Plazma i akwarium

Czy jakikolwiek element wystroju mieszkania może robić większe wrażenie niż monstrualne, 1000-litrowe akwarium? Owszem - zabudowany 50-calowy wyświetlacz plazmowy. Pytanie tylko, widok czego sprawi widzowi siedzącemu na wygodnej kanapie większą przyjemność. Zobaczmy więc, jak poradzili sobie właściciele warszawskiego mieszkania.

Czy jakikolwiek element wystroju mieszkania może robić większe wrażenie niż monstrualne, 1000-litrowe akwarium? Owszem - zabudowany 50-calowy wyświetlacz plazmowy. Pytanie tylko, widok czego sprawi widzowi siedzącemu na wygodnej kanapie większą przyjemność. Zobaczmy więc, jak poradzili sobie właściciele warszawskiego mieszkania.

Często zestaw kina domowego jest pierwszym elementem, jaki daje się zauważyć, wchodząc do pokoju. Niewątpliwie robi to wrażenie na gościach i sprawia, że gospodarz słyszy wiele pochwał. Można też inaczej - instalacja przeprowadzona dyskretnie sprawia, że jest zachowana równowaga między wszystkimi elementami wystroju, a ekran, głośniki czy wzmacniacz wkomponowują się w całość. Stworzenie takiego systemu jest znacznie trudniejsze. Trzeba je rozpocząć już wtedy, gdy pomieszczenie jest w stanie su-

rowym, a projekt zabudowy dopiero powstaje. Konieczne jest znalezienie kompromisu między estetyką wystroju a wymaganiami technicznymi.

Opisywana instalacja stanowi integ-ralną część niezwykle starannie zaplanowanego wnętrza. Zadbano, by nie był widoczny nawet najmniejszy zbędny kabelek, a designerskie głoś-niki w niczym nie przypominały klasycznych "kostek". Nie ma tu chęci olśnienia gości błyszczącym sprzętem - kino domowe jest po prostu jednym z elementów pokoju. Nie trzeba dodawać, że takie wyposażenie kosztuje też odpowiednio...

1 Pokój

Akwarium to wizualna konkurencja plazmy

Akwarium to wizualna konkurencja plazmy

Pomieszczenie, w którym powstawała instalacja, zaplanowano z niezwykłą starannością. Już na etapie wstępnego projektu uwzględniono modyfikacje wymagane do właściwego ustawienia głośników głównych czy instalacji ekranu plazmowego. Całą przednią ścianę zajmuje drewniany regał, w którego części centralnej zamontowano plazmę. Zagłębienie, w którym się znajduje, jest tak przygotowane, by ekran nie wystawał ponad płaszczyznę mebla. Oczywiście konieczne było zachowanie odstępów niezbędnych do chłodzenia urządzenia. Trzeba pamiętać, że tego typu wyświetlacze są niezwykle czułe na przegrzanie. Po obu stronach ekranu będą umieszczono zamykane półki przeznaczone na płyty. Sprzęt - odtwarzacz, wzmacniacz i tuner - ustawiono pod telewizorem, w specjalnej szafce. Ciekawostką jest to, że najbardziej nagrzewającym się elementem okazał się nie wzmacniacz, lecz tuner firmy Pioneer. Dlatego właś-nie to jego postawiono na górze. Okno z wyjściem na taras po prawej stronie pokoju na czas oglądania filmu jest zasłaniane roletami. Twarda, drewniana podłoga nie jest marzeniem akus-tyka, jednak liczne załamania i nieregularności znajdujące się na ścianach pomieszczenia ratują sytuację - udało się uniknąć powstawania pogłosu, choć, czysto technicznie rzecz biorąc, przydałby się tu gruby dywan. Ciekawostką, zwracającą uwagę, jest ogromne, słonowodne akwarium znajdujące się za plecami widzów. System zapewniający odpowiednią temperaturę i oświetlenie jego mieszkańcom wygląda na nie mniej złożony niż cała instalacja kina. Przez środek akwarium przechodzi słup nośny podtrzymujący strop mieszkania, jednak bardzo trudno się go tam dopatrzyć - został starannie zamaskowany i przypomina fragment rafy koralowej.

Założenia

Instalację przeprowadzono w mieszkaniu znajdującym się w wielopiętrowym budynku w Warszawie. Pokój w kształcie prostokąta ma powierzchnię ok. 40 m2. Ma otwarte przejścia do innych pomieszczeń. Dłuższa ściana, na której znajduje się wyświetlacz plazmowy, na całej szerokości jest zabudowana drewnianym regałem, w którym umieszczono większość sprzętu. Na jednej z krótszych ścian znajdują się okno i wyjście na taras. Za plecami widzów zamontowano wielkie, 1000-litrowe akwarium. Na środku pokoju stoją ustawione w podkowę kanapy, na których widz siedzi podczas projekcji. Podłoga jest wykonana z drewnianych paneli. Założeniem instalacji było wkomponowanie zestawu kina domowego w wystrój pokoju w taki sposób, by nie dominował nad innymi elementami. Instalujący system od początku współpracowali z projektantami wnętrza, dzięki czemu było możliwe zastosowanie rozwiązań godzących względy estetyczne z wymogami technicznymi.


Zobacz również