Pinnacle Instant CD/DVD 7

Nawet najlepsza nagrywarka CD lub DVD, jeśli nie zostanie wyposażona w odpowiedni pakiet oprogramowania, to w komputerze może pełnić funkcję jedynie zwykłego napędu CD-ROM lub DVD-ROM. Wiele dostępnych w sprzedaży nagrywarek oferowanych jest z podstawowym oprogramowaniem. Mimo to często trzeba korzystać z dodatkowego rozszerzonego oprogramowania.

Nawet najlepsza nagrywarka CD lub DVD, jeśli nie zostanie wyposażona w odpowiedni pakiet oprogramowania, to w komputerze może pełnić funkcję jedynie zwykłego napędu CD-ROM lub DVD-ROM. Wiele dostępnych w sprzedaży nagrywarek oferowanych jest z podstawowym oprogramowaniem. Mimo to często trzeba korzystać z dodatkowego rozszerzonego oprogramowania.

Pinnacle Instant CD/DVD w wersji 7. jest następcą znanego już na rynku pakietu należącego do przejętej w zeszłym roku przez firmę Pinnacle Systems niemieckiej firmy VOB Computersystems. Jest to kompleksowy pakiet oprogramowania przeznaczony do obsługi nagrywarek CD i DVD zarówno tych z "minusem", jak i "plusem". Instant CD/DVD składa się z szeregu specjalizowanych modułów przeznaczonych do wykonywania określonych zadań. Podstawowym modułem pakietu jest InstantDisc przeznaczony do zapisu rozmaitych plików danych komputerowych na typowych nagrywalnych nośnikach CD i DVD. Dodatkowo ma możliwość ekstrakcji ścieżek audio z płyt CD oraz zapisu ich w formacie WAV lub MP3. Kolejny moduł InstantBackup pozwala na archiwizację danych z całych twardych dysków lub z wybranych partycji. InstantWrite umożliwia zapis pakietowy wykorzystując standardowy format UDF. Zastosowanie zapisu pakietowego na kasowalnych płytach CD lub DVD pozwala na bezpośredni zapis i odczyt płyt równie łatwy, jak zapisywanie na zwykłych dyskietkach lub twardym dysku. Kolejny moduł InstantMusic jest prostym edytorem dźwięku, oferującym podstawowe operacje związane z edycją i zapisem ścieżek dźwiękowych. Uzupełnieniem wymienionych modułów jest wbudowany edytor do tworzenia i drukowania okładek i naklejek na płyty CD/DVD.

Do wymienionych już i znanych z wcześniejszych wersji pakietu Instant CD/DVD modułów w nowej edycji dodano dwa nowe: Pinnacle Expression oraz rozbudowaną wersję Pinnacle InstantCopy. Co warto podkreślić, oba wymienione moduły dostępne są w sprzedaży również w wersjach samodzielnych i, co ciekawe, ich sumaryczna cena jest wyższa od ceny kompletnego Instant CD/DVD. Pierwszy ze wspomnianych modułów opisywany był już w digicie 1/2003. Dla przypomnienia warto tu wspomnieć, że Expression jest łatwym w obsłudze programem do authoringu CD/DVD, umożliwiającym tworzenie płyt wideo w formacie DVD-Video, Super Video CD (SVCD) lub Video CD (VCD). Program udostępnia zarówno możliwość przechwytywania materiału wideo z urządzeń wideo, jego dalszą prostą edycję oraz konwersję do formatu MPEG, jak również importowania odpowiednio już zakodowanych plików MPEG. Płyty utworzone w Expression mogą mieć atrakcyjne menu z ruchomym podkładem wideo oraz dźwiękiem. InstantCopy jest rozbudowanym programem przeznaczonym do wykonywania wiernych kopii 1:1 wielu typów nośników, w tym również płyt DVD, jak również dzięki dodatkowej możliwości konwersji kopiowania dwuwarstwowych płyt DVD-Video na jednowarstwowe zapisywalne płyty DVD. Jest to możliwe dzięki znacznemu zmniejszaniu objętości materiału wideo zapisanego na dwuwarstwowej płycie DVD, często z ponad 9 GB do 4,7 GB danych zapisywanych później na nagrywalnej płycie DVD. Tak duże oszczędności uzyskuje się przez rekompresję materiału wideo oraz możliwość pominięcia w trakcie konwersji zbędnych ścieżek z dźwiękiem, napisami oraz danymi DVD-ROM. Istnieje również analogiczna funkcja kopiowania i konwersji płyt DVD-Video do formatu VCD i SVCD. Obsługa programu jest łatwa i ogranicza się dosłownie do kilku kliknięć myszką i wyborem żądanego formatu płyty (DVD, SVCD, VCD), proporcji obrazu (4:3, 16:9) oraz zaznaczenia ścieżek dźwiękowych i napisów, które mają pozostać na płycie po konwersji. Należy jednak zaznaczyć, że InstantCopy nie ma możliwości kopiowana płyt DVD-Video, zawierających zabezpieczenie CSS, a więc zdecydowanej większości dostępnych na rynku. Mimo to dla bardziej zaawansowanych użytkowników korzystających z dodatkowych narzędzi deszyfrujących kod CSS ograniczenie to nie powinno stanowić większego problemu.

Pinnacle Instant CD/DVD 7 ma możliwość zapisu obrazów płyt w formatach Apple HFS, UDF Video DVD i UDF Audio DVD. Jak większość konkurencyjnych rozwiązań został również wyposażony w wirtualny napęd CD/DVD, pozwalający na symulację płyt CD lub DVD z obrazów zapisanych na twardym dysku.

Produkt: Pinnacle Instant CD/DVD 7

Producent: Pinnacle Systems ( http://www.pinnaclesys.com )

Cena: 309 zł (z VAT)

Dystrybutor: Pinnacle Systems ( http://www.pinnaclesys.pl )

Konkurenci: Ahead Nero - Burning ROM 5.5

Kontakt: Pinnacle Systems ( http://www.pinnaclesys.pl )

Za:

Duża ilość specjalizowanych modułów.

Przeciw:

Brak polskiej dokumentacji.


Zobacz również