Poszukiwacze zaginionego pliku

Czasem trudno zapanować nad mnóstwem plików na twardym dysku. Miewasz problemy ze zlokalizowaniem swoich filmów, muzyki, zdjęć lub innego typu dokumentów? To pierwszy sygnał, że powinieneś skorzystać z lokalnych wyszukiwarek.

Czasem trudno zapanować nad mnóstwem plików na twardym dysku. Miewasz problemy ze zlokalizowaniem swoich filmów, muzyki, zdjęć lub innego typu dokumentów? To pierwszy sygnał, że powinieneś skorzystać z lokalnych wyszukiwarek.

Zwiększanie pojemności twardych dysków sprzyja zbieractwu. Kolekcja twoich filmów, muzyki, zdjęć, prezentacji oraz innego typu dokumentów rozrasta się w zastraszającym tempie. Z czasem masz problem z odnalezieniem określonych plików. W ferworze codziennej pracy lądują one w różnych katalogach, na różnych partycjach twardego dysku, a ty powoli nad tym tracisz kontrolę. Nagle przychodzi pora, że musisz szybko odnaleźć pewne dane i wpadasz w panikę. Na szczęście mamy dla ciebie rozwiązanie - lokalne wyszukiwarki. Jeśli przez chwilę potraktujesz swój komputer jak Internet, przeszukiwanie twardego dysku stanie się dla ciebie jasne. Aplikacje, które przedstawimy poniżej, przebrną przez największe śmietnisko plików i odszukają zaginione oraz zapomniane zasoby. Nie zmuszają cię do robienia porządków, lecz pełnią funkcję osobistego notatnika, który pomoże ci zorientować się, gdzie co masz.

Jak to wszystko działa?

Wiadomości pocztowe, załączniki, ważne dokumenty - to wszystko znajdzie dla ciebie wyszukiwarka lokalna.

Wiadomości pocztowe, załączniki, ważne dokumenty - to wszystko znajdzie dla ciebie wyszukiwarka lokalna.

Zanim lokalna wyszukiwarka będzie mogła ci skutecznie służyć, musi dokonać przeglądu wszystkich zasobów na twardym dysku, czyli tzw. indeksowania. Buduje w ten sposób bazę danych zawierającą spis wszystkich katalogów oraz plików wraz z ich dokładną lokalizacją. Taki indeks jest przechowywany w osobnym pliku i w miarę potrzeby automatycznie lub ręcznie uaktualniany (np. gdy pojawiają się nowe pliki lub zmienia się miejsce przechowywania już istniejących). W zależności od pojemności twardego dysku i ilości zgromadzonych danych, indeksowanie może potrwać i w tym czasie obciążyć system operacyjny. Dlatego przewidziano możliwość wykonywania go jedynie wtedy, gdy nie korzystasz z komputera.

Porównanie możliwości opisywanych wyszukiwarek lokalnych.

Porównanie możliwości opisywanych wyszukiwarek lokalnych.

Dzięki indeksowaniu wyniki wyszukiwania pojawiają się błyskawicznie - są do twojej dyspozycji już na etapie pisania zapytania. Program zamiast skanować za każdym razem twardy dysk, przeszukuje indeks i na nim opiera się cała jego wiedza o zasobach twojego komputera. Niektóre z zaprezentowanych poniżej aplikacji mają możliwość sortowania wyników, a także podglądu zawartości znalezionych dokumentów. Potrafią ponadto przeszukiwać zawartość określonych plików (np. dokumentów tekstowych), a także skanować umieszczone w nich metadane. Aby możliwe było przeszukiwanie zawartości plików, wyszukiwarki muszą być wyposażone w specjalne filtry, które rozpoznają format i dokonają tzw. parsowania, czyli w tym wypadku odczytywania danych i przetworzenia ich na użyteczne informacje do zbudowania indeksu. Na przykład za grzebanie w dokumentach pakietu biurowego Microsoft Office odpowiedzialny jest filtr o nazwie Microsoft Office Filter. Większość z omówionych wyszukiwarek jest bezpłatna. Dodatkowo zdecydowaliśmy się opisać program, za który trzeba zapłacić.

Trwa indeksowanie plików. Po jego zakończeniu lokalna wyszukiwarka jest gotowa do pracy.

Trwa indeksowanie plików. Po jego zakończeniu lokalna wyszukiwarka jest gotowa do pracy.

Jak przekonasz się w dalszej części artykułu, każda z aplikacji odnajduje inne typy plików, charakteryzuje się odmiennym pakietem funkcji i w różny sposób prezentuje wyniki. Z pewnością znajdziesz wśród nich ten, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. W większości prezentowanych programów, dostępny jest dodatkowo specjalny moduł odczytywania zawartości znalezionych dokumentów. Uzyskujesz dzięki niemu szybki podgląd plików tekstowych oraz graficznych, a w przypadku muzyki i wideo uruchamiany jest odpowiedni odtwarzacz. Wyszukiwarki lokalne cały czas się rozwijają i oferują coraz więcej funkcji. Zamierzeniem programistów będzie w najbliższym czasie opracowanie narzędzi przeszukujących zawartość plików graficznych, dźwiękowych oraz filmów wideo na podstawie tego, co się w nich znajduje (wyszukiwanie kontekstowe).

Zapomniany bohater

Dziś, gdy toczy się walka między gigantami na rynku wyszukiwarek internetowych i lokalnych, zapewne niewiele osób pamięta pierwszy program do przeszukiwania zasobów na twardym dysku. Można powiedzieć, że w pewien sposób przetarł szlaki i był prekursorem obecnych aplikacji tego typu. Mowa o Altavista Discovery, który miał premierę w sierpniu 1998 roku. Po raz pierwszy możliwe było wtedy indeksowanie i wyszukiwanie różnego typu plików (w tym wiadomości pocztowych i listy ulubionych witryn WWW), zarówno w zasobach lokalnych, jak i na dyskach sieciowych oraz w Internecie. Wyszukiwarka dostępna była w postaci dodatkowego paska narzędzi na pulpicie.

MSN Search Toolbar 2.5.1.1119

Narzędzie Microsoftu do przeszukiwania lokalnych zasobów indeksuje i wyszukuje ponad 200 najpopularniejszych formatów plików, m.in. dokumenty tekstowe, filmy, muzykę, zdjęcia, prezentacje, a także wiadomości pocztowe wraz z załącznikami i kontakty z książki adresowej. Aby umożliwić mu znajdowanie kolejnych typów plików powinieneś pobrać i zainstalować specjalny dodatek indeksujący IFilter ( http://www.ifilter.org ). MSN Search Toolbar jest oparty na technologii Windows Desktop Search (WDS), która stanowić będzie integralny składnik Windows Vista.

Wszechobecny pomocnik

Program po instalacji i uruchomieniu dostępny jest w trzech miejscach: na pasku zadań, w oknie Internet Explorera oraz w Outlooku. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje tego narzędzia: przeglądanie witryn WWW w zakładkach (tabbed browsing) w Internet Explorerze, blokadę wyskakujących okien oraz automatyczne wypełnianie formularzy. Co ciekawe, MSN Search Toolbar nie ogranicza się do przeszukiwania lokalnych zasobów. Po wybraniu przycisku Web program pełni funkcję typowej wyszukiwarki internetowej, korzystając z silnika MSN Search.

I po krzyku

W zależności od tego, z którego okna MSN Search Toolbar skorzystasz, wyniki będą się prezentowały inaczej. Wpisanie zapytania na pasku zadań spowoduje natychmiastowe wyświetlenie okna z wynikami podzielonymi jedynie na typy plików. Kliknięcie dowolnego dokumentu spowoduje jego uruchomienie - to zdecydowanie najszybszy sposób korzystania z tego narzędzia. Możesz oczywiście uzyskać więcej informacji. Jeśli skorzystasz z niewielkiego zielonego przycisku, wyświetlisz główne okno aplikacji, w którym wyniki lokalnego wyszukiwania podzielone są na kategorie i możesz je sortować według nazwy, daty utworzenia lub modyfikacji czy właściciela pliku. Dodatkowo osobny panel podglądu pozwoli ci zorientować się w zawartości danego pliku tekstowego lub graficznego. W wypadku muzyki masz możliwość odtworzenia znalezionych nagrań. Kliknięcie plików niektórych typów powoduje ich uruchomienie w macierzystych programach. Warto odwiedzić menu konfiguracyjne MSN Search Toolbar i dokładnie ustawić zakres indeksowania oraz zdefiniować skrót klawiaturowy, który będzie uaktywniał narzędzie. Znajdziesz tam również ustawienia pracy dodatkowych modułów.

Informacje http://toolbar.msn.com

Ask Jeeves Desktop Search 2.0

Jak się przekonasz, MSN Search to nie jedyna wyszukiwarka internetowa, która zawiera narzędzie do przeszukiwania lokalnych zasobów. Kolejny przykład udanego połączenia obu funkcji w jednym programie to Ask Jeeves Desktop Search. Jest mniej rozbudowany niż omawiany poprzednio, ale na pewno wart uwagi. Po zainstalowaniu i uruchomieniu go zauważysz niewielką ikonę na pasku zadań, jej kliknięcie wywoła główne okno. Program odnajduje pliki różnego typu: dokumenty pakietu biurowego Office (od wersji 2000), elektroniczne publikacje w formacie PDF i archiwa ZIP, wiadomości i załączniki z Outlook Expressu oraz Outlooka, pliki graficzne (JPEG, GIF, PNG), muzykę (MP3, WMA, WAVE), filmy (WMV, MPEG) oraz historię ostatnio odwiedzonych stron i listę ulubionych witryn WWW.

Przygotowanie gruntu

Indeksowanie rozpoczyna się po wstępnym ustaleniu kryteriów. Możesz wybrać katalogi na twardym dysku, które zostaną przeszukane. Co ciekawe, program potrafi również znaleźć pliki systemowe i ukryte. Do wyboru masz dwie prędkości indeksowania. Większa wiąże się z wyższym obciążeniem systemu operacyjnego. Skanowanie można w każdej chwili zatrzymać i wznowić odpowiednim przyciskiem w głównym oknie programu. Strona tytułowa, wyświetlana po uruchomieniu Ask Jeeves Desktop Search, zawiera liczbę zaindeksowanych plików (wraz ze szczegółowym podziałem na określone kategorie), a także listę ostatnio otwartych dokumentów. Trzy przyciski na górze ekranu odpowiadają za wyszukiwanie lokalne, skanowanie zawartości skrzynek pocztowych oraz korzystanie z wyszukiwarki internetowej Ask Jeeves.

Nic się nie ukryje

Wyniki wyszukiwania wyświetlone są z podziałem na kategorie plików (np. filmy, muzyka czy dokumenty). Poszukiwane wyrażenie jest zaznaczane na żółto w nazwach znalezionych plików. Dostępne jest oczywiście osobne okno podglądu zawartości (w wypadku plików audio i wideo pojawia się tam odtwarzacz). Przydaje się również specjalna sekcja z dokładniejszymi informacjami o znalezisku. Znajdziesz w niej dokładną lokalizację pliku, datę modyfikacji oraz jego rozmiar. Panel ustawień prezentuje się dość skromnie. Zdecydowanie brakuje tu dokładniejszych danych konfiguracyjnych, ale program spełnia dobrze podstawowe zadanie. Wyszukuje najpopularniejsze typy plików na twardym dysku.

Informacje http://sp.ask.com/docs/desktop

Copernic Desktop Search 1.63

Firma Copernic jest już zapewne znana części użytkowników, głównie za sprawą doskonałego narzędzia do znajdowania informacji z wykorzystaniem wielu wyszukiwarek internetowych. Program od początku robi wrażenie funkcjonalnego i pożytecznego, dlatego warto wspomnieć o zastosowanych w nim technologiach. Pierwsza z nich to Instant Indexing, która powoduje natychmiastowe indeksowanie zaktualizowanych i nowych plików w momencie ich zapisywania. Nowe wiadomości pocztowe są skanowane już w momencie trafienia do skrzynki pocztowej. Dzięki drugiej technologii, Smart Indexing, program monitoruje twoją aktywność przy komputerze i przeprowadza indeksowania tak, aby nie zakłócać ci pracy.

Automatyczny asystent

Podobnie jak w MSN Search Toolbar, masz do dyspozycji okno wyszukiwania na pasku zadań oraz w przeglądarce internetowej. Podczas wpisywania zapytania automatycznie pojawia się okno z kategoriami dotyczącymi zarówno zasobów lokalnych, jak i światowej sieci: wiadomości pocztowe (Outlook Express, Outlook, Eudora, Thunderbird), pliki pakietów biurowych Office i OpenOffice, PDF-y, muzyka (AAC, MP3, OGG, WMA, WAV), wideo (MPEG, MOV, WMV), grafika (JPEG, GIF, metadane EXIF), kontakty, ulubione strony WWW, historia ostatnio odwiedzonych witryn (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Netscape), dane z Sieci, a także serwisy informacyjne, portale handlowe i zdjęcia w Internecie. Główne okno Copernic Desktop Search ma bardzo przejrzystą konstrukcję i jest intuicyjne w obsłudze. Na górze umieszczono wszystkie podane wcześniej kategorie. Resztę zajmują pola precyzujące zapytanie oraz panel z wynikami i podgląd wybranego dokumentu.

Uporządkuj się

Sortowanie wyników jest specyficzne dla każdego rodzaju pliku (w wypadku muzyki będzie to wykonawca, album oraz gatunek). Okno podglądu oferuje podgląd zawartości (odtworzenie w wypadku plików multimedialnych). Znalezioną w dokumencie frazę program zaznacza kolorem. Co ciekawe, podczas formułowania zapytania możesz stosować zaawansowane operatory wyszukiwania, takie jak AND/+, OR, czy też NOT/-. Uwagę zwraca niezwykle rozbudowany moduł konfiguracyjny programu. Na siedmiu kartach zgromadzono tam ustawienia dotyczących m.in. sposobu indeksowania, specyfikacji zasobów do przeszukiwania, prezentacji wyników oraz integracji narzędzia z systemem operacyjnym.

Informacje http://www.copernic.com


Zobacz również