Podróżny eklektyzm

Mieszanka stylów i wydajności - tak można podsumować ofertę notebooków ze średniego przedziału cenowego.

Mieszanka stylów i wydajności - tak można podsumować ofertę notebooków ze średniego przedziału cenowego.

Wśród komputerów przenośnych za 6 do 8 tysięcy zł znajdziesz praktycznie wszystkie rozwiązania sprzętowe stosowane w laptopach: procesory stacjonarne, ich nieco zmodyfikowane wersje przeznaczone do notebooków i układy stricte mobilne, grafikę zintegrowaną i niezależne moduły najwyższej klasy, przeciętne ekrany i wyświetlacze panoramiczne o wysokiej jakości, zwykłe napędy combo i wieloformatowe nagrywarki DVD. Jeśli do tego galimatiasu dodamy pełne spektrum portów komunikacyjnych, z gniazdami tunera TV włącznie, to wybór właściwiej maszyny okaże się wyjątkowo trudny.

Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, przetestowaliśmy 19 notebooków, których konfiguracje są na tyle zróżnicowane, że kryterium wydajności staje się tylko jednym z czynników - niekoniecznie najważniejszym.

Na drogę czy biurko

Zacznijmy od sprawy podstawowej: czy faktycznie będziesz wędrował z notebookiem pod pachą? Jeśli tak, to właściwie nie masz alternatywy, ponieważ liczą się tylko maszyny z Pentium M - procesorem, który mimo niskiej częstotliwości taktowania zapewnia świetną wydajność. Ponadto komputery wyposażone w ten układ mają niewielkie gabaryty i wagę oraz bardzo długo pracują na baterii. Jednak i tu musisz się zastanowić, bo oferowane są dwie odmiany procesora Intela: starsze z jądrem Banias (cache 1 MB, częstotliwość 1,3 do 1,7 GHz) i nowe z jądrem Dothan (cache 2 MB, 1,5 do 2 GHz). Dzięki większej pamięci podręcznej Dothany są szybsze od poprzedników, ale w niektórych laptopach skracają czas pracy na baterii. Wkrótce problem wyboru między Baniasem a Dothanem zapewne zaniknie w drodze naturalnej ewolucji, gdy Intel wycofa starsze układy - już teraz nowe CPU kosztują producentów notebooków tyle samo, co dotychczasowe procesory.

W przypadku komputerów, które rzadko będą przenoszone, można spokojnie postawić na maszyny wyposażone w stacjonarne lub mobilne wersje Athlona XP albo Pentium 4. Będą, co prawda, dość nieporęczne, głośne i krótko działające na baterii, ale zaoferują świetną wydajność w przypadku zastosowań typowo rozrywkowych (gry, multimedia). Pewnym zaprzeczeniem tej tezy jest jednak Latitude 100L firmy Dell, zbudowany na mobilnym P4 2,8 GHz: jego wydajność jest zdecydowanie niższa od modeli z Pentium M.

Granie na zawołanie

Jeśli już mowa o rozrywce, pojawia się kolejna istotna kwestia: grać czy nie grać? Gdy zamierzasz grać, to notebook zdecydowanie musi być wyposażony w zaawansowany układ graficzny z własną pamięcią RAM, np. ATI Mobility Radeon 9700. Rozwiązania zintegrowane, takie jak Intel Extreme Graphics 2 czy ATI Mobility Radeon 9000, są wystarczająco szybkie do większości zastosowań biurowych, oglądania i edycji filmów oraz części prac graficznych, jednak pamięć RAM współdzielona z systemem i brak obsługi DirectX 9 nie zapewni przyjemnych wrażeń w nowych grach.

Jakie wyposażenie

Napędy - twardy dysk i nagrywarka - są podzespołami ściśle powiązanymi z potrzebami użytkownika, choć twardziele mogą różnić się nie tylko pojemnością, lecz także szybkością obrotową (oczywiście im wyższa, tym lepiej). Nagrywarka CD-RW jest absolutnym minimum (w postaci combo z odtwarzaniem DVD), a coraz powszechniejsze stają się nagrywarki DVD przynajmniej jednego formatu.

Mimo że obsługa bezprzewodowych sieci WiFi to dziś chleb powszedni (najczęściej w podwójnym standardzie 802.11b/g), zdarzają się modele bez odpowiedniego modułu. To przesadna oszczędność w dobie publicznych hot spotów, ale na szczęście za 300 zł dokupisz bezprzewodowy interfejs - wielosystemowy (np. a/b/g) i podłączany do gniazda USB lub PC Card.

MaxData Pro 8100X

Najdroższy laptop w naszym rankingu wygrał głównie dzięki wysokiej ocenie jakości.

MaxData Pro 8100X

MaxData Pro 8100X

W porównaniu do drugiego w tabeli Acera TravelMate 8002LCi, który uzyskał tytuł Wyboru Redakcji, nie może pochwalić się ani tak bogatym wyposażeniem, ani wyższą wydajnością. Owszem, ma szybszy procesor (1,7 zamiast 1,5 GHz), co dało się zauważyć w lepszych wynikach PCMark04 i Sandry 2004, ale nie w teście MobileMark2002, w którym MaxData wypadła słabiej od rywala. Co więcej, Pro 8100X działa na baterii znacznie krócej od większości konkurentów z tym samym CPU.

MaxData oferuje nieco słabszy układ graficzny niż Acer (model 9600 zamiast 9700) oraz napęd combo z wolniejszym zapisem RW (10x) i bez opcji wymiany "na gorąco", a moduł LAN pracuje z niższą, standardową szybkością 100 Mb/s. Czytnik kart pamięci obsługuje o jeden format mniej (bez SM), natomiast zupełnie zrezygnowano z komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (IrDA bądź Bluetooth).

Wygrana rzutem na jakość

Jak to więc możliwe, że mimo ewidentnej przewagi tańszego Acera TM8002LCi zwycięzcą została jednak MaxData? Zadecydowała wspomniana na wstępie ocena jakości: model Pro 8100X wygrał przede wszystkim dzięki ponadstandardowej, bo aż 3-letniej gwarancji (Acer daje tylko rok), a ponadto oferuje znacznie bogatszy pakiet dołączonego oprogramowania (w tym Works 7.0 PL) oraz torbę podróżną. Wystarczyłoby jednak, by Acer objęty był dwuletnią opieką serwisową producenta, a MaxData zajęłaby drugą lokatę w rankingu.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400, http://www.komputronik.pl

Cena 8300 zł

Acer TravelMate 8002LCi

Laptop Acera z pogranicza klas oferuje wszystkie najlepsze cechy dobrego komputera przenośnego.

Acer TravelMate 8002LCi

Acer TravelMate 8002LCi

To nie tylko niewielki, poręczny notebook o wysokiej wydajności. To także maszyna wyposażona we wszelkie istotne elementy, które powinien mieć porządny przedstawiciel klasy średniej. W TM8002LCi znajdziesz nie tylko Dothana 1,5 GHz i grafikę ATI MR9700 z 64 MB RAM, lecz także dysk 60 GB, 15-calowy ekran SXGA+ (1400x1050), LAN 1 Gb/s, moduł Bluetooth, wyjście DVI, złącze replikatora portów, a nawet czytnik kart zabezpieczających SmartCard. Nie zabrakło łączności bezprzewodowej IrDA oraz WiFi b/g, jak również czytnika czterech rodzajów kart pamięci. Niestety, napęd optyczny, choć z możliwością wymiany "na gorąco", to tylko zwykłe combo - nagrywarka DVD dostępna jest w droższych wersjach tego modelu.

Bez rewelacji, ale na topie

Mimo że w testach wydajności Acer nie ustanowił żadnego rekordu, okazał się konsekwentnie szybki w najważniejszych konkurencjach (trzeci pod względem wydajności MobileMark2002 i czasu pracy na baterii, drugi w teście grafiki 3DMark2001). W rezultacie uzyskał drugą po laptopie California Access notę za wydajność.

Mankamentem Acera jest gwarancja: klientom instytucjonalnym producent udziela jej tylko na rok. Klientom indywidualnym natomiast ustawowo przysługują 24 miesiące opieki (dawna rękojmia). Dla użytkowników prywatnych nie ma to znaczenia, lecz inni producenci oferują pełną, dwuletnią gwarancję. Właśnie z tego powodu TM8002LCi nie został Najlepszym Zakupem.

Informacje Acer, tel. (22) 6062591, http://www.acer.pl

Cena 8000 zł


Zobacz również