Pioneer DVR-220

Najtańsza cyfrowa nagrywarka Pioneera ma bogaty zestaw funkcji Jak na urządzenie w tej cenie.

Najtańsza cyfrowa nagrywarka Pioneera ma bogaty zestaw funkcji Jak na urządzenie w tej cenie.

Pioneer posiada bardzo rozbudowaną ofertę cyfrowych nagrywarek audio-wideo. Stacjonarne modele wyposażane są zarówno w dyski twarde jak i napędy optyczne pozwalające na zapis filmów na krążkach DVD-R lub DVD-RW. To, czym urządzenia Pioneera wyróżniają się na tle produktów konkurencji, jest przede wszystkim znakomita funkcjonalność. Testowany model jest najtańszą nagrywarką japońskiej firmy i oczywiste jest, że cena odbije się na jej wyposażeniu. Brak jest gniazda cyfrowego DV, które pozwoliłoby przegrywać na krążki DVD bez większych ubytków jakości filmów nagranych kamerą cyfrową. Brakuje także wyjść komponentowych wideo i funkcji progresywnego skanowania. Biorąc pod uwagę, że znajdziemy te elementy w bardzo tanim odtwarzaczu DV-370 tego samego producenta, można oczekiwać, że i tu się pojawią. Wizualnie DVR-220 można z łatwością pomylić ze standardowym odtwarzaczem DVD typu Slim. Także tu mamy do czynienia z obudową bardzo niskiej wysokości - jest to zaledwie 5,9 cm. Urządzenie nie jest także bardzo głębokie, tak więc nie będzie problemów z jego ustawieniem. Na przedzie panelu nie znajdziemy wielu klawiszy, jednak dzięki obecności przycisków wywoływania menu, możliwe jest dokonanie wielu ustawień bez konieczności używania pilota. Funkcją, która zawsze budziła nasze uznanie w cyfrowidach Panasonica był TimeSlip, który wspaniale sprawdza się w praktyce. Chodzi o możliwość odtwarzania wcześniej nagranego materiału przy jednoczesnym kontynuowaniu nagrania. Na przykład, gdy przed wyjściem z domu zaprogramujemy nagrywanie ulubionego serialu, a po powrocie okazuje się, że film jeszcze trwa, możemy rozpocząć jego oglądanie bez czekania na zakończenie nagrywania. Odpowiednikiem funkcji TimeSlip w wydaniu Pioneera jest Chase Play. Działa jedynie w przypadku nagrywania płyt DVD-RW i tylko jeśli zapisywane są one w trybie VR. Tryb ten nie gwarantuje kompatybilności nagrania z większością stacjonarnych odtwarzaczy DVD, jednak daje zdecydowanie większe możliwości edycji filmu niż "kompatybilne", alternatywne ustawienie Video Mode. Menu Disc Navigator pozwalające na przeglądanie i edycję nagranych fragmentów filmów zostało przygotowane po mistrzowsku.

Pilot na początku sprawia wrażenie skomplikowanego, jednak po kilku dniach użytkowania okazuje się, że jest przemyślany i wygodny w obsłudze. Wykonany z dobrych tworzyw.

Pilot na początku sprawia wrażenie skomplikowanego, jednak po kilku dniach użytkowania okazuje się, że jest przemyślany i wygodny w obsłudze. Wykonany z dobrych tworzyw.

Poszczególne nagrania ilustrowane są miniaturami z pierwszymi klatkami nagrania. Po wybraniu ich podglądu odtwarzane są w małych okienkach. Edycja jest równie prosta, a co najważniejsze nawet przypadkowe skasowanie fragmentu filmu nie powoduje jego utraty, bowiem wzorem komputerowych aplikacji możemy zadecydować o odwołaniu błędnego działania (ale tylko ostatnio wykonywanego). Z innych ciekawych funkcji warto wymienić automatyczne wykrywanie sygnału na wejściu audio-wideo Euroscart przeznaczonego do podłączenia zewnętrznego dekodera telewizji cyfrowej. Jeśli zaprogramujemy cyfrowy dekoder tak, aby uruchamiał się tylko na czas trwania danej audycji, to po odpowiednim zaprogramowaniu nagrywarki zapis z tego źródła zostanie automatycznie uruchomiony i zakończony po wykryciu sygnału na wejściu cyfrowidu. Bardzo ciekawie przedstawiają się także możliwości urządzenia w kwestii katalogowania informacji o nagraniach. Disc History przechowuje informacje o nagraniach ostatnich 30 płyt umieszczonych w czytniku urządzenia. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić, gdzie nagraliśmy dany film. Mamy do dyspozycji 4 gotowe tryby nagrywania z predefiniowanymi współczynnikami kompresji obrazu i dźwięku. Nawet nagrania w trybie najniższej jakości (6 godzin filmu na płycie), cechuje dobra jakość. To cecha rzadko spotykana. Do tego dochodzą tak ciekawe opcje jak: najczęściej używana w praktyce funkcja automatycznego doboru jakości nagrania w zależności od ilości miejsca dostępnego na dysku twardym bądź krążku DVD oraz opcja manualnych ustawień parametrów kompresji. Opcja szybkiego programowania jest doskonałym przykładem dopracowania interfejsu użytkownika. Jeśli chcemy szybko zaprogramować nagranie konkretnej audycji, wciskamy klawisze Easy Timer i ukazuje się nam plansza kalendarza z podzieloną na 15-minutowe odcinki linią czasu. Odznaczając dowolną ilość kwadracików oznaczających minuty, szybko i prosto dokonujemy zaprogramowania czasu zapisu żądanej audycji. Jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku to na szczególne wyróżnienie zasługuje doskonały tuner telewizyjny. Obraz jest bardzo ostry, doskonale konturowy i jednorodny. Wypalarka jest doskonałym źródłem sygnału telewizyjnego dla projektora czy odbiornika plazmowego. Jakość obrazu z płyt DVD także nie daje powodu do narzekań. Podobnie jak w innych urządzeniach Pioneera kolory są może niezbyt ciepłe i kinowe w charakterze, lecz prawdziwe i nieprzejaskrawione. Dźwięk jest dobry, z wyrównanymi poziomami. Brakuje mu jednak nieco wyrafinowania i pełni brzmienia. Jak na ten segment cenowy nagrywarka Pioneera wypada dobrze, prezentując dźwięk z czytelną górą, dobrym wypełnieniem basu i wyraźnie zaakcentowanym średnim przedziałem pasma.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 1999 zł

Wymiary 42 x 5,9 x 33,9 cm

Waga 4 kg

Dystrybutor DSV http://www.dsv.com.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R\-RW, SVCD

Zapis: DVD-R\-RW

Funkcje regulacje parametrów obrazu, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, ShowView, 4 predefiniowane tryby jakości nagrań oraz tryby manualne, MP3, JPEG, WMA, biblioteka zapisywalnych płyt DVD, Chase Play, automatyczne wykrywanie sygnału na wejściu Euroscart

Złącza 2x S-Video, 2 x Euroscart, 2 x kompozyt, cyfrowe audio (optyczne), 2 x RCA, control in.

Główni rywale

Yamada DVR-8000 1499 zł

Jak na tę cenę propozycja w miarę atrakcyjna. Dobry zapis w trybach do 2 godzin. Niedopracowana ergonomia, pomimo progresywnego skanowania średniajakość obrazu.

LiteOn LVW-5001 1849 zł

Wyposażenie poniżej przeciętnej. Sytuację poprawia dobry tuner telewizyjny oraz wejście cyfrowe DV niedostępne u wielu konkurentów.


Zobacz również