Płyty główne AMD XP

Wydawało się, że platforma AMD XP odejdzie powoli do lamusa. Zdarzenia ostatnich miesięcy wskazują jednak, że dzięki procesorowi Sempron pozostanie na rynku.

Wydawało się, że platforma AMD XP odejdzie powoli do lamusa. Zdarzenia ostatnich miesięcy wskazują jednak, że dzięki procesorowi Sempron pozostanie na rynku.

Wybór płyty głównej do procesorów AMD Athlon XP to rzecz stosunkowo prosta. Kluczowym elementem wyposażenia takich produktów jest chipset. Jeśli zależy ci na maksymalnej wydajności, to najodpowiedniejszy będzie model zaopatrzony w układ NVIDIA nForce2 Ultra 400. Trzeba pamiętać, że jest oferowany z różnymi mostkami północnymi, które różnią się rodzajem dodatków. Kupując na przykład model z mostkiem południowym MPC-T, możesz liczyć na dobry jakościowo kodek dźwiękowy SoundStorm, który pozwala nie tylko na dekodowanie dźwięku zapisanego w standardzie Dolby Digital 5.1, ale również, gdy materiał audio występuje w innej formie, w locie zakoduje go w postaci 5.1. Płyty z chipsetami NVIDII polecamy ze względu na bardzo dobrą wydajność, wynikającą między inymi z możliwości pracy pamięci RAM w trybie dwukanałowym (Dual Channel). Dwukrotnie wyższa przepustowość magistrali pamięci pozwala na osiągnięcie lepszej wydajności niż w wypadku modeli z kontrolerem jednokanałowym. Także VIA w ostatnich miesiącach opracowała swój "dwukanałowy" chipset KT880. Niestety, pomimo całkiem przyzwoitej wydajności nie gwarantuje on tak dobrych osiągów, jak płyty z chipsetami NVIDII. Dla osób, które chciałyby zrezygnować z dodatkowej karty graficznej, dobrą propozycją będą płyty główne z chipsetami nForce2 IGP. Są wyposażone w zintegrowany rdzeń graficzny GeForce4 MX, który pozwala na sprawne generowanie grafiki w mniej wymagających grach. Okaże się także całkowicie wystarczający, jeśli komputera używasz głównie do prac biurowych.

Gigabyte GA-7N400 Pro2

Informacje: Komputronik, http://www.komputronik.pl , tel. (61) 8359400

Cena: 533 zł

Gigabyte stworzył istnego demona prędkości. Dołożył dobre wyposażenie i tak powstała wspaniała płyta do każdego Athlona XP. Pozwoliła nam na uzyskanie rekordowo wysokiego wyniku, m.in. w teście Quake III Arena, który bardzo reaguje na przepustowość pamięci i zmusza systemy komputerowe do wytężonej pracy. Niestety, mostek południowy pozbawiono dobrego jakościowo układu dźwiękowego SoundStorm. Ciekawe, bo w wersji prostszej - model GA-7N400 Pro i znakomity GA-7NNXP - takie wyposażenie jest. Skoro mowa o wadach, to wytknijmy jeszcze dwie. Po pierwsze, procesor Gigabyte'a ma temperaturę pracy wyższą o około 10 stopni niż rozwiązania konkurencyjne. Nie znamy przyczyny, ale trzeba powiedzieć, że nie destabilizuje to pracy systemu, zapewne dzięki bardzo solidnemu 4-fazowemu zasilaniu. Wskazania temperatury procesora opierają się na danych z czujnika umieszczonego w procesorze. Po drugie, Gigabyte ma podwójny kontroler RAID - Sil3512CT128 oraz firmowy

GigaRAID IT8212F, który w trybie 0 ogranicza transfer maksymalny do około 13 MB/s. RAID z kontrolerem SATA działa już bezproblemowo. Oprócz wspomnianych wad do płyty nie mamy żadnych zastrzeżeń. Sygnał audio można wyprowadzić drogą cyfrową. Ciekawostką, nieczęsto spotykaną w płytach AMD, jest wyposażenie także w wejście cyfrowe. BIOS pozwala na w miarę swobodne przetaktowywanie procesora. Napięcie można zwiększać o maksymalnie 10 procent, a FSB ustawić nawet na 300 MHz. Brakowało nam blokady częstotliwości taktowania szyny PCI lub przynajmniej kilku dzielników pozwalających na zmniejszenie częstotliwości jej pracy przy podwyższaniu FSB.

Mostek północny: NVIDIA nForce2 Ultra 400

Mostek południowy: MCP

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA

Microstar K7N2 Delta -ILSR

Informacje: MSI, http://www.msi-polska.pl

Cena: 490 zł

Tajwańczycy z MSI postanowili nadać swym najlepszym produktom cechy indywidualne. W związku z tym w pudełku znajdziesz fosforyzujące pomarańczowe kable Serial ATA oraz okrągłe przewody do napędów dyskowych. Jest też dodatkowy śledź z cyfrowymi złączami audio (wyjście elektryczne i optyczne) oraz gniazdami do podłączenia w sposób analogowy kolumn tylnych, centralnej i subwoofera. Głośniki przednie podłączysz do złączy umieszczonych bezpośrednio na płycie. MSI nie żałowało też na dwa porty FireWire (mały i duży). Od strony koncepcyjnej płyta została dobrze przygotowana. Duży układ chłodzenia nie powinien mieć problemów ze zmieszczeniem się na procesorze. Także karty graficzne, nawet sprawiające przy instalacji największe kłopoty, zmieszczą się na płycie swobodnie. Możliwości podłączenia napędów jest bardzo dużo. Funkcje RAID realizowane są przez kontroler Serial ATA firmy Promise. Płyta ma też dodatkowe gniazdo zasilania 12 V, które wymaga specjalnego zasilacza, znanego użytkownikom procesorów Pentium 4. Inwestycja zwraca się jednak z nawiązką w postaci zwiększonej stabilności systemu. Jak na tak zaawansowany model, nieco zawiedliśmy się na możliwościach BIOS-u. Fan podkręcania nie będzie zachwycony. Regulacja napięcia skromna, tylko 1,550-1,800 V, podobnie mnożnik. Maksimum mnożnika wynoszące13x to, niestety, małe niedopatrzenie. Wydajność płyty jest za to bardzo dobra. Wyniki poszczególnych testów były imponujące, a stabilność systemu (nawet przy eksperymentach z najbardziej agresywnymi ustawieniami BIOS-u) całkowita. Zaletą płyty jest pełna wersja kodeka audio, który odpowiada za kodowanie i dekodowanie ścieżek dźwiękowych w formacie Dolby Digital 5.1.

Mostek północny: NVIDIA nForce2 Ultra 400

Mostek południowy: MCP2-T

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA

Asus A7V600

Informacje: Asus Polska, http://pl.asus.com

Cena: 370 zł

Asus nie przesadzał z wyposażeniem swojego modelu, jak niektórzy konkurenci. Jest dobre, a płyta ma przystępną cenę - taką, jaka odpowiada większości klientów. Urządzenie pod względem wydajności nie odnosi sukcesów w porównaniu z produktami z chipsetami NVIDII, chociaż nie są to różnice bardzo duże, lecz sięgające najwyżej 5-6 procent. Płytę wyposażono dość hojnie. Znajdziesz tu gigabitowy kontroler LAN oraz 6-kanałowy kodek audio firmy Analog Devices. Urządzenie ma sześć portów USB 2.0, z czego cztery umieszczono bezpośrednio na płycie, a dwa na dodatkowym śledziu. Kontroler Serial ATA znajduje się w mostku południowym, który jednocześnie pełni funkcje RAID (poziom 0,1). Bezpośrednio na płycie wbudowano elektryczne wyjście cyfrowe audio. Asus dobrze opracował funkcje związane z możliwością dodatkowego zwiększenia mocy komputera przez zapalonych użytkowników.

Ciekawym rozwiązaniem jest system C.P.R. Gdy przesadzisz z ustawieniami parametrów mającymi spowodować przetaktowanie systemu, nie musisz resetować pamięci CMOS za pomocą zworki, lecz wystarczy restart komputera, a domyślne wartości BIOS-u zostaną przywrócone. Asus jest wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o ergonomię płyty. Wokół podstawki nie ma dosłownie ani jednego elementu, który przeszkadzałby zamontować na procesorze nawet gigantycznych rozmiarów układ chłodzenia. Również karty graficzne mogą być właściwie dowolnie długie i grube (chodzi o coraz modniejsze modele, zajmujące także miejsce sąsiadującego z portem AGP slotu PCI). Zaletą płyty jest jej atrakcyjna cena, zdecydowanie niższa niż podobnie wyposażonych modeli z układami NVIDII.

Mostek północny: VIA KT600

Mostek południowy: VT8237

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA


Zobacz również