieciach ISDN lub DSL. Przedstawiliśmy produkty wykorzystujące różne technologie i obsługujące różne protokoły sieciowe.

SuperPipe 95 firmy lucent Technologies zapewnia obsługę protokołów TCP/IP, RIP I i II orqaz AT.

SuperPipe 95 firmy lucent Technologies zapewnia obsługę protokołów TCP/IP, RIP I i II orqaz AT.

Popularnością na naszym rynku cieszą się m.in. produkty firm Cisco, 3Com, Lucent, Intel, Nortel Networks, ZyXEL, różniące się parametrami i cenami. Najtańsze kosztują zwykle 200-700 dolarów, droższe, np. modele z serii 1600 Cisco, około 6500 dolarów. Sprzęt tej firmy, mimo ceny, cieszy się jednak dużym powodzeniem, m.in. ze względu na niezawodność.

Poniższy przegląd produktów nie jest całościową i przekrojową prezentacją sprzętu do niedużych firm. Ze względu na znaczną liczbę produktów opisaliśmy wybrane, dostępne w sprzedaży u krajowych dystrybutorów modele przeznaczone na rynek SOHO. Wybierając urządzenia do firmy, warto skorzystać np. z "Przeglądu produktów sieciowych", dostępnego w formie elektronicznej w witrynach internetowych PC World oraz Networld (www.networld.com.pl/pps/). Znajdują się tam szczegółowe informacje o kilkudziesięciu modelach routerów wytwarzanych przez wielu producentów. Porównania parametrów sprzętowych oraz cen produktów z pewnością ułatwią wybór.

Asmax

ASMAX IAS-660 - tani i łatwo konfigurowalny router dostępowy.

ASMAX IAS-660 - tani i łatwo konfigurowalny router dostępowy.

Kto chce podłączyć do Internetu małą sieć komputerową, składającą się z kilkunastu komputerów, może skorzystać z routera dostępowego ASMAX IAS-660, oferowanego przez firmę Veracomp (www.veracomp.com.pl). Instalacja jest prosta - wystarczy do routera podłączyć modem, następnie podłączyć router do sieci oraz skonfigurować go za pomocą programu Manager. Urządzenie może być również konfigurowane z poziomu terminalu przez RS-232 albo zdalnie. Router ASMAX umożliwia automatyczne zestawienie połączenia, bez logowania się. W trybie oszczędnej pracy urządzenie samo kończy połączenie po określonym okresie bezczynności. IAS-660 jest wyposażony w port szeregowy 430 Kb/s. Bezpieczeństwo zapewnia wbudowany mechanizm translacji adresów NAT oraz funkcja filtrowania pakietów. Do routera dodawane jest też oprogramowanie pozwalające na śledzenie ruchu pakietów.

Lucent Technologies

Routery D-LINK w ofercie firmy Veracomp (www.veracomp.com.pl)

Routery D-LINK w ofercie firmy Veracomp (www.veracomp.com.pl)

Veracomp sprzedaje też routery innych producentów: Lucent Technologies, Terayon, Nokia, D-Link. Routery Lucent Technologies - Pipeline 50 i 80 oraz SuperPipe 95 i 155 obsługują protokoły TCP/IP, RIP I i II oraz AT. Modele SuperPipe oraz Pipeline 50 mają po jednym złączu sieci LAN, Pipeline 80 ma cztery takie złącza. SuperPipe 155 wyposażono w port WAN. Routery Pipeline mają po jednym porcie ISDN BRI, modele SuperPipe - po dwa.

Intel

Sporą popularnością wśród routerów dostępowych cieszą się produkty Intel Express 8100 i 8200. Wyposażone są w jeden port ethernetowy 10Base-T/ 100-Base-TX. Routery Intela (modele ISDN) mają wiele funkcji redukujących koszty połączeń, a także (programową) kompresję danych. Są bardzo łatwe w konfiguracji - dzięki dołączonemu oprogramowaniu Intel Device View for Windows and Web można łatwo skonfigurować router i zarządzać nim. Urządzenia podłączone do sieci ISDN bądź Frame Relay mogą być konfigurowane zdalnie. Mechanizmy routerów Intela zapewniające bezpieczeństwo to m.in.: translacja adresów (NAT), obsługa zarówno statycznych, jak i dynamicznych adresów IP, a także uwierzytel- nianie CHAP i PPP PAP. Produkty Intela obsługują protokoły IP, IPX oraz sporo standardów PPP. Więcej informacji na temat urządzeń sieciowych Intela znaleźć można w Internecie, pod adresem www.intel.com/network/ .


Zobacz również