Płyta dla kolekcjonera

Zaczęło się od pojedynczego krążka, na którym oprócz filmu mieścił się komentarz reżysera, kilka wyciętych scen i alternatywne zakończenie filmu. Teraz pięć, a nawet osiem płyt tworzy labirynt, po którym nie można się poruszać bez mapy.

Zaczęło się od pojedynczego krążka, na którym oprócz filmu mieścił się komentarz reżysera, kilka wyciętych scen i alternatywne zakończenie filmu. Teraz pięć, a nawet osiem płyt tworzy labirynt, po którym nie można się poruszać bez mapy.

Przyzwyczailiśmy się już do wizerunku płyty DVD. Sam dysk na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłego kompaktu. Inaczej jest z opakowaniem. W przypadku CD mamy do czynienia z plastikowym pudełkiem, niewiele większym niż sama płyta. Dla DVD przewidziano kilka rodzajów opakowań. Jednym z nich miało być takie samo pudełko jak dla wspomnianej już płyty. Po kilku latach od wdrożenia formatu zadomowiło się pudełko w kształcie książkowym. Jednak po wnikliwej obserwacji amerykańskiego rynku płyt DVD widać, że coraz częściej pojawiają się filmy inaczej wydane, inaczej zapakowane, a nawet o zmienionej zawartości. Mowa tutaj o różnego rodzaju special edition, collector's edition, limited edition, box, 2-pack itp. Przedstawiamy więc kilka najciekawszych wydań z regionu 1. Być może i nasz rynek zadba o to, by pojawiły się na nim wydania kolekcjonerskie.

Toy Story - The Ultimate Toy Box

"Toy Story" (1995) to pierwszy pełnometrażowy film animowany, który powstał w 100 procentach na komputerze, bez żmudnego ręcznego rozrysowywania poszczególnych scen. Mimo że odniósł duży sukces kasowy na całym świecie, na jego drugą część - "Toy Story 2" - trzeba było czekać aż cztery lata (1999).

Omawiane wydanie to jeden z dwóch zestawów, jakie pojawiły się kilka miesięcy temu na rynku amerykańskim. W skład kompletu wchodzą trzy płyty. Na pierwszej z nich nagrano część pierwszą filmu. Na ścieżce komentarzy usłyszymy głosy reżyserów (John Lasseter, Ash Brannon) i scenarzysty (Anrew Stanton). Jest tutaj także film dokumentalny "The Making of Toy Story", króciutki film animowany z wytwórni Pixar - Tin Toy (Oscar) oraz wywiady z... głównymi animowanymi postaciami filmu - Buzzem i Woodym. Obraz zapisany jest w proporcjach 1,77:1 w postaci anamorficznej, a dźwięk w formacie Dolby Digital Suround EX wzbogacono dodatkowym kanałem centralnym tylnym. Również w tym systemie dołączono ścieżkę z efektami dźwiękowymi (bez muzyki, bez dialogów itp.). Na drugim dysku są sceny wycięte podczas montażu oraz nominowany do Oscara animowany film "Luxo Jr." Zapis obrazu oraz ścieżki dźwiękowe wyglądają podobnie jak na poprzedniej płycie.

Jest jeszcze trzecia, ostatnia. Ze względu na ogromną ilość niewykorzystanego materiału, producenci dołączyli do wersji ekskluzywnej dodatkowy dysk. Zapisano na nim - bagatela - ponad 5 godzin materiału. Żeby widz nie zgubił się w tym gąszczu, dodano - wzorem gier komputerowych - kartę ułatwiającą nawigację dysku. Całość, podobnie jak film, podzielono na dwie części. W obydwu znajdziemy historię filmu, scenariusz dla porównania z materiałem końcowym, koncepcje designerów, proces powstawania animacji z objaśnieniami twórców, teledyski, zdjęcia plakatów filmowych, zwiastuny kinowe i telewizyjne, usuniętą animację itp.

Wszystkie trzy płyty otrzymały prestiżowy certyfikat THX. Wśród ich przebogatej zawartości znajdziemy program (THX Optimode) do ustawienia sprzętu, zarówno tego odpowiedzialnego za obraz, jak i dźwięk.

Na uwagę zasługuje pięknie wykonane opakowanie (prawdę mówiąc, to ono, w znacznej mierze, wytwarza magię wokół tego rodzaju wydań). Trzy płyty, spośród których każda jest oddzielnie zapakowana, można postawić na półce w aluminiowo-tekturowym etui. Dla jeszcze większego uatrakcyjnienia pudełka dołączono obwolutę wykonaną z folii przypominającej celuloidową taśmę filmową, na którą nałożono kolorowe wizerunki trzech głównych postaci. To nawiązanie do kolekcjonerskiej edycji pierwszej części filmu wydanej na płycie LD w 1995 roku. Dołączono do niej kilka oryginalnych slajdów z filmu.


Zobacz również