Power Mac G5 Quad

Kiedy Steve Jobs ogłosił plany porzucenia architektury PowerPC na rzecz układów firmy Intel, wiele osób zaczęło się obawiać, że do momentu premiery nowych komputerów z procesorami Pentium nie będzie można zaobserwować znacznego przyrostu wydajności Macintosha.

Kiedy Steve Jobs ogłosił plany porzucenia architektury PowerPC na rzecz układów firmy Intel, wiele osób zaczęło się obawiać, że do momentu premiery nowych komputerów z procesorami Pentium nie będzie można zaobserwować znacznego przyrostu wydajności Macintosha.

Jak się jednak okazało, obawy nie były uzasadnione. Wprowadzając nowe Power Macintoshe z dwoma dwurdzeniowymi procesorami, Apple osiągnął największy przyrost wydajności od kilku lat. Być może nie jest on widoczny we wszystkich zastosowaniach, ale jeżeli zajmujemy się profesjonalną obróbką audio lub wideo z pewnością docenimy nowe możliwości.

Przyrost wydajności nie jest jednak spowodowany nagłym przyspieszeniem zegara - po upływie dwóch i pół roku od premiery pierwszego procesora G5 z zegarem 2 GHz IBM, czyli główny dostawca procesorów dla Apple'a, ciągle nie przekroczył bariery 3 GHz. Co ciekawe, w topowym modelu zastosowano dwa procesory pracujące z prędkością 2,5 GHz, choć w poprzedniej generacji Power Maców były dostępne nawet układy 2,7 GHz.

Różnica jest spowodowana tym, że w każdym procesorze modelu Quad znajdują się dwie jednostki przetwarzająca, czyli rdzenie. Każdy rdzeń ma wszystkie cechy "zwykłego" procesora G5, czyli mechanizm Velocity Engine, 32 kB pamięci cache poziomu 1, która zapewnia błyskawiczny dostęp do ostatnio używanych danych, a także 64 kB równie szybkiej pamięci instrukcji. Oprócz tego każdy procesor G5 ma cały megabajt pamięci podręcznej drugiego poziomu, czyli dwa razy więcej niż w przypadku poprzedniej generacji. Innymi słowy, model Quad ma jakby cztery procesory G5, co jest rekordem dla Apple'a (choć w 1997 roku firma DayStar Digital sprzedawała krótko klony Macintosha z czterema procesorami 604e o maksymalnej szybkości 233 MHz).

W analogiczne procesory wyposażono inne, tańsze modele z najnowszej serii Power Maców, ale mają one tylko jeden procesor dwurdzeniowy o prędkości 2,0 lub 2,3 GHz. Ich ceny są już bardziej przystępne dla większości użytkowników.

System operacyjny Mac OS X od dawna wyposażony w funkcje, które umożliwiają podział obciążenia komputera między wiele procesorów. W połączeniu z szybką pamięcią RAM typu DDR2 (PC2-4200) o częstotliwości 533 MHZ powinno to zapewnić ogromny przyrost prędkości. Jedynym ograniczeniem jest to, że obydwa rdzenie w tym samym procesorze korzystają ze wspólnej magistrali frontowej.

Testy prędkości

Patrząc na wyniki testu Speedmark, przeprowadzonego w laboratorium Macworlda, można doznać niemiłego zaskoczenia. Nowy Power Mac Quad ledwie osiągnął wyniki zbliżone do poprzedniego championa, czyli modelu z dwoma procesorami 2,7 GHz. Jest to spowodowane m.in. tym, że wyniki wielu zadań składających się na test Speedmark są zależne nie tylko od mocy obliczeniowej, ale także od innych elementów, np. takich, jak dysk twardy. Inne zadania są oparte na aplikacjach, które nie zostały zoptymalizowane dla systemów wieloprocesorowych (dotyczy to m.in. iTunes i iMovie). Nawet w wielu zadaniach Photoshopa uzyskano niewielki przyrost prędkości w stosunku do innych Macintoshy, nawet pomimo tego, że program ten może skorzystać z dwóch procesorów.

Bliższe spojrzenie na wyniki sprawia jednak, że szybko zmieniamy zdanie. Nowy Quad jest rzeczywistym demonem prędkości, ale tylko pod warunkiem że zostanie wykorzystany do odpowiednich zadań. Model Quad wykonał standardowy test renderowania w programie Maxon Cinema 4D XL 9.1 w ciągu tylko 37 sekund, czyli sporo szybciej niż Power Mac z dwoma procesorami 2,7 GHz (63 sekund). Nowy Power Mac z dwurdzeniowym procesorem 2,3 GHz zakończył test w ciągu 71 sekund, natomiast nowy model 2 GHz potrzebował 83,3 sekundy.

W oddzielnym teście, który nie stanowi części zestawu Speedmark, Quad zakończył kodowanie wideo do formatu MPEG-2 w ciągu trzech minut i 23 sekund, podczas gdy Power Mac z dwoma procesorami 2,7 GHz potrzebował na to 5 minut i 12 sekund (dwurdzeniowy model 2,3 GHz - 5 minut 35 sekund, a słabszy model 2,0 GHz - 6 minut i 20 sekund, czyli prawie dwa razy wolniej niż Quad).

Oznacza to spore oszczędności czasowe w profesjonalnych zastosowaniach wymagających dużych mocy obliczeniowych. Z drugiej strony, aby w pełni skorzystać z możliwości technologii dwurdzeniowej, są potrzebne odpowiednie aplikacje. Dotyczy to na przykład programów intensywnie korzystających z mechanizmu Velocity Engine.

Moc obliczeniowa to nie wszystko

Cztery rdzenie to jednak nie jedyna atrakcja modelu Quad. Jak wskazują wyniki testu Unreal Tournament 2004, zainstalowana w szesnastopasmowym złączu PCI Express karta grafiki Nvidia GeForce 6600 z 256 MB dedykowanej pamięci zapewnia ogromne możliwości w zakresie wyświetlania obrazu. Za dodatkową, dość słoną opłatą dostępna jest również specjalna karta graficzna Quadro FX 4500 z 512 MB pamięci, do której można podłączyć dwa 30-calowe monitory Apple Cinema HD oraz okulary 3D.

W komputerze można zainstalować aż 16 GB pamięci. Dostępne są także trzy złącza PCI Express (jedno ośmiopasmowe i dwa czteropasmowe), podwójne porty Gigabit Ethernet, które obsługują sieć pamięci masowej Xsan, porty FireWire 800 i 400 oraz napęd SuperDrive z nagrywaniem 16x.

Dźwięk szybkości

Model Quad jest dość cichy w typowych operacjach, ale uruchomienie zadań wykorzystujących w pełni wszystkie cztery rdzenie w obu procesorach powoduje włączenie wentylatorów wspomagających system płynnego chłodzenia. Dźwięk ten jest dość głośny, co może przeszkadzać bardziej wrażliwym użytkownikom, którzy siedzą w bliskiej odległości od komputera. Apple twierdzi wprawdzie, że poziom hałasu generowany przez model Quad jest identyczny z poprzednimi modelami Power Maców G5, ale mimo to jest zbyt wysoki.

Kupić, nie kupić

Czy warto zainwestować kilkanaście tysięcy na zakup Power Maca G5 Quad z dwoma procesorami 2,5 GHz?

Z pewnością jest to najszybszy Macintosh w historii, ale decyzję o zakupie należy podjąć po dokładnym przemyśleniu sposobu zastosowania tego komputera. Z pewnością będzie to jednak wymarzony sprzęt dla osób, które na co dzień zajmują się przetwarzaniem i montażem wideo lub dźwięku. W przeciwnym razie warto rozważyć zakup jednego z tańszych modeli z pojedynczym procesorem dwurdzeniowym - w niektórych typowych zastosowaniach zapewniają one podobną wydajność jak model topowy.

Za:

Ogromny przyrost prędkości w niektórych zastosowaniach, doskonała karta graficzna, obsługa 16 GB pamięci RAM, dostępne złącza PCI Express, podwójne porty Gigabit Ethernet.

Przeciw:

Ograniczona wydajność w typowych zastosowaniach biurowych, a nawet w niektórych zadaniach Photoshopa, dość hałaśliwe wiatraki, wysoka cena.

Informacje

produkt: Power Mac G5 Quad 2 x 2,5 GHz

producent: Apple

cena netto: 14 300 zł

konkurenci: brak

kontakt: http://www.apple.com.pl


Zobacz również