PrinterShare: nowy wymiar drukowania w Sieci

PrinterShare to usługa, która pozwala na drukowanie dokumentów przez Internet, na drukarkach innych użytkowników. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Drukowanie przebiega równie łatwo i bezproblemowo, jak na urządzeniach w sieci lokalnej.

Informacje: www.printeranywhere.com Cena: od 14 USD / miesiąc Ocena: 8,2

Aby korzystać z PrinterShare, należy zainstalować bezpłatny program o tej samej nazwie. Jest on dostępny dla Windows, Mac OS, Linuksa oraz - co istotne - także dla urządzeń przenośnych (aktualnie dla iPhone'a i Androida). Oznacza to, że nawet przebywając z dala od komputerów czy Internetu można wykonywać zdalne wydruki dokumentów, zdjęć itd.

Zobacz również:

Od użytkowników usługi wymagane jest założenie konta. Rejestrację przeprowadzamy za pomocą programu, zaraz po jego instalacji. Na podany adres e-mailowy otrzymujemy informację z numerem identyfikacyjnym oraz hasłem dostępu.

Program spełnia trzy główne funkcje: umożliwia wysyłanie zadań wydruku do zdalnych drukarek, odbieranie wydruków przychodzących z Sieci oraz wyszukiwanie aktywnych drukarek.

W celu zdalnego wydrukowania jakiegoś dokumentu (z dowolnej aplikacji) należy po prostu kliknąć opcję Drukuj... i jako urządzenie docelowe wybrać PrinterShare. Następnie klikamy Właściwości, a w kolejnym okienku Find printer. Zostanie wyświetlone jeszcze jedno okno, w którym z kolei klikamy przycisk Find. Po chwili pojawi się lista użytkowników i udostępnianych przez nich drukarek. Teraz pozostaje już tylko określić format i orientację papieru, i wysłać zadanie wydruku do drukarki po drugiej stronie łącza.

Aby udostępnić drukarkę innym internautom, trzeba ją najpierw ustawić w programie (zaznaczamy jej nazwę i klikamy przycisk Share). Gdy z Sieci napłynie żądanie wydruku, zostaniemy o tym powiadomieni za pomocą typowego windowsowego dymka, którego kliknięcie przeniesie nas do okna zadań wydruku. Tam możemy sprawdzić, kto jest nadawcą, dopisać go do listy znajomych i przydzielić mu odpowiednie uprawnienia. PrinterShare może automatycznie drukować zadania napływające od danego użytkownika, za każdym razem pytać o pozwolenie na druk (wartość domyślna) albo automatycznie wszystko odrzucać.

Zanim dokument zostanie wydrukowany na naszej drukarce, możemy go podejrzeć i sprawdzić, ile ma stron. Dostępna jest ponadto opcja przekierowania zadania do innej drukarki niż zadeklarowana.

Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby stron, formatu czy aplikacji, z której pochodzi wydruk. Jeśli tylko jakiś program ma opcję wydruku to znaczy, że można go wysłać na serwer PrinterShare, a stamtąd do drukarki docelowej. Twórcy usługi gwarantują pełne bezpieczeństwo - wszystkie transmitowane wydruki są szyfrowane. O tym w ilu kopiach będzie wydrukowany dany dokument, decyduje użytkownik zlecający wydruk, a nie ten, który udostępnia drukarkę.

Istnieje możliwość zlecania wydruków bezpośrednio z przeglądarki internetowej, bez udziału programu PrinterShare. W takim wypadku trzeba się zalogować na swoje konto w usłudze i wybrać polecenie WebPrint, a następnie Start PrinterShare WebPrint. Otworzy się okienko, w którym można wybrać plik przeznaczony do wydruku oraz wyszukać drukarkę. Ten wariant usługi jest jednak ograniczony tylko do plików graficznych (JPEG, GIF, BMP, PNG).

Program i usługa są bezpłatne, ale serwer dokleja do pierwszej strony każdego drukowanego dokumentu reklamę i własną stopkę z różnymi informacjami. Aby się ich pozbyć, należy opłacić stosowny abonament - ceny zaczynają się od 14 dolarów miesięcznie i zależą od liczby użytkownikow.

Plusy:

  • rozbudowana funkcjonalność
  • różne warianty zarządzania wydrukami
  • podgląd wydruku
  • łatwa obsługa
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • doklejana reklama w darmowej wersji usługi

Podsumowanie: dzięki PrinterShare wydrukujesz zdalnie dowolny dokument lub zdjęcie nawet z telefonu komórkowego na pustyni; usługa może też z powodzeniem zastąpić faks.


Zobacz również