PrintDevizor 1.2 - Program do wyświetlania podglądu specjalnych tuszów i farb

Przygotowanie atrakcyjnego materiału do druku lub opakowania często wymaga użycia metalicznych folii, specjalnych tuszów i specjalnych powłok lakierowych. Niestety, aż do teraz nie była możliwa wizualizacja tych efektów, czy to na ekranie, czy na wydruku z proofera.

Przygotowanie atrakcyjnego materiału do druku lub opakowania często wymaga użycia metalicznych folii, specjalnych tuszów i specjalnych powłok lakierowych. Niestety, aż do teraz nie była możliwa wizualizacja tych efektów, czy to na ekranie, czy na wydruku z proofera.

Obrót przygotowanych modeli pozwala dokładnie sprawdzić wygląd zafoliowanej okładki.

Obrót przygotowanych modeli pozwala dokładnie sprawdzić wygląd zafoliowanej okładki.

Angielska firma StoneCube znalazła jednak rozwiązanie tego problemu - efekt jest renderowany w trzech wymiarach, a następnie obracany interaktywnie na ekranie, realistycznie odzwierciedlając oświetlenie. Metoda ta może być zastosowana zarówno dla zwykłych wydruków, jak i dla prostych figur geometrycznych symulujących opakowania lub książki. Możliwe jest także jednoczesne wyświetlenie kilku podglądów obiektu. Jako tła można użyć jednego z sześciu dostarczonych teł fotograficznych.

Wyrenderowany efekt można wyeksportować do pliku QTVR w celu wyświetlenia w przeglądarce QuickTime. "Migawki" poszczególnych ujęć są zapisywane w formacie JPEG.

Przedstawiona rok temu pierwsza wersja programu PrintDevizor była bardzo droga, a do jej uruchomienia konieczny był klucz sprzętowy i wydajny komputer Power PC G4 lub G5 z potężną kartą graficzną. Oznaczało te, że zakup programu był niezbyt atrakcyjny dla większości potencjalnych użytkowników.

Wprowadzenie wersji 1.2 spowodowało obniżenie ceny o połowę. Nie jest już potrzebny klucz sprzętowy, a do tego obsługiwane są także starsze i mniej wydajne karty graficzne, aczkolwiek nie można spodziewać się tutaj zawrotnej prędkości działania. Nie stanowi to większego problemu w przypadku komputerów PC, które korzystają z tańszych kart wideo.

Jak to działa

Aby wyświetlić podgląd obiektu, należy najpierw utworzyć tzw. Operation Stack, czyli listę warstw materiału lub obrazu dla każdej powierzchni modelu trójwymiarowego. W przypadku prostego opakowania potrzebna jest więc podstawowa figura geometryczna oraz warstwa z kolorem i teksturą papieru lub kartonu. Kolejne warstwy są przeznaczone dla wytłoczeń lub napisów oraz efektów, takich jak metaliczne lub fluoroscencyjne tusze spotowe.

Do programu można zaimportować większość typowych formatów graficznych, takich jak TIF, PDF, EPS/DCS, PSD i JPG. Wersja programu dla komputerów Macintosh umożliwia importowanie plików w formatach RGB i CMYK, natomiast wersja Windows obsługuje tylko format RGB. Kolory spotowe lub lakiery korzystają z masek monochromatycznych w postaci warstw Photoshopa lub oddzielnych plików.

W programie zdefiniowane są już style dla materiałów, efektów i pokryć. Oczywiście wszystkie te ustawienia można modyfikować, choć w większości przypadku wystarczą style domyślne, które obejmują ogromną liczbę ustawień dla różnych typów farb, tuszów, pokryć i efektów. Do tworzenia niestandardowych kolorów używana jest paleta systemowa. Niestety, nie można korzystać ze standardowych informacji Pantone.

Kupić, nie kupić

PrintDevizor to wspaniałe narzędzie, które pozwala rozwiązać odwieczny problem z proofingiem materiałów drukowanych w niecodzienny sposób. Cena może wydawać się dość wysoka, ale program z pewnością będzie bardzo przydatny w wielu studiach graficznych.

produkt: PrintDevizor 1.2

producent: StoneCube

cena brutto: 745 euro + VAT

konkurenci: brak

kontakt: http://www.stonecube.com

za:

Import wszystkich typowych plików graficznych, włącznie z wielowarstwowymi plikami Photoshopa, relatywnie niska cena w porównaniu z wersją 1.0, bardzo wysoka jakość efektów końcowych.

przeciw:

Brak obsługi Pantone, możliwość użycia tylko kształtów prostokątnych (nie można tworzyć np. puszek), jednoczesne renderowanie tylko jednego modelu.


Zobacz również