Potrójne uderzenie

Tanie, średnie i drogie komputery znajdują się w ofercie każdej firmy. Sprawdziliśmy, czy modele JTT warte są swojej ceny.

Tanie, średnie i drogie komputery znajdują się w ofercie każdej firmy. Sprawdziliśmy, czy modele JTT warte są swojej ceny.

W branży komputerów ciągle coś się dzieje, a nowości przychodzą i odchodzą. Hit ostatnich miesięcy procesor Intela 3,06, pierwszy, który przekroczył granicę w wyścigu na gigaherce, zyskał rywala, nowy procesor AMD Athlon XP 3+ GHz (magistrala 333 MHz). Niestety, kupienie nowego procesora AMD Athlon XP 2,7- 3 GHz nadal graniczy z cudem.

W procesorze Intela zwraca uwagę zastosowanie technologii hiperwątkowości (Hyper-threading), zaczerpniętej z procesorów Intel Xeon, przeznaczonych do serwerów czy wydajnych stacji wieloprocesorowych. Niestety, mimo że premiera intelowskiego procesora odbyła się kilka miesięcy temu, jego cena nadal skutecznie odstrasza przeciętnego użytkownika.

Może dlatego, jak głosi niepotwierdzona plotka, Intel zamierza wypuścić nową serię procesorów taktowanych z częstotliwościa 2,4 oraz 2,6 GHz, z zaimplementowaną technologią hiperwątkowości. Procesory 2w1 trafią więc szybciej "pod strzechy". Kiedy? Tego producent oficjalnie nie podaje. Nie wiadomo również, kiedy na rynku pojawią się długo zapowiadane procesory największego konkurenta Intela, firmy AMD. Premiera nowych 64-bitowych jednostek centralnych z serii Hammer (SledgeHammer - serwerowy i ClawHammer - desktopowy) ciągle jest odkładana. Pojawienie się nowych procesorów AMD mogłoby zahamować ciągły spadek sprzedaży procesorów tej firmy. Mimo że do dyspozycji są 64-bitowe wersje systemów Windows XP oraz Linuksa, a producenci od dłuższego czasu są gotowi do produkcji płyt głównych obsługujących ten procesor (chipset AMD 8000 - obsługa AGPx8, Serial-ATA, USB 2.0) na sam procesor przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ciekawa jest również sytuacja na rynku kart graficznych, gdzie trwa zażarta walka pomiędzy dwoma liderami tej branży, ATI i NVIDIĄ. Karty graficzne oparte na układzie ATI Radeon 9700 to obecnie marzenie każdego zapalonego gracza.

Układ radzi sobie bez problemu z popularnym GeForce4 nawet w jego najsilniejszej wersji, Ti4800. Zapowiadany pogromca Radeona 9700, GeForce FX występujący w dwóch wersjach (w najmocniejszej wersji Ultra pracuje z pamięcią DDR-II) ma trudny orzech do zgryzienia, a pierwsze testy wskazują, że potrzebował kilku poprawek, zarówno sprzętowych, jak i programowych.

Jak testowaliśmy

Przetestowaliśmy trzy zestawy komputerowe firmy JTT. Wszystkie poddaliśmy jednakowej procedurze, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka widać, że JTT Adax Delta C2000P40 to wydajny komputer biurowy, który uzyskuje dobre wyniki w teście SYSMark2001, natomiast zupełnie nie radzi sobie z testami 3D, a Adax sBravo W2400X40 to wydajny komputer domowy. Z uwagi na to, iż jeden z trzech komputerów Adax Omega 2X2400P36 to wydajna stacja robocza (dwuprocesorowa), dołączyliśmy test SPEC ViewPerf 7.1. Dzięki temu zmierzyliśmy również wydajność komputerów pod względem zastosowań profesjonalnych (CAD/CAM).

Do testu wykorzystaliśmy cztery programy:

PCMark2001 - mierzy wydajność poszczególnych komponentów (procesor, pamięć, twardy dysk)

3DMark2001 SE, Codecreatures Benchmark Pro - mierzy wydajność przetwarzania grafiki 3D (DirectX 8.1, cieniowanie wierzchołków)

SPEC ViewPerf 7.1 - profesjonalny test mierzący wydajność komputera pod kątem zastosowań CAD/CAM.

JTT Omega 2x2400P36

Seria komputerów Delta firmy JTT to przede wszystkim wydajne stacje graficzne do zastosowań DTP/CAD/CAM, podobne cechy ma opisywany model Omega 2x2400P36.

Dwie szybkie jednostki centralne w postaci procesorów Intel Xeon 2,4 z magistralą systemową 533MHz (FSB - Front Side Bus) doskonale uzupełniają się z nowym chipsetem Intela E7505, znanym wcześniej pod kryptonimem Placer.

W wyniku zaimplementowania w procesorach technologii hiperwątkowości (Hyper-Threading) system Windows XP widzi nie dwa, a cztery procesory. W E7505 wykorzystano to samo rozwiązanie, co w chipsecie przeznaczonym do jednoprocesorowych platform Granite Bay E7205, gdzie po raz pierwszy Intel wprowadził obsługę złącza AGP x8. Dodatkowo E7505 obsługuje 64-bitowe złącza PCI/PCI-X, zamontowane na płycie Intel SE7505VB2. Zapewniają dużą przepustowość podsystemów wejścia-wyjścia. Ponieważ zastosowany chipset obsługuje pamięci dwukanałowo, a komputer wyposażony został w dwa jednakowe układy po 512 MB (PC2100), teoretyczna przepustowość została podwojona do 4,75 GB/s (dwa banki pamięci traktowane są jako jeden).

Duża ilość pamięci operacyjnej, wydajny chipset i platforma dwuprocesorowa doskonale nadają się do budowy wydajnej stacji graficznej.

Dodatkowym atutem takiego zastosowania jest opracowany przez Intela interfejs graficzny AGP 8X, wbudowany bezpośrednio w układ obsługujący pamięć (Memory Controller Hub). Pozwoliło to wyeliminować opóźnienia powodowane przez oddzielny sterownik grafiki i zapewnić wzrost wydajności, niezbędny do sprostania wymaganiom najnowszych aplikacji graficznych. Trochę dziwi zastosowanie karty graficznej opartej na układzie NVIDII GeForce4 Ti 4200 (AGP x8). To w miarę dobry akcelerator (korzystny stosunek wydajności do ceny), ale do typowych komputerów domowych, a nie wydajnych stacji graficznych (niskie wyniki w teście SpecView wyraźnie to potwierdzają). Niewątpliwym minusem tego zestawu jest mała pojemność twardego dysku. Niestety, 36 GB to stanowczo za mało na potrzeby stale rozrastających się systemów i aplikacji graficznych.

Informacje JTT Computer, tel. (71) 3475800

http://www.jtt.com.pl

Cena 14979 zł

Dane techniczne

Monitor Hyundai Q910

Procesor 2x Intel Pentium Xeon 2,4 GHz

Pamięć 2x512 MB, PC2100

Płyta główna Intel SE7505VB2

Karta graficzna GeForce4 Ti 4200 Galaxy

Twardy dysk 36 GB, Maxtor 10KIII KU036L4 SCSI

SCSI TAK

Napęd CD-RW Teac CD-W552EK,

Napęd DVD Teac DV-516EB

Karta dźwiękowa SB Digital Live 5.1

Karta sieciowa 10/100/1000

Faksmodem NIE

Obudowa BigTower, TX-10W Chiftec

Klawiatura Adax BTC

Mysz Logitech B69

System Windows XP Professional PL

Gwarancja 24 miesiące + 12 miesięcy bezpłatny serwis


Zobacz również