Pingwin w pajęczynie

Okazuje się, że przeglądarki WWW dla Linuksa mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla windowsowego Internet Explorera, uwalniając wielbicieli Linuksa od konieczności instalacji Windows na dysku tylko po to, aby korzystać z WWW.

Okazuje się, że przeglądarki WWW dla Linuksa mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla windowsowego Internet Explorera, uwalniając wielbicieli Linuksa od konieczności instalacji Windows na dysku tylko po to, aby korzystać z WWW.

Do niedawna jedyną sensowną przeglądarką WWW dostępną dla Linuksa był Netscape Communicator/Navigator. Wersja linuksowa jest "od zawsze" o wiele gorszej jakości niż wersja windowsowa. Dzieje się tak dlatego, że ta najpopularniejsza linuksowa przeglądarka jest rozwijana coraz wolniej i coraz bardziej "odstaje" od konkurencji (tzn. Internet Explorera). Wielu użytkowników szuka zatem nowych przeglądarek, które będą działać lepiej i szybciej niż Netscape. Na szczęście w ostatnim czasie zapanował prawdziwy "wysyp" nowych aplikacji biurowych do Linuksa - pojawiło się również kilka ciekawych przeglądarek WWW. Poniżej znajdziesz krótki opis najlepszych programów - wszystkie są nieodpłatne, również w zastosowaniach komercyjnych i znajdziesz je na płycie CD-ROM w postaci pakietów RPM lub "tgz".

Konqueror

Jeśli używasz środowiska KDE 2 (możesz je zainstalować np. z płyt CD-ROM dołączonych do numeru specjalnego PCWK Extra "Linux" zawierających dystrybucję SuSE Linux 7.0) to masz ułatwioną sytuację. KDE 2 zawiera uniwersalną przeglądarkę zasobów Konqueror. Jest to bardzo dobra, szybka przeglądarka WWW (i nie tylko - może służyć do przeglądania plików lokalnych i na FTP). Konqueror obsługuje aplety Javy i skrypty JavaScript, oferuje również zaawansowane sposoby zabezpieczeń (związane z filtrowaniem "cookies" i algorytmami szyfrowania).

Adres: http://www.kde.org

Netscape Communicator 6

Możliwość wyboru wirtualnej maszyny Java w Konquerorze.

Możliwość wyboru wirtualnej maszyny Java w Konquerorze.

To najnowsza wersja klasycznej przeglądarki linuksowej. Netscape 6 oferuje jednak estetyczny interfejs obsługujący tzw. skórki - schematy graficzne zmieniające wygląd programu. Niestety, Netscape 6 nie jest programem stabilnym i potrafi zawiesić się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że Netscape to nie tylko przeglądarka WWW, ale również program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych.

Adres: www.netscape.com

Mozilla

Mozilla to rezultat prac nad nową przeglądarką WWW rozwijaną jako oprogramowanie Open Source. W 1998 roku firma Netscape udostępniła większość kodu źródłowego przeglądarki Netscape Navigator 4.x programistom w celu opracowania następcy Netscape. Nowa przeglądarka - Mozilla rozwijała się początkowo bardzo powoli i dopiero w 2000 roku osiągnęła stan pozwalający na korzystanie z niej w codziennej pracy. Mozilla bardzo przypomina Netscape Communicator 6, aczkolwiek jest od niej bardziej stabilna i ma większe możliwości związane z obsługą dokumentów XML. Gorzej rozwinięty jest program pocztowy i news, Mozilla działa również nieco wolniej niż Netscape.

Adres: www.mozilla.org

Opera

Opera - zupełnie nowa jakość na rynku linuksowych przeglądarek WWW. Opera jest przeglądarką bardzo szybką, niewielką i efektywną. Program obsługuje JavaScript i Javę, ramki, elementy multimedialne. Jedyne zastrzeżenia można mieć do interfejsu, który jest mało czytelny dla osób dotąd korzystających z NetscapeŐa lub Internet Explorera. Opera w fazie beta jest bezpłatna. W wersji finalnej będzie programem komercyjnym (tak jak wersja do Windows i dostępne będzie jedynie demo działające przez 30 dni).

Adres: www.opera.com

Sun HotJava

To wyjątkowa przeglądarka WWW, napisana całkowicie w języku Java.

Przeglądarka Konqueror w akcji.

Przeglądarka Konqueror w akcji.

Jest to znakomite i unikalne narzędzie do testowania poprawnego działania opracowywanych apletów Java, aczkolwiek HotJava może być z powodzeniem wykorzystywana jako samodzielna przeglądarka WWW. Jej możliwości nie są zbyt duże, ale do codziennej pracy jest całkowicie wystarczająca. Ponieważ HotJava jest aplikacją Javy, to ta sama wersja będzie działać zarówno w Linuksie, jak i w Windows. Jedynie wcześniej należy zainstalować w systemie pakiet JRE (Java Runtime Environment).

Adres: http://java.sun.com/products/hotjava/

Arachne

Arachne to chyba jedyna przeglądarka WWW, jaka powstała swego czasu dla systemu DOS. Wersja linuksowa również może działać na konsoli (ale w trybie graficznym, używając biblioteki SVGAlib). Program może działać w X-Window wyłącznie w sytuacji, gdy jest obecna biblioteka GGI (), Arache będzie działać w oknie. Jest to jedna z najszybszych przeglądarek, aczkolwiek jest niestabilna, a bardziej skomplikowane strony WWW będą się uruchamiać powoli.

Adres: http://browser.arachne.cz

Przeglądarki alternatywne

Lynx dla twardzieli

To jedna z najszybszych przeglądarek WWW. Znajduje się w każdej dystrybucji Linuksa. Cała przeglądarka ma nie więcej niż 1 MB wielkości. Lynx jest wyjątkowy, ponieważ działa tylko w trybie tekstowym i wyświetla wyłącznie tekst na stronach WWW! Obrazki mogą być wyświetlane pojedynczo, na żądanie użytkownika, przez osobny program. Lynx nie obsługuje Javy, JavaScript, DHTML i multimediów. Warto zauważyć, że istnieją też wersje Lynksa do Windows, Mac OS i innych wersji uniksowych.

Adres: www.lynx.browser.org

Oprócz liderów dostępnych jest kilkanaście innych - mniej lub bardziej udanych przeglądarek WWW. Większość z nich korzysta z bibliotek Mozilla i wymaga wcześniejszego zainstalowania tego programu. Przykładami takich "nakładek" są programy Galeon i Skipstone.

Przykładem zupełnie samodzielnego programu jest Amaya (www.w3.org). Jest to solidna przeglądarka WWW konsorcjum W3 (World Wide Web Consortium), która może równocześnie służyć jako edytor HTML. Ciekawą cechą tego programu jest możliwość używania go do sprawdzania zgodności kodu HTML ze specyfikacją konsorcjum W3. Amaya została również przeniesiona do Windows i Mac OS.

Niezbędniki dla Netscape/Mozilla

Ponieważ coraz więcej stron WWW korzysta z multimedialnych możliwości, które nie są standardowo dodawane do przeglądarek, często do prawidłowego oglądania należy wyposażyć się w tzw. wtyczkę, czyli plug-in, umożliwiającą odtwarzanie plików, które w inny sposób nie byłyby widoczne dla przeglądarki. W przypadku Netscape/Mozilla sytuacja jest prosta - większość wtyczek została również przeniesiona do Linuksa. Inne użyteczne na co dzień narzędzia to różne skrypty i konwertery umożliwiające wymianę informacji zapisywanych przez różne przeglądarki. Oto przykłady kilku najciekawszych rozwiązań.


Zobacz również