Pojedynek na liczby

Czy istnieje dzisiaj procesor, o którym można powiedzieć "najszybszy z najszybszych"? Nasze testy pokazują, że nie.

Czy istnieje dzisiaj procesor, o którym można powiedzieć "najszybszy z najszybszych"? Nasze testy pokazują, że nie.

Do laboratorium testowego trafiły procesory Intel Pentium 4 1,7 GHz oraz AMD Athlon Thunderbird 1,33 GHz. Są to najszybsze modele obu producentów, przeznaczone na rynek komputerów domowych i biurowych. Co ciekawe, do niedawna sądzono, że procesor AMD, oparty na jądrze Thunderbird, w ogóle nie powstanie w wersji taktowanej zegarem 1,33 GHz. Wydawało się, że górną granicą tej architektury jest zegar 1,2 GHz. Okazało się jednak, że szybko udoskonalany proces technologiczny pozwolił przełamać barierę. Fakt ten spowodował jednocześnie odsunięcie o kilka miesięcy premiery nowych procesorów AMD, opartych na jądrze Palomino.

Procesor Pentium 4 to odwrotny przypadek. Został od samego początku zaprojektowany z myślą o szybkim zwiększaniu jego częstotliwości. W tym celu wprowadzono wiele zmian w architekturze, np. wydłużono potok wykonujący instrukcje.

Szybko, szybciej

Procesor Athlon 1,33 GHz

Procesor Athlon 1,33 GHz

Testy rozpoczęliśmy od niezbyt lubianego przez firmę Intel sprawdzianu wydajności w aplikacjach biurowych, wykorzystując program SYSmark 2000.

Przyglądając się wynikom, trudno się dziwić Intelowi, że SYSmark2000 nie bardzo przypadł mu do gustu. Wolniejszy o 400 MHz procesor AMD jest w tym teście wyraźnie szybszy. Różnica w wyniku ogólnym wynosi 19 procent na korzyść AMD, a gdy uwzględnimy tylko aplikacje biurowe, z wyłączeniem internetowych, wówczas przewaga wzrasta do 23 procent. Przy interpretacji tych wyników trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że wyniki obydwu procesorów należą do bardzo dobrych i zapewniają całkowicie komfortową pracę z aplikacjami będącymi podstawą testu.

Sytuacja odwraca się na korzyść Intela, gdy przejdziemy do testów mierzących wydajność w grafice 3D. Najbardziej widoczne jest to w przypadku gry Quake III Arena. Tutaj przewaga Pentium 4 jest przygniatająca, wynosi około 40 procent.

Intel Pentium 4 1,7 GHz.

Intel Pentium 4 1,7 GHz.

Także 3DMark2001 pokazał przewagę Pentium 4, przy czym różnica była większa niż wynikałoby to z prostego zwiększenia taktowania (Pentium 4 ma zegar szybszy o 22 procent, podczas gdy wynik był lepszy o 27 procent). Podczas testów włączona była optymalizacja programowa, co oznacza, że na wynik testów nie miała wpływu jednostka T&L wbudowana w kartę graficzną.

Przewagę Pentium 4 potwierdzają również testy kodowania i dekodowania plików MPEG-2, wykonane programem Video2000. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku kodowania materiału wideo do formatu MPEG-2 procesor Intela jest szybszy o zaledwie 6 procent. Oznacza to, że w tym przypadku wzrost wydajności jest w dużo mniejszym stopniu uzależniony od wzrostu taktowania zegara.

Całkowite zaskoczenie przyniósł natomiast ostatni test polegający na zakodowaniu do formatu MP3 plików audio o objętości 160 MB. Faktem jest, że zastosowany przez nas program (GoGoBatch) nie wykorzystuje rozszerzeń SSE2 procesora Pentium 4, jednak już sama różnica w taktowaniu zegarów powinna sprawić, że Pentium 4 będzie przynajmniej równorzędne wobec procesora AMD. Tymczasem procesor AMD poradził sobie z zadaniem w 13 sekund, o 5 sekund szybciej niż procesor Intela. Nie jest jednak wykluczone, że w momencie, gdy kodeki używane w procesie kodowania do MP3 zostaną zoptymalizowane pod kątem Pentium 4, sytuacja odwróci się o 180 stopni.

Co z tego wynika?

Wyniki testów

Wyniki testów

Niestety, nieodwracalnie minęły już czasy, kiedy można było z pełnym przekonaniem przyznać jakiemuś procesorowi miano najszybszego produktu na rynku. Jak ukazują testy, najszybsze procesory pochodzące od różnych producentów mają swoje mocne i słabe strony, a dla każdego z nich można znaleźć testy, w których zdominują swoich rywali. Podstawowym zagadnieniem staje się dobra optymalizacja oprogramowania, pozwalająca wykorzystać moc poszczególnych procesorów. Niewątpliwie ważnym atutem Pentium 4 jest architektura, pozwalająca szybko zwiększać taktowanie procesora, zwłaszcza po przejściu na proces technologiczny 0,13 mikrona. Najważniejszą zaletą procesorów AMD pozostaje natomiast cena, relatywnie atrakcyjna w porównaniu do produktów Intela.


Zobacz również