Pogawędki sieciowe dla każdego

Burzliwy rozwój Internetu nie tylko zapewnił ludziom szybszy i pełniejszy dostęp do źródeł informacji, ale też, a może przede wszystkim, stał się wygodnym sposobem komunikacji.

Burzliwy rozwój Internetu nie tylko zapewnił ludziom szybszy i pełniejszy dostęp do źródeł informacji, ale też, a może przede wszystkim, stał się wygodnym sposobem komunikacji.

Dawno temu, gdy dostęp do Sieci liczyliśmy nie w kilobajtach na sekundę, ale w minutach połączenia poprzez modem, jedynym w zasadzie sposobem wymiany informacji była poczta elektroniczna i grupy dyskusyjne.

Czasem jednak zachodziła potrzeba natychmiastowej wymiany wiadomości, tak jak w rozmowie telefonicznej.

Protoplastą dzisiejszych komunikatorów był IRC - Internet Relay Chat. Ta sieć serwerów i kanałów tematycznych umożliwiła bezpośrednią komunikację dwóch lub więcej rozmówców w czasie rzeczywistym. Jednakże korzystanie z programów IRC nie było najprostsze, użytkownicy byli zobowiązani przestrzegać umownych zasad, brakowało też pewności, czy rozmówca jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

Wraz z rosnącą popularnością szerokopasmowego dostępu do Internetu powstała nowa kategoria programów - tzw. komunikatorów internetowych.

Czym jest komunikator internetowy?

Mówiąc krótko - komunikator internetowy to prosty programik, umożliwiający wysyłanie i odbieranie wiadomości w czasie rzeczywistym - ot, taki telefon, tylko za darmo...

Aby korzystać z komunikatora, należy najpierw pobrać odpowiedni program i zarejestrować się w wybranej sieci. Niestety, w odróżnieniu od sieci telefonii komórkowej, internetowi "operatorzy" (z nielicznymi wyjątkami) pozwalają na rozmowy wyłącznie w obrębie jednej sieci. Dlatego też wybór najbardziej odpowiedniego programu nie jest łatwy i najczęściej jedna osoba ma konta w kilku różnych sieciach. Na szczęście korzystanie z nich jest bezpłatne.

Po rejestracji w danej sieci, każdemu użytkownikowi jest przypisywany unikatowy identyfikator, dzięki czemu nasi rozmówcy mają pewność, że rozmawiają z właściwą osobą. Numer chroniony jest hasłem wybranym podczas rejestracji, jednak niektóre firmy kasują nieużywane przez dłuższy czas konta, trzeba się więc upewnić, jak długo można nie korzystać z konta, aby go nie stracić.

Po zarejestrowaniu można już uruchomić program. Wpisujemy nasz identyfikator i hasło, spoglądamy przez chwilę na puste jeszcze okienko kontaktów. Aby je wypełnić, używamy polecenia dodawania nowych użytkowników (jeśli znamy identyfikatory znajomych) lub wyszukujemy osoby już zarejestrowane w danej sieci za pomocą odpowiedniego polecenia programu albo strony WWW. Należy zwrócić uwagę, że poszczególne nazwiska bądź pseudonimy mogą różnie wyglądać na liście, w zależności od tego, czy są w danym momencie w Sieci, czy nie. Wiele programów pozwala także wybrać status obecności, wskazujący innym, czy mamy akurat ochotę na rozmowę, czy też jesteśmy zajęci, a nie chcemy przeoczyć ważnych wiadomości.

Teraz, aby rozpocząć pogawędkę z określoną osobą, wybieramy ją z listy. Poszczególne programy różnią się funkcjami i zestawem możliwych do wykonania czynności, są one najczęściej intuicyjne w obsłudze, tak że poradzą sobie z nimi nawet początkujący internauci.

Zatem do piór! A w zasadzie do klawiatur...

AOL Instant Messenger

Jednym z pierwszych programów, umożliwiających prowadzenie pogawędek w czasie rzeczywistym był komunikator AIM (AOL Instant Messenger), stworzony przez firmę America OnLine.

To właśnie AOL upowszechniła Internet w USA, ale także, o czym wie już mniej osób, w Europie - numer dostępu AOL istniał w Polsce na długo przed wprowadzeniem takiej usługi przez lokalnych operatorów.

Z prostego programu po kilku latach zrobił się prawdziwy multimedialny kombajn, wzbogacony funkcjami przesyłania plików, dźwięków i obrazu, jak również najświeższych wiadomości ze świata biznesu i rozrywki.

AIM współdziała z systemem Windows, Mac OS, Linux, palmtopami z systemem PalmOS i Pocket PC, jak również wybranymi telefonami komórkowymi z systemem Symbian 60.

AOL Instant Messenger, mimo ciekawych funkcji, nigdy nie zyskał specjalnej popularności w Polsce, choć warto wspomnieć, że na bazie sieci AIM działa zintegrowany z Mac OS-em X własny komunikator Apple'a - iChat, z użytkownikami którego posiadacze starszych Macintoshy z Mac OS-em 8.6 i 9 oraz PC z Windows mogą kontaktować się właśnie za pomocą komunikatora AIM. http://www.aim.com

ICQ

Liczący 8 lat program ICQ, którego nazwę w języku angielskim wymawia się niemal identycznie jak zdanie: "I seek you - szukam cię", jest już prawdziwym weteranem na rynku.

Na szczęście jego twórcy nie spoczęli na laurach i program wciąż jest rozwijany. Ostatnio pojawiła się beta wersja jego piątej już odsłony dla komputerów z systemem Windows, osobne wersje są dostępne dla użytkowników Mac OS-a, i palmtopów z systemem PalmOS i Pocket PC. Istnieje też specjalna wersja ICQ2go, którą można uruchomić w dowolnej przeglądarce WWW, obsługującej technologię Java lub Flash, bez konieczności instalacji osobnego programu.

ICQ to nie tylko program do wirtualnych pogawędek - z jego pomocą można przesłać innej osobie pliki, wiadomość na telefon komórkowy, a także sprawdzić zawartość skrzynki poczty elektronicznej. Ostatnio ICQ wzbogacił się o funkcje telefonu internetowego, umożliwiając prowadzenie rozmów głosowych, a (po przyłączeniu kamery) nawet wideo z innym użytkownikiem komputera lub telefonu, jak również możliwość wspólnej gry w dostępne w serwisie WWW proste gry.

Zgodnie z nazwą programu, ICQ umożliwia zaawansowane wyszukiwanie innych użytkowników nie tylko wg danych osobowych czy identyfikatora, ale także wg podanych podczas rejestracji konta zainteresowaniach, miejscu zamieszkania (kraj, kontynent), w czym pomocny okazuje się opublikowany na stronie domowej katalog użytkowników, liczący ponad 180 milionów kont osób z ponad 200 krajów na całym świecie. Pod adresem http://www.icq.com/boards/ znajduje się też forum dyskusyjne, podzielone na dziesiątki podkategorii.

http://www.icq.com/


Zobacz również