PictBridge - prosto z mostu

Jest dość młody i mało znany, lecz już teraz budzi spore nadzieje. Mowa o standardzie PictBridge, który umożliwia drukowanie cyfrowych fotografii bez użycia komputera.

Jest dość młody i mało znany, lecz już teraz budzi spore nadzieje. Mowa o standardzie PictBridge, który umożliwia drukowanie cyfrowych fotografii bez użycia komputera.

Czy opłaca się uruchamiać komputer, wczytywać system i otwierać program fotoedytorski tylko po to, żeby wydrukować jedno zdjęcie? W podobnych sytuacjach warto skorzystać z drukowania bezpośredniego. Wystarczy podłączyć aparat fotograficzny do drukarki i można z miejsca przenosić na papier cyfrowe portrety i landszafty. Producenci urządzeń peryferyjnych - Canon, Epson i HP - już przed laty opracowali stosowne technologie, jednak każda z nich miała zasadniczą wadę. Wiązała użytkownika z jednym producentem, zmuszając do korzystania z niewielkiej oferty aparatów i drukarek obsługujących daną technologię. Wytwórcy zacierali ręce, licząc na większe zyski, jednak potencjalni nabywcy nie bardzo chcieli się przekonać do innowacji.

Choć pierwsze projekty specyfikacji przygotowane przez sześć firm (Canon, Fuji, HP, Olympus, Epson i Sony) ujrzały światło dzienne pod koniec 2002, dopiero w czerwcu ubiegłego roku pojawił się w ostatecznej wersji nowy standard druku bezpośredniego, obejmujący aparaty fotograficzne i drukarki różnych producentów. Nosi dość wymowną nazwę PictBridge. Ponieważ większość renomowanych marek zwarła szyki i przyłączyła się do nowego standardu, zdaje się, że ma przed sobą świetlaną przyszłość, a na rynek trafia coraz więcej urządzeń, które go obsługują.

Podstawy

Aby drukarka i aparat mogły wymieniać się danymi umożliwiającymi drukowanie bezpośrednie, muszą mówić tym samym językiem. Właśnie standard PictBridge jest odpowiedzialny za zdefiniowanie tego języka, czyli odpowiedniego protokołu transmisji danych. Poza tym wszystkich ustawień dokonuje się w menu aparatu fotograficznego. Oba urządzenia są połączone zwyczajnym kablem USB. Technologia PictBridge nie określa aspektów fizycznych, więc producenci mogą stosować to rozwiązanie z użyciem interfejsu USB 1.1 lub USB 2.0.

1. Co decyduje o standardzie PictBridge?

Kluczowy element stanowi logo standardu PictBridge. Zajmuje jedno z najbardziej widocznych miejsc na opakowaniu, w instrukcji obsługi i zestawieniu danych technicznych. Jego obecność gwarantuje, że urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi innymi, które dysponują certyfikatem PictBridge. Do przydzielania tego certyfikatu jest upoważniona wyłącznie japońska organizacja CIPA (Camera & Imaging Products Association, http://www.cipa.jp/pictbridge/index_e.html . Warto nadmienić, że oprócz handlowej nazwy PictBridge standard ma również próbną - DPS (Direct Printing Standard) - i pełną: Cipa DC-001-2003 Digital Photo Solutions for Imaging Devices.

2. Urządzenia obsługujące PictBridge

Gwarancja zgodności - urządzenie opatrzone takim logo na pewno obsługuje drukowanie bezpośrednie w standardzie PictBridge.

Gwarancja zgodności - urządzenie opatrzone takim logo na pewno obsługuje drukowanie bezpośrednie w standardzie PictBridge.

Liczba urządzeń dysponujących certyfikatem PictBridge stale rośnie. W momencie przygotowywania tego materiału mogło się nim pochwalić około 160 aparatów fotograficznych i około 50 drukarek. Aktualny spis wszystkich modeli zgodnych ze specyfikacją PictBridge opublikowano w witrynie Camera & Imaging Products Association (patrz wyżej) w dziale PictBridge Certified Model Listing. Z kolei w dziale Manufacturers supporting PictBridge znajdziesz listę producentów sprzętu stosujących nową technologię. W zestawieniu urządzeń nie ma zbyt wielu modeli znanej marki HP. Jak informują przedstawiciele Hewlett-Packarda, firma stawia raczej na bezprzewodowe drukowanie za pośrednictwem kart pamięci.

Niektóre modele aparatów fotograficznych można doposażyć w dobrodziejstwa technologii PictBridge, aktualizując jego oprogramowanie układowe (tzw. firmware). Na przykład Canon oferuje stosowne pliki aktualizacyjne do modeli EOS 10D, Digital Ixus 2/400, a także serii Powershot A300, A60, A70, S50 i G5. Są dostępne pod adresem http://www.canon.co.jp/imaging/BeBit-e.html w sekcji Firmware Update or Adjustment Program. Aktualizacji należy dokonywać ściśle według wskazówek producenta. Również aparat FujiFilm Finepix F700 daje się wzbogacić o funkcję druku bezpośredniego, jednak operację tę może zrealizować wyłącznie producent.

Praktyka

Nasze testy wykazały, że drukowanie bezpośrednie z użyciem standardu PictBridge funkcjonuje bez jakichkolwiek problemów czy zastrzeżeń - nawet w wypadku łączenia urządzeń różnych producentów. Za to prędkość drukowania okazała się mizerna, a możliwości konfiguracyjne - ograniczone.

3. Zakres możliwości

Kupując sprzęt, pamiętaj, że urządzenie urządzeniu nierówne. Co prawda, standard PictBridge definiuje liczne funkcje, lecz wystarczy niewiele z nich, aby otrzymać certyfikat. Pozostałe właściwości sprzętu producenci ustalają według własnego uznania (np. funkcję drukowania wybranych fragmentów zdjęć czy wielu egzemplarzy, opatrywanie fotografii datą). Jest to niekorzystne dla użytkownika, bo może on korzystać wyłącznie z tych funkcji, którymi dysponują oba urządzenia (aparat i drukarka). Próby ustalenia przed nabyciem urządzenia, jakie możliwości oferuje, są skazane na niepowodzenie. Ani opakowanie, ani zestawienie danych technicznych nie zdradza takich informacji. Nawet wypowiedzi producentów okazały się mało wyczerpujące. Dopiero lektura instrukcji obsługi może dać odpowiedź. Zauważ, że w menu aparatu są wyświetlane zazwyczaj tylko dostępne funkcje, czyli obsługiwane przez oba urządzenia.

4. Szara rzeczywistość

Czy zawsze chcesz drukować zdjęcia w formacie 10x15 centymetrów, bez marginesów i standardowej jakości? Większość osób woli sama ustawiać przynajmniej podstawowe parametry. Tymczasem druk bezpośredni często narzuca ustawienia i nie dopuszcza do ich zmiany przez użytkownika. Na przykład aparaty Sony DSC-F828, Pentax Optio 666 i wszystkie modele FujiFilm (od F700) z certyfikatem PictBridge nie dają wyboru rozmiaru ani jakości wydruku. Wówczas drukarka stosuje swoje domyślne ustawienia. W modelu Canon i990 jest to rozmiar 10x15 i rozdzielczość 2400 x 1200 dpi, a w modelu Epson R300 format A4 i standardowy poziom jakości. Niektóre modele (np. wspomniany Epson R300) pozwalają znieść te ograniczenia i zmieniać ustawienia wydruku w menu drukarki. Bogate możliwości konfiguracyjne zapewniają m.in. aparaty Canona.

5. Wydajność

Drukując serię zdjęć, szybko spożytkujesz czas, który zaoszczędzisz, nie uruchamiając systemu operacyjnego i fotoedytora. Druk bezpośredni zajmuje znacznie więcej czasu niż za pośrednictwem peceta. Przykładowo Canon i990 w połączeniu z aparatem Sony DSC-F828 potrzebował 165 sekund na wydrukowanie zdjęcia 10x15 centymetrów w rozdzielczości 1200x1400 dpi. Po podłączeniu do komputera ta sama drukarka osiągnęła ponaddwukrotnie większą prędkość, a wydrukowanie zdjęcia zajęło tylko 80 sekund. W obu wypadkach transmisja danych odbywała się przez USB 1.1. Zwyżka wydajności jest możliwa dzięki temu, że komputer potrafi znacznie szybciej przygotowywać obrazek do wydruku niż każda cyfrówka.

Oprócz tego drukowanie z użyciem PictBridge trwa zazwyczaj dłużej niż druk bezpośredni za pomocą kart pamięci. W tym wypadku drukarka ma dane pod ręką (pobiera je z karty), podczas gdy w standardzie PictBridge trzeba je najpierw przetransportować kablem USB z jednego urządzenia do drugiego. To znacznie spowalnia drukowanie - przede wszystkim w standardzie USB 1.1.


Zobacz również