Philips LX8000SA

Philips oferuje klientom zestaw combo, który na razie nie znalazł naśladowców wśród konkurencji. Wyróżnikiem są tu nietypowe kolumny wyposażone we wstęgowe przetworniki wysokotonowe.

Philips oferuje klientom zestaw combo, który na razie nie znalazł naśladowców wśród konkurencji. Wyróżnikiem są tu nietypowe kolumny wyposażone we wstęgowe przetworniki wysokotonowe.

Głośniki takie są dość rzadko spotykane. A jeśli już się pojawiają, to w drogich kolumnach wysokiej klasy. Przetwornik wstęgowy ma dużą powierzchnię drgania i małą masę drgającą. Kolejne zalety to stała impedancja i liniowa charakterystyka częstotliwościowa. Mała masa i dość mocny magnes pozwalają na uzyskanie szerokiego pasma przetwarzania, a Philips przecież umożliwia odtwarzanie nagrań SACD wykraczających poza dotychczasowe 22 kHz. Inne zalety, tym razem natury użytkowej, to możliwość opracowania niezwykle płaskich głośników. Skorzystali z tego specjaliści Philipsa, przygotowując kolumny, które przypominają bardziej spłaszczone rulony blachy niż satelity dołączane do zestawów combo. Wszystkie głośniki Philipsa oprócz przetworników wstęgowych mają po jednym tradycyjnym głośniku dynamicznym z 3 cm membraną. Pełni on rolę średniotonowca. Głośnik centralny różni się od kolumn satelitarnych - ma on dwa przetworniki ze zwykłymi membranami celulozowymi. Ciekawą cechą wszystkich kolumn jest to, że przetworniki wstęgowe promieniują także do tyłu dzięki pozostawionym otworom na tyle obudowy.

Zestaw Philipsa wyróżnia się jeszcze z innego powodu. Jeśli ktoś lubił programy Adama Słodowego, na pewno będzie zachwycony... Aby złożyć stojaki do kolumn przednich, tylnych i poprowadzić w odpowiednich prowadnicach kable głośnikowe, należy spędzić minimum kilkadziesiąt minut z instrukcją w dłoni. Przypomina ona dokumentację dołączaną do mebli Ikei, z tym że Philips troszczy się o wygodę montażu, do zestawu dodając dobrze wykonany śrubokręt gwiazdkowy.

Srebrny sterownik charakterystyczny dla tańszych urządzeń Philipsa. Tym razem dla odmiany jest nieco większy niż standardowo, dzięki temu wygodniejszy w obsłudze.

Srebrny sterownik charakterystyczny dla tańszych urządzeń Philipsa. Tym razem dla odmiany jest nieco większy niż standardowo, dzięki temu wygodniejszy w obsłudze.

Centrum dowodzenia kinem marki Philips wykonano bardzo starannie. Użyte materiały to wysokiej jakości plastiki i w zdecydowanej większości metal. Część przycisków sterujących ulokowano na górnej ściance obudowy, co jest i nietuzinkowe, i praktyczne. Wyświetlacz to okrągły "wizjer", w którym informacje są prezentowane za pomocą oryginalnych grafik. Przypomina to stylistykę urządzeń Marantza z serii Slim. Konfiguracja systemu jest bardzo łatwa. Dokonujemy jej przy pierwszym uruchomieniu systemu, odpowiadając na zestaw podstawowych pytań. Combo Philipsa może nie tylko odtwarzać płyty DVD-Video, ale również krążki SACD, pliki MP3 i filmy nagrane w popularnym wśród komputerowców formacie SVCD. Obraz uzyskany z wyjścia Scart (RGB) jest bardzo dobrej jakości. Barwy mają plastyczny, ciepły charakter, dzięki czemu oglądanie filmów jest prawdziwą przyjemnością. Nie odnotowaliśmy wyraźnych minusów wśród pozostałych cech wpływających na jakość obrazu. Wizja nie jest oczywiście zjawiskowa, lecz w tym segmencie Philips LX8000SA prezentuje solidny, dobry poziom. Pod względem dźwięku jest nietypowo. Rzeczywiście przetworniki wstęgowe tworzą przestrzenie akustyczne nie znane dotychczas wśród modeli zintegrowanych zestawów kina domowego. Mają też specyficzny, wyraźny charakter - są delikatne, na górze nieco zaokrąglone, pozbawione agresywności. Zwykle taki opis nie zapowiada niczego dobrego. Tu jest inaczej. Od słuchania muzyki filmowej nie można się oderwać. Brzmienie jest bardzo relaksujące, a przestrzeń zaskakuje.

Dają o sobie znać dobra dynamika i umiejętność błyskawicznego reagowania na impulsy docierające ze wzmacniacza do kolumn satelitarnych. Niestety z basem jest już gorzej. Mimo groźnie wyglądającego subwoofera, niskie tony są zdecydowanie wycofane, a jeśli już się pojawią, to ich jakość nie zachwyca. Są powolne i nie bardzo pasują do ulotnej góry. Subwoofer można jednak łatwo zastąpić, jest on bowiem konstrukcją aktywną, podłączaną do amplitunera za pomocą monofonicznego przewodu. Dobrze dobrany basowiec pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, jakie drzemią w tym ciekawym zestawie.

Dane techniczne

Typ combo

Cena 3699 zł

Dystrybutor Philips Polska, http://www.philips.pl

Funkcje kilka trybów DSP, zoom, kompresja dynamiki, pełna konfiguracja dekoderów, odtwarzanie MP3, SACD, SVCD, radio z RDS i pamięcią 40. stacji, timer

Złącza kompozyt, S-Video, Euro (RGB), wejście i wyjście cyfrowe elektryczne, dwa wejścia analogowe audio, wyjście linowe audio, wyjście na subwoofer aktywny, wyjście Center out do podłączenia telewizora jako kolumny centralnej


Zobacz również