PowerBook G4

We wcześniejszej części tego wydania Macworlda piszemy o nowym laptopie Apple'a o nazwie MacBook Pro. Nie oznacza to jednak, że wycofano ze sprzedaży wcześniejsze modele PowerBooków, które przedstawiamy w tym teście.

We wcześniejszej części tego wydania Macworlda piszemy o nowym laptopie Apple'a o nazwie MacBook Pro. Nie oznacza to jednak, że wycofano ze sprzedaży wcześniejsze modele PowerBooków, które przedstawiamy w tym teście.

Decyzja o wyborze nowego komputera przenośnego może być dość skomplikowana. Z jednej strony mamy MacBooka Pro, który kusi jaśniejszym ekranem i większą wydajnością dzięki dwurdzeniowemu procesorowi Intela. Jednak chwilowo oferowany jest tylko model z ekranem 15,4 cala, a nie wiadomo, kiedy pojawią się inne opcje. Trudno też określić, jak szybko nowe komputery będą swobodnie dostępne w Polsce. Po drugie, jak uczy historia, zastosowanie całkowicie nowej technologii może być przyczyną poważnych problemów w początkowej fazie. Ponadto niektóre aplikacje przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników mogą nie działać wystarczająco szybko ze względu na konieczność użycia emulatora o nazwie Rosetta. Dlatego wydaje się, że osoby planujące zakup MacBooka powinny poczekać do momentu przedstawienia jego kolejnej generacji.

Z drugiej strony, "klasyczne" PowerBooki G4 są już sprawdzone, a poprawki wprowadzone niedawno przez Apple'a pozwoliły podnieść ich atrakcyjność. Ponieważ dostępne są modele z trzema rozmiarami ekranu (12, 15,2 i 17 cali), łatwo będzie wybrać odpowiedni komputer do przewidywanych zastosowań.

Co nowego na pokładzie

Pierwszą różnicą, jaką można zauważyć już na pierwszy rzut oka, jest wyższa rozdzielczość ekranu. PowerBook 17 cali wyświetla obecnie 1680 x 1050 pikseli (dotychczas 1440 x 900), co oznacza, że ilość danych na ekranie zwiększyła się o 36 procent. Macierzysta rozdzielczość PowerBooka z ekranem 15,2 cala zwiększyła się z 1280 x 854 pikseli do 1440 x 960 pikseli (wzrost o 26,4 procenta). Co ciekawe, nowy MacBook Pro ma ekran 15,4 cala, ale jego rozdzielczość jest mniejsza i wynosi 1440 x 900 pikseli.

Ponieważ jednak dodano więcej pikseli bez powiększania fizycznych rozmiarów ekranu, każdy piksel musi być trochę mniejszy. Innymi słowy, cała zawartość ekranu - włącznie z menu, oknami, tekstem i grafiką - będzie mniejsza w porównaniu z poprzednią generacją PowerBooków.

Aby poprawić czytelność, podkręcono również jasność ekranu. Producent podaje, że jasność modelu 17 cali zwiększyła się o 46 procent, natomiast przyrost w przypadku modelu 15-calowego był trochę mniejszy i wyniósł od 13 do 15 procent. Przed dokonaniem zakupu warto więc sprawdzić, czy nowy PowerBook spełni nasze oczekiwania pod względem jakości obrazu.

Model 15 cali

Poprzednia generacja PowerBooków obejmowała dwa modele z ekranem 15 cali. Pierwszy z nich był wyposażony w procesor G4 1,67 GHz i napęd SuperDrive, natomiast drugi oferował procesor G4 1,5 GHz i napęd combo. Obecnie dostępna jest tylko jedna standardowa konfiguracja z procesorem 1,67 GHz i nagrywarką DVD, a jej cena została obniżona (dotyczy to również nowego PowerBooka 12 cali z napędem SuperDrive i dyskiem twardym 80 GB).

Choć karta graficzna nie zmieniła się - ciągle używana jest karta ATI Mobility Radeon, Apple zwiększył pojemność pamięci wideo do 128 MB i dodał obsługę dwóch złączy DVI. Oznacza to, że do PowerBooka można podłączyć monitor Apple Cinema HD Display 30 cali, co jeszcze niedawno było dość mocno utrudnione.

Kolejnością nowością jest napęd SuperDrive o prędkości 8x z możliwością nagrywania na dyskach dwuwarstwowych (MacBook Pro jest wyposażony w napęd o prędkości 4x i nie obsługuje dysków DL). Standardowa wielkość pamięci RAM pozostała na poziomie 512 MB (z możliwością do zwiększenia do 2 GB), ale obecnie używane są szybsze kości DDR2, które stały się już standardem w świecie pecetów.

Czas pracy na baterii wydłużono do 5,5 godziny. Port wejścia dźwięku pracuje w trybie optycznym/cyfrowym, natomiast gniazdo słuchawkowe służy także jako optyczne/cyfrowe wyjście dźwięku.

Niestety, nie można stwierdzić poprawienia ogólnej wydajności nowych modeli PowerBooka. Przyczyną jest zastosowanie procesora PowerPC G4 1,67 GHz, który znamy już z poprzedniej generacji tych komputerów. Co ciekawe, zastosowanie szybszych pamięci DDR2 nie wpłynęło znacząco na osiągi testowanych laptopów.

Model 17 cali

Analogiczne ulepszenia wprowadzono również do największego modelu Apple'a. Nowy PowerBook obsługuje pamięć DDR2 i umożliwia nagrywanie na dyskach DL. Wydłużono także czas pracy na baterii, a pojemność dysku twardego zwiększyła się ze 100 do 120 GB.

Kupić, nie kupić

Być może najnowsze ulepszenia ostatniej generacji PowerBooków nie stanowią rewolucji, ale z pewnością zostaną ciepło przyjęte przez użytkowników. Dostępna w standardzie nagrywarka DVD pozwala lepiej konkurować z komputerami przenośnymi innych firm. Model 15-calowy jest dość drogi, ale z pewnością jest to bardzo dobry komputer.

Nie należy też zapominać, że jest to ostatnia szansa kupienia laptopa Apple'a o nazwie PowerBook.

PowerBook G4 1,67 GHz

Za: Atrakcyjny wygląd, bogate wyposażenie, dłuższy czas pracy na baterii, wyższa rozdzielczość, napęd SuperDrive w standardzie.

Przeciw: Brak przyrostu wydajności, relatywnie wysoka cena.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 8200 zł (model 15 cali), 10 240 zł (model 17 cali)


Zobacz również