Plejada pikseli

Coraz częściej do domowych zestawów komputerowych dołącza się urządzenia przetwarzające obraz: kamerę internetową, aparat cyfrowy lub skaner. Powody tego są co najmniej dwa: przede wszystkim pecety są już na tyle wydajne, że dobrze sobie radzą z obróbką grafiki, a po drugie, coraz powszechniejsza staje się moda na oglądanie i rozsyłanie obrazów, na przykład zdjęć, w formie elektronicznej.

Coraz częściej do domowych zestawów komputerowych dołącza się urządzenia przetwarzające obraz: kamerę internetową, aparat cyfrowy lub skaner. Powody tego są co najmniej dwa: przede wszystkim pecety są już na tyle wydajne, że dobrze sobie radzą z obróbką grafiki, a po drugie, coraz powszechniejsza staje się moda na oglądanie i rozsyłanie obrazów, na przykład zdjęć, w formie elektronicznej.

W laboratorium PCWK przetestowaliśmy 50 skanerów płaskich w cenie do 2 tys. zł - urządzeń przekształcających grafikę lub teksty na postać zero-jedynkową.

Skaner dla każdego

Urządzenia te jeszcze przed kilku laty spotykało się głównie w studiach graficznych i firmach zajmujących się przygotowywaniem publikacji do druku. Poza tym skanery były używane do wprowadzania do komputera drukowanych tekstów, lecz ze względu na dość wysoką cenę można je było spotkać niemal wyłącznie w instytucjach zajmujących się przetwarzaniem dużych ilości informacji, na przykład archiwizujących dane.

Z czasem popularność skanerów zaczęła rosnąć ze względu na znaczący spadek ich ceny. Przestały być urządzeniami ekskluzywnymi i obecnie z powodzeniem mogą stanowić element wyposażenia domowego zestawu komputerowego (średnia cena skanera amatorskiego wynosi 680 zł).

Po co Ci skaner?

Najpopularniejszym zastosowaniem skanera jest skanowanie fotografii. W dodatku, używając oprogramowania do fotoedycji (fotoretuszu), obrazy można uprzednio przygotować, eliminując wszelkie niedoskonałości zarówno wyglądu sfotografowanych osób czy przedmiotów, jak i usterki techniczne (gdy skanowana odbitka jest nieostra lub brudna). Coraz popularniejszą formą mailowej rozrywki staje się wymiana różnych graficznych ciekawostek i żartów, które zanim trafią do Sieci, muszą być przez kogoś wskanowane. Kolejnym popularnym zastosowaniem tego urządzenia jest wprowadzenie do komputera tekstów pochodzących ze źródeł drukowanych, takich jak książki, czasopisma czy stare dokumenty napisane na maszynie. Niestety, oprogramowanie OCR, które umie odczytać graficzną postać liter czy cyfr, nie radzi sobie wystarczająco dobrze z rozpoznawaniem tekstu pisanego ręcznie. W niektórych instytucjach skanuje się jednak dokumenty sporządzane odręcznie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich formularzy, na których wyraźnie zaznaczone są miejsca, w które należy wstawiać kolejne znaki.

Jeśli prowadzisz w domu małą firmę, potrzebujesz faksu. Nie trzeba jednak kupować osobnej maszyny do telefonicznego wysyłania ofert lub dokumentów. Szczęśliwemu posiadaczowi peceta z modemem i drukarką wystarczy skaner, który dokument przeznaczony do wysłania odczyta i przekonwertuje na postać cyfrową.

Wiele osób wykorzystuje także skaner w zestawie z drukarką jako domowy kserograf.

Jaki skaner dla kogo?

Przetestowaliśmy 50 skanerów płaskich, przyjmując określone kryteria. Ponieważ skanerów używa się do różnych celów w zależności od indywidualnych potrzeb, przypisaliśmy takie same wagi testowanym urządzeniom. Zapoznanie się z przedstawionymi w tabeli ocenami poszczególnych wyników testu ułatwi Ci wybór odpowiedniego skanera.

Zainteresowani skanowaniem tekstów powinni zwrócić szczególną uwagę na rezultat testu ostrości. Jak wiadomo, im ostrzej skaner "widzi" poszczególne znaki, tym większa szansa na to, że oprogramowanie OCR prawidłowo je rozpozna.

Z lewej strony Agfa SnapScan e25 - z prawej - Mustek ScanExpress 1200 UB

Istotnym parametrem skanowania tekstu jest również czas wykonania tej operacji. Na szybkość skanera wpływają głównie dwa czynniki: szybkość działania silnika krokowego oraz rodzaj interfejsu łączącego urządzenie z pecetem.

Jeśli skaner będzie Ci potrzebny głównie do wprowadzania zdjęć, weź pod uwagę więcej parametrów. Najistotniejsze są: wierne odwzorowanie kolorów, ostrość oraz zdolność rejestrowania szczegółów w ekstremalnie jasnych oraz ciemnych miejscach na fotografii przy jednocześnie niewielkim poziomie szumów (zakłóceń występujących w formie kolorowych pikseli - "kaszy").

Tym, którym skaner ma służyć tylko jako narzędzie do wysyłania faksów lub kopiowania dokumentów, radzimy wziąć pod uwagę głównie kryterium opłacalności - jakość większości testowanych przez nas urządzeń w zupełności wystarcza do tego rodzaju zadań.

Jak działa skaner?

Korekcja poziomów.

Korekcja poziomów.

Zasada działania urządzeń wprowadzających obraz do komputerów (w tym skanerów) nie jest skomplikowana - w całym procesie bierze udział zaledwie kilka podzespołów.

Pierwszym są lustra i optyka (nie występują w skanerach CIS, o czym później), za pomocą których obraz jest ogniskowany na sensorach CCD - światłoczułych elementach elektronicznych, odczytujących określony wycinek skanowanego dokumentu. Od liczby tych sensorów bezpośrednio zależy rozdzielczość optyczna danego skanera, określana liczbą pikseli na cal (dpi).

Aby obraz został "zauważony" przez elementy CCD, potrzebny jest strumień światła skierowany na fragment skanowanego dokumentu. Jego źródło to albo lampa z zimną katodą, albo diody elektroluminescencyjne (LED). Układ tych kilku komponentów jest osadzony na ruchomym ramieniu skanera (głowicy), który za pomocą silnika krokowego przesuwany jest pod skanowanym dokumentem.

Informacja docierająca do sensorów jest następnie przekazywana do przetwornika A/DC (Analog/Digital Converter), który przekształca sygnał analogowy na cyfrowy, a następnie poprzez interfejs do komputera. Do komunikacji skanerów z pecetem wykorzystuje się kilka rodzajów interfejsów:

- standardowy port równoległy, najwolniejszy

- port USB, znacznie szybszy i popularniejszy

- interfejs SCSI, szybki, ale wymagający dodatkowego kontrolera SCSI w komputerze

- łącze FireWire (IEEE 1394), najszybsze, ale również wymaga osobnego kontrolera w komputerze.


Zobacz również