Pioneer DVR-A05

Pioneer wyprodukował jedną z najszybszych nagrywarek DVD-R/RW na rynku.

Pioneer wyprodukował jedną z najszybszych nagrywarek DVD-R/RW na rynku.

Komputerowa wypalarka testowana przez nas w tym miesiącu to jeden z pierwszych produktów na rynku, które przekroczyły barierę prędkości zapisu płyt DVD, wynoszącą dotychczas 2x. Pioneer pozwala na wypalanie krążków jednokrotnego zapisu DVD-R z prędkością dwukrotnie wyższą, a więc 4x. W momencie dotarcia produktu do redakcji w sklepach nie można było kupić czystych płyt, które radziłyby sobie z nagrywaniem z taką prędkością. Również dystrybutor nie posiadał odpowiednich nośników. Na szczęście kilkanaście dni później w ofercie pojawiły się płyty 4x (Esperanza - 12 zł), co pozwoliło nam docenić zalety szybszej pracy. A jest co doceniać, bo o ile nagranie 4,7 GB danych w trybie 2x zajmuje dobrze ponad 25 minut, o tyle prędkość 4x redukuje ten czas do ok. 15 minut. Duża prędkość nagrywania wymaga sprawnych mechanizmów korekcji błędów.

Najważniejszy system, dzięki któremu nie zniszczymy krążków przy ewentualnym przepełnieniu lub niedopełnieniu bufora danych, współpracuje z 2 MB pamięci bufora. To wystarczy, aby napęd odpowiednio dozował dawki danych i ustawiał je "w kolejce", w jakiej mają się znaleźć na krążku. Płyty wielokrotnego zapisu DVD-RW można niestety nagrywać najszybciej z prędkością 2x. Oczywiście, jak w każdej wypalarce DVD, istnieje również możliwość zapisu dobrze znanych płyt CD-R (16x) oraz CD-RW (8x). Nie są to prędkości wzbudzające w dzisiejszych czasach podziw, jednak do sprawnej archiwizacji danych w awaryjnych sytuacjach wystarczą. W końcu nie po to kupuje się wciąż kosztowną nagrywarkę na płyty DVD 4,7 GB, aby wypalać na niej głównie krążki 700 MB.

W zestawie z napędem Pioneer dostarcza 3 wartościowe aplikacje. Pierwsza z nich to sztandarowy i chyba najpopularniejszy program do wypalania danych i nie tylko - Nero BurningROM.

Drugi program to Sonic MyDVD do samodzielnego tworzenia filmów DVD z ciekawym menu rodem z płyt komercyjnych. W pakiecie znajdziemy także aplikacje służące m.in. do zapisu pakietowego, gdzie dyskiem DVD możemy posługiwać się jak dyskietką.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 1550 zł

Dystrybutor DSV, http://www.dsv.com.pl

Funkcje systemy ochrony zapisu dla krążków CD i DVD

Złącza analogowe i cyfrowe audio, EIDE


Zobacz również