Połącz się!

Wielu osobom może wydawać się, że sieć domowa jest czymś zbędnym. Warto jednak dokładniej zastanowić się nad tą kwestią.

Wielu osobom może wydawać się, że sieć domowa jest czymś zbędnym. Warto jednak dokładniej zastanowić się nad tą kwestią.

Dzięki sieci możliwe jest surfowanie po Internecie, sprawdzanie poczty i drukowanie plików z dowolnego miejsca w domu. To jednak nie wszystko, bo możliwe jest także słuchanie muzyki lub przeglądanie zdjęć z innego komputera, a nawet utworzenie wspólnego kalendarza dla całej rodziny.

Nowoczesne sieci domowe są eleganckie, elastyczne i relatywnie proste w konfiguracji. Nie ma jednak idealnego rozwiązania dla wszystkich użytkowników. Aby utworzyć sieć, która będzie spełniała wszystkie potrzeby członków rodziny, należy podjąć pewne decyzje, zależne od rozkładu domu lub mieszkania oraz przewidywanego sposobu wykorzystania. digit pomoże podjąć właściwą decyzję.

Wybór sprzętu

Sieć komputerową można zdefiniować jako grupę połączonych komputerów i innych urządzeń, które mogą współdzielić informacje. Możliwe jest jednak użycie różnych sposobów połączenia komputerów w sieć.

Popularnością cieszą się tradycyjne sieci kablowe Ethernet oraz sieci bezprzewodowe. Choć możliwe jest również przesyłanie danych poprzez sieć przewodów elektrycznych, to ta technika nie jest zbyt rozpowszechniona i nie będziemy jej omawiali, głównie ze względu na mały wybór urządzeń przeznaczonych do tego celu.

Każda technologia sieciowa cechuje się określonymi zaletami i wadami, które są związane z prędkością przesyłania danych, rozmieszczeniem urządzeń sieciowych, materiałami użytymi do budowy domu lub mieszkania i innymi czynnikami. Bardzo dużą rolę odgrywają koszty ponoszone podczas instalacji sieci.

Oczywiście możliwe jest ograniczenie sieci tylko do jednego typu (na przykład tylko sieć bezprzewodowa), ale w wielu przypadkach najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez połączenie sieci przewodowej i bezprzewodowej. Pozwoli to uniknąć pewnych wad każdej technologii i wykorzystać ich najlepsze cechy. Zanim jednak będzie to możliwe, należy zapoznać się bliżej z możliwościami oferowanymi przez oba typy sieci.

Jeżeli wszystkie komputery i urządzenia znajdują się w pojedynczym pomieszczeniu, najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie sieć Ethernet. Odpowiednie złącza są wbudowane we wszystkie Macintoshe, natomiast do komputerów PC można dokupić kartę już za kilkadziesiąt złotych. Również cena kabla sieciowego jest bardzo niska, dzięki czemu okablowanie pokoju będzie kosztowało maksymalnie kilkaset złotych.

Sieci Ethernet są bardzo szybkie, dzięki czemu są idealne do przesyłania między komputerami dużych plików, takich jak pliki Photoshopa lub cyfrowe wideo. Dwa najpopularniejsze standardy (10BaseT i 100BaseT) umożliwiają transfer danych z prędkością 10 lub 100 Mb/s, natomiast sieć bezprzewodowa może działać z maksymalną prędkością 54 Mb/s, a jej osiągnięcie w rzeczywistych warunkach jest dość trudne. Począwszy od 2001 roku, niektóre Macintoshe są wyposażone w złącza Gigabit Ethernet o prędkości 1000 Mb/s, które zapewniają błyskawiczny transfer danych. Z drugiej strony, większość użytkowników domowych nie wymaga aż tak dużej przepustowości, szczególnie biorąc pod uwagę dość wysoką cenę koncentratorów gigabitowych. Przeważnie łącza internetowe dla osób prywatnych mają przepustowość nie przekraczającą 1 Mb/s. Oznacza to, że w większości przypadków możemy zdecydować się na użycie standardu 100BaseT.

Ethernet staje się mniej wygodny, jeżeli poszczególne komputery znajdują się w oddzielnych pomieszczeniach. Oznacza to konieczność ukrycia kabla pod dywanem lub wiercenia dziur w ścianach, co z pewnością nie jest proste i wygodne. Również koszt usługi może być dość wysoki. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest sieć bezprzewodowa.

Podstawy

Podstawowe elementy sieci będą identyczne niezależnie od wybranego typu sieci. Konieczne jest zapewnienie modemu DSL lub kablowego (dla uzyskania dostępu do Internetu), router, co najmniej jeden koncentrator oraz po jednej karcie sieciowej dla każdego komputera. Bardzo często można nabyć urządzenia łączące kilka funkcji, na przykład modem DSL może służyć również jako router.

Potrzebne elementy:

Modem kablowy lub DSL - modem stanowi łącznik między siecią lokalną i światem zewnętrznym. Wielu dostawców usług internetowych zapewnia darmowe urządzenie tego typu po wykupieniu abonamentu.

Router - modem zapewnia dostęp do Internetu, natomiast do kierowania ruchem sieciowym z i do poszczególnych komputerów niezbędny jest router. Jest to inteligentne urządzenie, które przekazuje dane do pozostałej części sieci poprzez fale radiowe (sieć WiFi) lub kabel (sieć Ethernet). Routery bezprzewodowe są często nazywane punktami dostępowymi lub bramami bezprzewodowymi. Stacja bazowa AirPort Extreme produkcji Apple'a jest w gruncie rzeczy routerem bezprzewodowym, wyposażonym w dodatkowe opcje, takie jak gniazdo USB do podłączenia drukarki.

Router - praktycznie jedyne urządzenie sieciowe, które może wymagać konfiguracji. Zwykle w pudełku z routerem można znaleźć niezbędne oprogramowanie oraz instrukcję obsługi.

Koncentrator jest niezbędny do połączenia komputerów z siecią. Z jego pomocą możliwe jest przekazywanie danych z i do Internetu, a także między poszczególnymi komputerami w sieci lokalnej. Wiele routerów zapewnia dodatkowe złącza Ethernet, dzięki czemu mogą służyć również jako koncentratory.

Karta sieciowa - to część komputera, która odpowiada za wysyłanie i odbieranie danych z sieci lokalnej. W przypadku sieci przewodowych używana jest wbudowana karta Ethernet. Aby możliwe było korzystanie z sieci WiFi, należy zakupić odpowiednią kartę bezprzewodową, taką jak karta AirPort lub AirPort Extreme.

Kablowanie domu

Jeżeli budowa mieszkania lub domu jeszcze trwa, można zdecydować się na instalację okablowania strukturalnego. Dzięki tej technologii możliwe jest wykorzystanie pojedynczego kabla do przesyłania sygnału TV, telefonicznego i sieciowego między wszystkimi pomieszczeniami.


Zobacz również